Çatalca'da taş ocağı istemiyoruz!

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ilçedeki taş ocaklarına savaş açtı. Halkın taş ocaklarını istemediğini söyleyen Kara, “Bugüne kadar taş ocakları Çatalca’ya hep zarar verdi. Ben ve Çatalca halkı ocakları ilçede istemiyoruz” dedi.

Çatalca'da taş ocağı istemiyoruz!
24 Mart 2016 Perşembe 07:57

Çatalca Muratbey Mahallesi’nde faaliyette bulunan özel bir firmaya ait taş ocağının kapasite artırımı için hazırlanan ÇED raporu mahalle halkının görüşüne sunuldu. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın da katıldığı toplantıda mahalle halkı taş ocağını mahallelerinde istemediklerini bu toplantıda dile getirirken, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ise burada yaptığı konuşmada, Muratbey Mahalle halkının görüş ve düşüncelerini destekleyerek, “Taş ocakları suya, havaya zarar verdiği gibi dinamit atımlarıyla evler çatlıyor zarar görüyor. Hatta hamile insanlar da düşük olayları yaşanmıştır” dedi.

Hep karşı durdum
Çatalca Muratbey Mahallesi’nde faaliyette bulunan özel bir firmaya ait taş ocağının kapasite artırımı isteği, mahalle sakinlerinin tepkilerine neden oldu. Uzun yıllardır yanı başındaki taş ocaklarından rahatsız olduklarını ifade eden mahalleli, ayrıca kapasite artırımına gidilmesine tepki gösterdi. ÇED raporu üzerine gerçekleşen toplantıda mahalle halkı ve firma yetkililerini dinleyen Belediye Başkanı Cem Kara, toplantının sonunda bir konuşma yaparak, “Muratbey Mahallesi başta olmak üzere Çatalca’nın hiçbir yerinde taş ocağı istemiyoruz” dedi. Belediye Başkanı Cem Kara konuşmasında, “Muratbey yıllardan beri bu derdi çekiyor. Ben yedi yıldır belediye başkanlığı yapıyorum İhsaniye’de de karşı durdum, Akalan’da da karşı durdum, Çakıl Kovukdere mevkiinde de karşı durdum. Bu taş ocaklarının Muratbey’de hiçbir aileye, hiçbir esnafa, hiç bir kamyoncuya faydası yoktur. Vatandaş canı nereden yanarsa onu görecek, amcam haklıdır merdiveni çökmüştür, hanımefendi haklıdır evinin duvarı çatlamıştır, çocuklarını düşüren hanımefendiler olmuştur. Yani bu böyle bizi emniyet denetliyor, jandarma denetliyor, yolu suluyoruz, asfalt yapıyoruz falan asla ve kata değildir. Buradaki bütün insanlar dinamit atımlarından da kırıcı gürültüsünden de bıkmış usanmıştır. Artık taş ocaklarının veya maden ocaklarının bu kentin yanı başında bu bölgeye verdiği zararın sonlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Ocaklar kapatılmalı
Kara bölgenin su havzası olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Su havzamız da tehdit altındadır. Büyükçekmece Baraj Gölü hemen yanı başındadır. Fuar festival alanları her ne yapılacaksa, ocaklar kapatılarak halkın yararına, İstanbul’un yararına yeni bir planlama ile halka kazandırılmasına, topluma kazandırılmasına ihtiyaç vardır. Bakın şimdi söylüyorum; su kaynaklarına kesinlikle zarar vermektedir. Sular kesinlikle kirletilmektedir. Kovukdereye gidelim, orada bahçıvanlıkla uğraşan çiftçilik yapan insanlarımız da vardır. Dereye verdiği zarar yer altı suyuna verdiği zarar bilimsel olarak ispat edilmiştir. Tabiat, doğa taş ocaklarından çıkan tozdan beyaza bürünmektedir, perişan haldedir. Bütün bitkiler oradan çıkan atıktan etkilenmektedir. İstanbul’un akciğeri olan bölgemizde insanlarımız bu havayı soluması gerekirken buradaki tozu toprağı solumak zorunda kalmaktadır. Su kaynaklarına, havaya zararı var, gürültü kirliliği var, dinamit atımlarıyla evler çatlıyor zarar görüyor. Hatta hamile insanlarda düşük olayları dahi yaşanmıştır. Devletin de özel sektörün de malzemeye ihtiyacı olabilir. İstanbul’un yanı başında bu şehre girdiğinizde bu görüntüler de yakışmamaktadır. Bu bölgede yaşayan insanlar taş ocaklarının tekrardan ruhsatlandırılmasını arzu etmemektedir. Özetle Muratbey’in görüşü ÇED raporuna olumsuzdur.”

Yaptığımız yollar dayanmıyor

Kara asfalt konusuna da değindi: “Taş ocağından çıkan tozun toprağın ciddi etkileri olmaktadır. Diğer maden ocaklarında da durum aynıdır. Denetimler sıklaştırıldığında göstermelik olarak sulama yapılmaktadır ama o sulamada sadece kendi alanları içerisindedir, hiçbir asfalt yol ilavesi yapılmamıştır. Biz istediğimiz kadar yol yapalım, istediğimiz kalınlıkta asfalt dökelim bu tonajlı araçlara bir yolun dayanması mümkün değildir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.