Çağdaş eğitim çağdaş gelecek

Salih Aynural

Salih AynuralRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 08 Ocak 2016, 09:14

Balcı Vakfı tarafından kurulan İstanbul Rumeli Üniversitesi, önümüzdeki yıl Silivri’de eğitim öğretime başlıyor. Silivri Yeni Mahalle’de kurulan üniversitenin, 2016- 2017 eğitim öğretim yılında derslere başlayacağını müjdeleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Salih Aynural, “Çağdaş eğitim çağdaş gelecek” parolasıyla çok teşekküllü bir eğitim kurumu hazırladıklarını belirtti

2016-2017 eğitim yılında öğrenci kabulüne başlayacaklarını belirten Rektör Salih Aynural burslar yanı sıra bölgeden gelen öğrencilere belirli imtiyazlarlarda bulunacaklarının müjdesini verdi.Üniversitede Siyasal Bilgiler, Mimar ve Mühendislik, Sanat ve Tasarım, Hukuk, Tıp, Meslek Yüksek Okulu, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü fakültelerinin bulunacağını söyleyen Rektör Aynural, düzenleme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Vizyonunu açıkladı
İstanbul Rumeli Üniversitesi'nin, "Millî ve kültürel değerlerimize önem veren, çağdaş ve modern düşünceye sahip Türk gençlerinin yetişmesi için maddi imkânlarını seferber etmiş ve ülkemizin yarınlarının teminatı olan gençlerimize her türlü bilimsel, akademik ve sosyal imkânlar sunmak" vizyonu ile yola çıktığını belirten Prof. Dr. Salih Aynural ile üniversitenin işleyişi, amaçları, başarıları ve hedefleri konusunda konuştuk.

3 fakülte 9 bölüm
İstanbul Rumeli Üniversite'si şu anda ne durumda?
Üniversitemiz şu anda kuruluş aşamasında. Bölümlerimizin kuruluşunu gerçekleştirdik. Biliyorsunuz üniversitemiz ilk kuruluş aşamasında 3 fakülteyle kuruldu. Yani bu meclisten de geçti. 3 fakültemiz var. Bu fakültelerin birincisi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, ikincisi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, üçüncü fakültemiz ise Sanat Tasarım Fakültesi. Bir de bu fakültelerin yanında Meslek Yüksek Okulu bölümümüz var. Meslek Yüksek Okulu'nda 15 bölüm  açılacak. Sağlık bölümleri ağırlıklı. Ameliyathane hizmetlerinden acil yardıma, Odyometri ve görüntüleme tekniklerine  kadar bölümlerimiz var. Mühendislik ve mimarlık fakültemizde ilk etapta 4 bölümümüz olacak. Mühendislik, İç Mimarlık bölümü, İnşaat bölümü ve bilgisayar bölümü. İktisadi İdari Bilimler Fakülte'mizde kurulmuş 3 bölümümüz var. Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi. Bir de Psikoloji Bölümü olacak. Sanat Tasarım Fakültesi'nde de 2 kurulmuş bölümümüz var. Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık. Yani ilk etapta 9 bölümle işe başlıyoruz.

Bu bölümleri üniversite olarak siz mi belirliyorsunuz?
Bölüm tercihleri üniversiteye aittir. Biz tercihlerimizi yapıyoruz, hangi bölümlere ihtiyaç var onun uzun bir araştırmasını yaptıktan sonra ona göre bölüm başvurularında bulunduk. Bu bölümleri belirledikten sonra YÖK bu bölümler için öğrenci alabilirsiniz noktasında izin verdi. Elektrik Elektronik Bölümü'nü istedik YÖK o bölümü vermedi çünkü o bölüme talep az ve birçok üniversite ve fakültede bu bölüm olduğu için.

Az olsun kaliteli olsun
Sağlık ile ilgili bölümlerinizin ağırlıklı olduğunu söylediniz. Bu konu hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?
Meslek Yüksek Okulu'muzda 15 bölümümüz var. Bu bölümlerin kurulmasına YÖK izin verdi. Bilgisayar Programcılığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Adalet Programı, Grafik Tasarım, Fizyoterapi, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Odyometri, Pataloji Labaratuvar Teknikleri, Radyo Terapi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Labaratuvar Teknikleri, İlk ve Acil Yardım. Söylediğim gibi sağlık bölümlerimiz daha ağırlıklı. Bu sene bu bölümlerin bir kısmını açıp devam edeceğiz. Biz biraz daha temkinli, ayağı yere basan ve kuvvetli bir şekilde gidelim diye düşünüyoruz. Çünkü çok bölüm birden açıp kalitesiz bir eğitim düşünmüyoruz işin doğrusu. Az olsun kaliteli olsun ve gittikçe de ayağımız yere basarak üniversitemizi devam ettirelim diye düşünüyoruz.

