Çatalca halkı isyanda: KİPTAŞ bizi kandırdı!

KİPTAŞ’ın Çatalca’da yaptığı sosyal konutların satış ilanı sonrasında Zeytinburnu ofisine başvuruya giden Çatalcalılar, başvuruların dolduğunu ve kendilerinin yedeklere alındığını öğrenince küplere bindi. Bu haksız uygulama karşısında kandırıldığını savunan vatandaşlar KİPTAŞ’a isyan bayrağı çekti

Çatalca halkı isyanda: KİPTAŞ bizi kandırdı!

Çatalca’da yapılacak olan KİPTAŞ Çatalca Konutları ile ilgili başvuruların Zeytinburnu ofisine yapıldığını öğrenen Çatalcalılar hayal kırıklığına uğradı. İlk olarak satışa çıkarılan 2 bin 138 daire için taleplerin dolduğunu ve kendilerinin yedeğe alındığı konusunda bilgi verilen Çatalcalı vatandaşlar, “Hani öncelik Çatalcalınındı. Bizi kandırdılar” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Siyasi konuta dönüştüler
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ise “Ben bugüne kadar söylediklerimin sonuna kadar arkasındayım. Dün ne dediysem yine aynısını söylüyorum. Bu fiyatlar ile Çatalcalının bu konutlardan alması mümkün değil" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın konutlar ile ilgili, "105 ila 108 bin lira arasında olacak" açıklamasını hatırlatan Kara, "Gerekirse KİPTAŞ zarar etsin dedim. Yine satışlarda önceliğin Çatalca halkına verilmesi gerekliliğini ifade ettim. Üçüncü bir konu da Gecekondu Önleme Bölgesi'nde kalan evler ile ilgili. Oralarda yaşayan vatandaşların sorunlarını çözmek amaçlı düşük bedel ile ev verilmesini de teklif ettim. Çatalca dışından nüfus getirilmesi konusunda siyasi hiçbir kaygım olmadığını dile getirdim. Ama yapılan bu konutlar sosyal konuttan çok halkımızın da dediği gibi siyasi konuta dönmüştür" ifadelerini kullandı.

Hakkımızı arayacağız
Belediye Başkanı Cem Kara Çatalca halkının istemlerini ve sıkıntılarını dile getirdiğini yineleyerek sürdürdüğü konuşmasında, "Benim siyaset yaptığımı söylüyorlar. Bugün görünüyor ki bizim hiçbir siyasi kaygımız yok ama birileri siyasi kaygılar ile bu bu kentin kazanımı olan arazi üzerinden bu işi yürütüyor. Ben yine Çatalca halkımın hakkını aramaya devam edeceğim” dedi.

Kimse kimseyi kandırmasın
Çatalca Kent Konseyi Başkanı Ahmet Rasim Yücel de Kent Konseyi olarak KİPTAŞ ile ilgili gelişmeleri hayret ve tepki ile izlediğini söyledi. "Kimse kimseyi kandırmasın. Çatalca halkının karşısına çıkıp öncelik sizin diyenler bugün nerede?" diye soran Yücel, "Bu fiyatlar ile sosyal konut olmaz. Satışa çıktığını bile biz siz sayın basın mensubumuzdan öğreniyoruz. Sizi takip etmesek haberimiz bile olmayacak! Kent Konseyi olarak KİPTAŞ’ın bugün yangından mal kaçırır gibi Çatalca halkından bu konutları kaçırmasına anlam veremiyoruz. Ama tepkimizi sonuna kadar vereceğiz" açıklamasını yaptı.

Gerekirse eylem yaparız
Çatalca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cafer Dağ ise Çatalcalının enayi yerine konulduğunun altını çizerek “Birileri bizim halkımızı enayi mi zannediyor? Bu halkın hiçbir şekli ile tepki vermeyeceğini mi zannediyor? KİPTAŞ’ın başı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise nerede bizim İBB Meclis üyelerimiz? Biz esnaflarımız adına tüm üyelerimiz adına öncelikle belirlenen fiyata ve satış şekline tepkiliyiz ve gerekirse bu konuda eylemlere bile hazırız” çıkışını gösterdi.

Kimlere ne zaman satıldı?
Kızılay Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Gürkan Çakmakyapan da konutlarla ilgili alınan ilk meclis kararını hatırlatarak, "Bu konutların yeri ile ilgili 1990’lı yıllarda alınan ilk meclis kararı ‘Çatalca halkına ucuz ve yaşanabilir konut üretme’ amacı güdüyordu. Bugün başvuru yapmaya giden tüm Çatalcalılara sizi yedekler listesine aldık ne demektir? Belediye Başkanı ve STK’lar ile gerek hukuki gerekse her türlü tepkiye hazırım. Çatalca’nın kazanımı Çatalcalıdan kaçırılamaz” dedi.

