Zirvede buluştular

Büyükçekmece’de kurulan Birleşik İnşaatçılar Derneği, Zirvede Buluşmalar isimli toplantılar dizisinin ilkinde Ali Fatinoğlu’nu misafir etti. Fatinoğlu, Birleşik İnşaatçılar’a Yapı Sektörü ve Kalite konusunda deneyimlerini anlattı.

Zirvede buluştular

Birleşik İnşaatçılar Derneği Esenyurt Hilton Inn Otel’de  Zirvede Buluşmalar – Yapı Sektörü ve Kalite konulu yemekli toplantı düzenledi. Söyleşinin konuğu, ismi CHP İstanbul İl Başkanlığı için de geçen, Sanica Holding kurucu ortağı Ali Fatinoğlu oldu.

Sektöre enttellektüel katkı
Toplantının açılış konuşmasını Birleşik İnşaatçılar Derneği Başkanı Emir Hakan Hıdışoğlu yaptı.Hıdışoğlı açılış konuşmasında, “Tüm konuklarımıza 2015 yılının son, ama derneğimizin ilk etkinliğinde sektörümüz için büyük anlamı olan zirve buluşmaları söyleşi serimize katıldıkları için teşekkür ediyorum. Zirve buluşmaları söyleşi dizimiz, yapı sektöründe öne çıkan kavramları, bu kavramda öne çıkan isimlerle konuşmamızı, tartışmamızı ve aslında biraz da dertleşmemizi tanımlıyor” ifadelerine yer verdi
Mimarisiz medeniyet olmaz
Toplantı Birleşik İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin Yavuz Güneş'in moderatörlüğünde gerçekleşti. Güneş toplantıyı açmadan önce yaptığı konuşmada, yapı sektörünün sosyal ve kültürel bakımdan da önemli olduğunu belirterek, “Örneğin Ziya Gökalp ve diğer düşünürler, insanın en estetik ürünü olan medeniyeti tanımlarken, yapıyı, mimariyi, harsın yani medeniyetin varlık koşullarından birisi olarak görmektedir. Çok kısa bir cümleyle, mimarisi olmayan bir toplumda medeniyetten bahsedilemez. Başka bir deyişle yapı sektörü ve onun en estetik hali olan mimari, medeniyetin varlığı ve devamına ilişkin en önemli girdidir ve biz yapı sektöründe çalışan iş adamları bunun farkında olmak zorundayız” dedi. İnşaat sektörüne en fazla müdahalenin siyasi kurumlardan geldiğini savunan Güneş konuşmasını, “Oysa tam tersi olmalıdır. Modern yapıcı, modern inşaatçı siyasetten etkilenen değil, siyaseti bir medeniyet kurma noktasında etkileyen olmalıdır. Hiç unutmayalım. Kanuni sultan süleyman’ı muhteşem yapan devlet adamlığıdır. Ama bunun adeta noter gibi şahitliğini Mimar Sinan yapmıştır” sözleriyle tamamladı.

En iyisini yapmaya çalıştık
Zirvede Vuluşmalar isimli söyleşinin konuşmacısı Ali Fatinoğlu ise ilk olarak iş hayatına nasıl atıldığını anlattı. Fatinoğlu, “Sıradan bir işe girmek için bile torpil kaygısı taşımadım ve şansımı artırabilmek için yüksek lisans yaptım. Sıradan isteklerimde bile kendimi daha üst koşullara hazırladım. İş hayatına atıldığımda da bunu sürdürdüm. Eğer niteliklerinizi istekleriniz için yetenin üzerinde geliştirirseniz kaliteyi sağlamış olursunuz. Kalite de beraberinde gelir. İş yaşamında da ben ve abim asla fiyat kaygısı taşımadık. En iyisini yapmaya çalıştık ve para da kazanmış olduk” açıklamasını yaptı.

Kalite sadece iyiyi üretmek değildir
Toplantıda kendisine yöneltilen sorulara da cevap veren Ali Fatinoğlu, “Özellikle dış pazarlara erişimde somut bir başarınız var. Ülkemizle başka ülkelerin inşaatçısını ve kalite konusunu kıyaslayabilir misiniz” şeklindeki bir soruya, “Kalite sadece iyiyi üretmek değildir. Deneyimleri de dikkate almak gerekir. Örneğin çok güvendiğimiz İtalya’da işini iyi yapma kaygısı olmayan İtalyan bir ekiple, 1 milyon dolar kaybetmeyi göze alarak yollarımı ayırdım. Ama Macaristan’da 200 bin dolar kaybettiren  ama işini iyi yapmaya çalışan bir ekiple şimdi Macaristan’da bir numarayız. Kalite konusunda sadece Çin’i suçlamamak gerekiyor. Burada biz milli ekonomici davranmak zorundayız. Kendi kalite standartlarımızı kendimiz, yasalar istedi diye değil, işimizi iyi yapmak için belirlemeliyiz. Ama iş birliği yaptığınız insanlar da bu düşüncede olmalı. Örneğin İran ve Azerbaycan pazarlarında ilk başlarda bunu bulamama şanssızlıkları yaşadık” cevabını verdi.

Bir mal ya kalitelidir ya da kalitesizdir
Sor cevap şeklinde gerçekleşen söyleşide “Sizce kaliteli ürün için ülkemizde yeteri kadar müşteri talebi var mı?” sorusunu da cevaplayan Fatinoğlu, “Evet var. Kimse kalkıp da Türk insanının kaliteli mal talep etmediğini, Çin malları veya merdiven altı işletmelerin mallarını tercih ettiğini söylemesin. Burada kalitenin aynı zamanda kârlı alışveriş için de zorunlu olduğunu anlatmak zorundayız. Tabi devlete de iş düşüyor.  Biz bugün –yarı güvenli- diye bir tabir uydurulduğunu ve duş kabinlerindeki camların bu tanımla yurda girişine izin verildiğini gördük. Böyle bir şey yok. Cam dediğiniz şey ya güvenliksizdir yada güvenlikli.  hal böyle olunca vatandaş , malın satışına devlet izin veriyorsa demek ki sorun yok diye düşünüyor. Halbuki bir mal ya kalitelidir ya da değildir” yorumunu yaptı.

Namuslu siyaset yapmak isteyenlerin önü kesilir
CHP İstanbul İl Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Ali Fatinoğlu bu konudaki görüşlerini gazetemize anlattı. Fatinoğlu “Şu anda öndeyim. Fakat siyaset bu belli olmaz. Siyasetin son dakikaları vardır. Benim gibi dürüst ve namuslu siyaset yapmak isteyenlerin önü kesilir. Önümüz kesilmediği taktirde partide şu anda il başkanlığını aldım gibi bir şey. Destekleniyorum” açıklamasını yaptı. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.