Bu yıl üniversiteniz öğrenci alacak değil mi?
Bu yıl Mart ayının sonuna kadar açacağımız bölümlerin hocalarını temin ederek YÖK'e bildirmemiz lazım. YÖK bunun sonucunda hocalara bakacak ve hangi bölümler için öğrenci vereceğini belirleyecek ve ondan sonraki süreçte tercih kılavuzunda yer alacak bizim üniversite. Öğrenciler tercihlerini yapacaklar ve üniversitemizi tercih eden öğrencilerimiz üniversitemize kayıt yaptırabilecekler.

15 bin öğrenci kapasiteli bina
Üniversite binası hakkında bilgi verir misiniz?
Şu anda büyük ölçüde bitmiş durumda. 40 bin metrekare kapalı alanda fiziki anlamda güzel bir binamız var. En az 15 bin öğrenci kapasiteli bir bina. Silivri'de yer almaktadır. Hemen hemen herşeyi bitmiş durumda. Çok geniş alanlı bir üniversite. Birçok üniversite bizim bu şartlarımızda eğitime başlamadı. O bakımdan biz şanslı sayılırız; çünkü  fiziki şartlar açısından iyi bir durumdayız.

Vakıf üniversitelerinin kurulumu artık durduruldu mu?
Durdurulması söz konusu değil ama daha zorlaştırıldı. Daha dikkatle seçiliyor. Biz bu aşamaları geçtik. Biz 23 Nisan itibariyle kanunen üniversite yetkisini aldık. Şu anda resmi üniversiteyiz. İsmimiz de İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak tescillendi. Marka değeri olan bir ismimiz var. İsim manasında da üniversite camiasına avantajlı bir şekilde girdiğimizi düşünüyorum. Hakikaten vizyonu olan güzel bir ismimiz var. Kanun önünde resmi bir üniversiteyiz. Öğrenci alma durumunda bazı şartların, üniversitenin bazı taahhütleri söz konusu. Bu taahütler yerine geldiğinde YÖK öğrenci verme durumunda. Biz bu taahhütleri de büyük ölçüde yerine getirdik. Bir iki haftalık bir iş kaldı. Her bir fakültenin bölümü için 3 öğretim üyesi, birde asistan YÖK'ün koyduğu şarttır.

Esnaf için önemli bir şans
İstanbul Rumeli Üniversitesi İstanbul'un en Batı'da yer alan  üniversitesi durumunda.  Bölgemizde ciddi bir potansiyel var, üniversite öğrencisi anlamında. Bölgemizin yapısı özellikle binanızın bulunduğu Silivri buna elverişli mi? Bölge dışından gelecek öğrencilerinizi barındıracak alt yapınız var mı?
Bizim bölgenin hem avantajı var hem dezavantajı var.  Avantajı bizim üniversite İstanbul'un Avcılar'dan Tekirdağ'a, Edirne'ye kadar olan bölümünde tek üniversite olmamız. Beylikdüzü, Çatalca'da üniversitelerin bazı bölümleri olsa bile bu bölgeye hitap edebilecek tek üniversite biziz. Avcılar'dan gelen bir öğrencimiz aynı zamanda daha az trafik olduğu için çok daha kısa zamanda üniversiteye gelebilecektir. Hemen üniversitenin yanında yurtta yaptırdık, yurdumuz da var. Dışardan gelen öğrencilerin barınabileceği imkanları da temin etmeye başladık. Öğrenci sayımız artttıkça da yurt imkanlarımız ona göre artacaktır. İlk yıl belirli sayıda öğrenci alacağımız için yurt kapasitemiz yeterli olacaktır.

Silivri ilçesinin sosyal yapısı üniversite öğrencilerini ağırlamaya yetecek mi?
Hem de çok iyi yetecek. Belediye bu konuda çok heyecanlı ve istekli. Bizi de bu konuda ciddi manada destekliyor. Üniversite Silivri içinde büyük bir şans. Çünkü binlerce  öğrenci oraya gelecek. Aynı şekilde oradaki esnaf için de önemli bir şans olacağını düşünüyorum.

