Türk karşıtlığından kaygı duyuyoruz!

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi'nde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Dünya Barışı için en önemli kural birlikte yaşama bilincidir" dedi. Sosyalist Grup toplantısında konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise Avrupa’da yükselen ırkçı siyaset, Türk karşıtlığı ve İslamofobiden duyduğu kaygıları dile getirdi.

Türk karşıtlığından kaygı duyuyoruz!
30 Mart 2017 Perşembe 08:19

2000 yılından beri Türk Milli Delegasyonu Üyesi olan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi’nin Strazburg’da yapılan toplantısının ilk gününde bir konuşma yaptı. Büyükçekmece Belediyesi’nin başarı sırrının katılımcılık anlayışıyla yönetim ilkesi olduğuna vurgu yapan Başkan Akgün, “10 yıl önce hayata geçirilen 'Avrupa Yerel Demokrasi Haftası' faaliyeti bu amaca kısa zamanda büyük hizmetler etmiştir. Bildiğiniz üzere her yıl 15 Ekim'i içeren hafta katılımcı Yerel Yönetimler tarafından gerçekleştirilen etkinlikler ile "Yerel Demokrasi, Vatandaş Katılımı, İnsan Hakları" konularında farkındalık yaratacak faaliyetler ortaya konuluyor. Başkanı olduğum Büyükçekmece Belediyesi olarak son 5 yıldır bu etkinliklere katılım sağlayarak '12 Yıldızlı Şehir' unvanını beş 
yıl üst üste aldık. Örnek bir belediye olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.

Önemli ve yerinde bir karar
Akgün konuşmasında, “Şehrimizi aktif vatandaşlarımız ile birlikte katılımcılık anlayışıyla yönetmekteyiz” ifadelerini kullanarak, “Bu kültürün oluşmasında 'Avrupa Yerel Demokrasi Haftası'nın' katkıları çok büyüktür. Son yıllarda küresel ölçekte vuku bulan terör ve şiddet olayları sonucunda yükselen bir yabancı düşmanlığı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu konu ile mücadelede ise 'Avrupa Yerel Demokrasi Haftası' kapsamında 'Birlikte Yaşam ve Kültürel Farklılık' temalı konular ön plana çıkartılmıştır. Bu çok önemli ve yerinde bir karardır çünkü dünya barışı için en önemli kural ve gereklilik birlikte yaşama kültürü bilincidir” açıklamasını yaptı.

Proje ekibine teşekkür 
2017 yılında gelişen bir yerel demokrasi için vatandaş katılımı, danışmanlığı ve bağlılığı temasında     47 üye ülkeden en az birer yerel yönetim ile bu faaliyetlerde yel alınması gerektiğini belirten Akgün, "Bu vesileyle Avrupa Yerel Demokrasi Haftası'nın 10 yıllık süreci içerisinde vermiş oldukları emekler için Proje Koordinatörü, Kongre Başkan Yardımcısı Sayın Gaye Doğanoğlu ve proje ekibine, bugüne kadar projeye destek vermiş tüm 12 yıldız şehirlerine teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Türkler iç politika malzemesi yapılmasın
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Parlamento Sosyalist Grup toplantısında konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Avrupa’da yükselen ırkçı siyaset, Türk karşıtlığı ve İslamofobiden duyduğu kaygıları dile getirdi. Strasbourg’da gerçekleşen toplantıda; Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Avrupa’da yaşayan Türklerin, her iki taraf açısından da iç politikaya malzeme edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, Avrupa’da yaşayan Türklerin duyduğu kaygıların bir an önce giderilmesi ve hükümetlerin bu konuda etkin çalışma yapması için Avrupa Konseyi’ne çağrıda bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.