SMMMO Çatalca Temsilcisi Serdar Murat Akın da, "Ne zaman satışa çıktı, kimlere ne zaman satıldı, bunlardan Çatalca halkının haberi bile yok. Nerede Çatalca Satış Ofisi?" diyerek satış ofisinin Çatalca’da açılmamasının öncelikle ilk hamle olduğunu savundu.

Satış ilanını basından öğreniyoruz
çatalca Sanayisinde oto elektrikçi olarak esnaflık yapan Cenk Güngör ise, “Bu fiyatlara bu konutlar çok pahalı. Sanki dersiniz ki Çatalca müteahhitleri ile anlaşmışlar. Bence çok pahalı. Oraya ulaşım da çok zor olacak, orada ısınmakta” dedi.  Çatalca’da esnaflık yapan Aziz Akçadır da KİPTAŞ Çatalca Konutları'nın en çok RES santrallerinden sıkıntı duyacağını söylerken, "Fiyatlar gerçekten çok yüksek. Bir de siyasiler burada ilk öncelik Çatalca’nın demişlerdi. Ama bugün Bizlerden önce yapılan müracaatlar ile dolmuş. Satış ilanını bile basından öğreniyoruz” dedi. Bu arada yakın bir zaman içerisinde Kent Konseyi'nin KİPTAŞ Konutları ile ilgili bir toplantı gerçekleştireceği öğrenildi.

Enayi yerine konulduk
Muharip Gaziler Derneği Çatalca Şubesi Başkanı Şah İsmail Atak KİPTAŞ'a tepki gösterenler arasında yer aldı. "Bu fiyatlara bu kadar küük evleri Çatalca’ya neden yaptılar?" diye soran Atak, "Bizim insanlarımız bu evlerden alamaz. Ama önce bir satış ofisi açsalardı keşke. Çok yanlışlar var. Fiyatlar yanlış, Çatalca halkına verilen sözlerin tutulmaması yanlış” diye konuştu. Çatalca’da uzun yıllardır kırtasiyecilik yapan Meriç Güleç KİPTAŞ fiyatlarının açıklanması ile şok yaşadıklarını, ikinci şoku da taleplerin dolduğu ve vazgeçen olur ise kuraya katılacaksınız denilerek yedeklere alınan Çatalcalıları görünce yaşadıklarını söyledi. Güleç, "Başlı başına bu bir Çatalca halkını kandırma operasyonudur. Enayi yerine konulduk. Bizi yönetenler, idareciler, siyasiler, seçilmişler yüksek sesle bizlerin söylemlerini dile getirmelidirler. Hakkımızı arasınlar. Burası dingonun ahırı değil. Çatalcalının kazanımı olan bir arazi Çatalcalıdan kaçırılamaz" tepkisini gösterdi.

Keşke beni dinleselerdi!
ÇASEV (Çatalca Çevre ve Doğa Severler Derneği) Başkanı Kasım Kolcuoğlu KİPTAŞ’a ve KİPTAŞ’ın Çatalca’da olması için destek verenlere çatan konuşmasında, "Az biraz bizi dinleselerdi,  bunun böyle olacağını tahmin edebilirlerdi. Bugün bu şoku kimse yaşamazdı" tepkisini gösterdi. Kolcuoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çatalca’nın Ferhatpaşa Mahallesi'nin merası olan bir arazi daha sonra Çatalca’nın kazanımı olan bir alan bu kadar ucuz politikaların oyuncağı olmazdı. 1990’lı yıllardan beri amacının dışına çıkan bir anlayış ile 600 dönüm Çatalca kazanımı bir arazi bugün Çatalca halkının faydalanacağı bir proje olmuyor ise herkes başını iki elinin arasına alıp düşünmelidir. Bugün yangından mal kaçırı gibi Çatalca halkından kaçırılan bu KİPTAŞ evleri, Çatalca’da yaşayan ve hiç evi olmayan vatandaşa verilecek diyerek kandırılan bu Çatalca halkına kim ne anlatacak? Bugün için söyleyeceğim tek şey, bugüne kadar amacına hiçbir şekli ile ulaşamamış bu arazi ile ilgili hiçbir hukuki hak aramayan gelmiş geçmiş tüm yerel seçilmişlerimize hayırlı ve uğurlu olsun. KİPTAŞ’ın bugünkü uygulamasını, satış ofisi bile açmamasının bir hakarettir." BAHADIR SÜGÜR
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan aydın - 2 yıl önce
çatalcaya 20i00 konuta 6000 akp li yerleştirme projesi göreceksiniz bu kontenjanlarin 3 ay öncesinden parsellendiğini