İstismar ediliyor
2016-2017 eğitim yılında yeni açılan bir üniversitenin taban ve tavan puanları olmayacak. Tercih yapacak öğrencilere bu konuda yol gösterir misiniz?
Evet, puanımız belli olmayacak ama puanımızı tercihler belirleyecek. Bu tercihlerde talep fazlaysa sıralama buna göre belirlenecek. Yüksek puanlı öğrencilerin tercihi sizin üniversite bölümlerinizin puanını yükseltecektir. Bu nedenle biz ilk dönemlerde üniversitenin kalitesini artırma noktasında çoğunluğunu burslu olarak düşünüyoruz. Bizim hedefimiz %100 burslu yaparsak ilk 5- 10 binden öğrencileri üniversitemize çekebilmek. Bizler de ona göre kaliteli eğitim görevlilerini istihdam etmek istiyoruz.

Çok sayıda branş var
Silivri’de yer alan İstanbul Rumeli Üniversitesi  40 bin metrekare kapalı alanda 3 fakülte 9 bölüm ve Meslek Yüksekokulu'nda da 15 bölüm ile eğitim hayatına başlıyor. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi.ve Meslek Yüksek Okulu bölümü bulunan üniversitenin bölümleri ise Bilgisayar Programcılığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Adalet Programı, Grafik Tasarım, Fizyoterapi, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Odyometri, Pataloji Labaratuvar Teknikleri, Radyo Terapi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Labaratuvar Teknikleri, İlk ve Acil Yardım şeklinde.

Öğrenciler neden Rumeli Üniversitesi'ni tercih etsin?
İki türlü vakıf üniversitesi vardır. Birincisi para kazanma odaklı üniversiteler var bir de gerçekten üniversitemiz kaliteli eğitim yapsın, para ikinci planda olsun, ülkeye katkısı olabilecek öğrenciler yetiştirelim düşüncesi içerisinde olan üniversiteler var. Bizim üniversitemizin düşüncesi de bu şekildedir. Çünkü herşey para demek değil. Aslında vakıf adı altında faaliyet gösterdiğiniz zaman vakfın kuruluş amaçlarınada uygun halde hareket etmemiz gerekiyor. Maalesef birçok kişi bunu istismar ediyor. Sadece para kazanma odaklı olarak gidiyor. Bu takdirde her şey mübah noktasına geliniyor. Para gelsin de eğitim, öğrenci ne olursa olsun mantığı ağır basıyor. Bu da ülkeye ciddi manada zarar veriyor. Bizim en büyük şansımız vakıf başkanımızın kaliteli eğitimi öenmsemesidir. Bu konuda rahmetli Mehmet Balcı Bey'i de hayırla yad etmek gerekiyor. Çünkü gerçekten kendisi de bir öğretmen olarak iş hayatına başlamış ve hep içinde ukte kalmış. Kazandığı paraları da eğitime harcama noktasında kullanmış. Bu anlamda biz olaya rahmetlinin vasiyeti olarak bakıyoruz. Çünkü o kaliteli, marka bir üniversite olsun diye çaba gösteriyordu. Bizler de bu üniversitenin kaliteli olması sağlam yere basması için elimizden geleni yapacağız.

Eğitime yıllarımı verdim
Konyalıyım, istanbul İktisat Fakültesi'ni 1984 yılında bitirdim. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde asistan olarak kaldım. 2000 yılına kadar İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde hocalık yaptım. 2000 yılında Gebze Yüksek Teknoloji İşletme Fakültesi'ne Dekan olarak geçtim. Orada 7 yıl dekanlık 3 yıl rektör yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bu arada yine üniversitenin Türk Dünyası Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Merkezi'nde uzun yıllar başkanlık yaptım. Bu arada 4 yıl Başbakanlık Etik Kurulu üyeliğinde bulundum. Onun dışında Kırgızistan Manas Üniversitesi biliyorsunuz Türkiye ile Kırgızistan arasında devletin kurduğu önemli bir üniversitedir, bu üniversitede 7 yıl kadar üniversitenin denetim kurulu üyeliğinde bulundum. 2011 yılında Kazakistan'da  uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne rektör olarak gittim. Döndükten sonra İstanbul Rumeli Üniversitesi'nin Kurucu Rektörü olarak göreve başladım.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.