Cahilliğin erdemi


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

20 Kasım 2016, 22:00

Cehaletin erdemi mi olurmuş demeyin, olur!

Bakın nasıl olur! Eğer bir konuda/mevzuda yada herhangi bir yerde/zamanda cehaletinizi kabul ederseniz olabilir.

İlk nokta ilk adım burası. Mamafih cehaletinizi kabul etmek büyük ve aşılması da zor ve pek çoklarına göre imkansız bir hal.

Bir düşünür/felsefeci bilmediğini bilmenin önemli ve aşılması en güç aşama olduğunu söylüyor. Bilmediğini bilmeyen insandan da kaçınılmasını tavsiye ediyor. Bir bildiği olsa gerek bu lafı söylediğine göre!

Ne olacak ne önemi var demeyin koca Osmanlı imparatorluğunun batmasını Batı medeniyetinin de doğmasını cahilliğe bağlayan tarihçiler var.

Nasıl mı? Şöyle ki; Osmanlı yeni yerler keşfedilir, yeni buluşlar ortaya konurken Osmanlı kibir içinde ve her şeyi bilinip artık bundan sonra ne yeni bir şeyin icat edilmeyeceğine ne de yeni bir yerin (Amerika ve Hindistan kıtası) keşfedil(e)meyeceğine inanmış , öyle sanmış üstelik asırlar boyu.

Batı ise doğu karşısında en başta cahil ve geri olduğunu bilerek işe koyulmuş. Geldiği yer ortada. Asırlardır bu açığı kapatabilmek için yırtınıyoruz bir arpa boyu yol alamadık hatta mesafe-bilhassa sosyal mesafe- giderek artıyor .

Batı referansından sıkılanlar bıkanlar için biz yine kendimize dönersek, cehaletin bilgisizliğin başlangıç noktası olduğunu kabullenerek ilk adımı atmanın pek çok meseleyi çözme noktasında anahtar olabileceğini aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Ama yaşadığımız toplumda cehaletini kabul eden insanlara rastlamak öyle kolay değil. Herkes her şeyi biliyor her şey de fikir/kanaat sahibi.

Hatta doktordan çok doktor, hukukçudan çok hukukçu, teknik direktörden daha hoca, eğitimciden daha iyi öğretmen vs vs.

Sanki bilmiyorum hiç bir fikrim yok bu konu da bilgi sahibi değilim anlamam demek eksiklik şaşkınlık saflık yada aptallık gibi sanılıyor.

Uzmanlık ve uzmanlaşma toplum içinde bilhassa eğitimle birlikte bile anlatılmıyor üstünde durulmuyor. Üstelik uzmanına saygı da duyulmuyor istismar da ediliyor pek çok yerde ve zamanda.

Bu da yapılan ortaya konan işlere yansıyor. Doğru düzgün elle tutulur gözle görülür iş güç kalmadı ortalıkta. Her şey yarım yamalak, eksik, hatalı, sorunlu.

Nereye baksanız, nereye kafanızı çevirseniz, neye el atsanız elinizde kalıyor.

Bedelini de maalesef toplum kendisi üstelik oldukça ağır bir şekilde ödüyor.

Haydi bilene saygı duyun, bilmiyorsanız korkmadan cesurca bilgece bilmiyorum deyin. İnanın eksilmez, çoğalırsınız !

Bu köşe yazısı 20 Kasım 2016, 22:00 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.