Çiftliğimizden soframıza

2010 yılında kurulan ve en aktif birlik olarak çalışmalarını sürdüren İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği, “Çiftliğimizden Soframıza, Sağlıklı Yarınlar” projesi ile ülke geneline yansıyacak bir çalışmaya imza atıyor. Birlik Başkanı Sezai Ural, “Bu projenin amacı, bilimsel yöntemler kullanarak, AR-GE ve yenilik odaklı bir hayvancılık yapmaktır” dedi.

Çiftliğimizden soframıza

Özellikle Çatalca ve Arnavutköy bölgesinde yaygın olan manda yetiştiriciliği ile ilgili birliği ilk olarak 2010 yılında kuran Sezai Ural ve yönetim kurulu üyeleri, tüm İstanbul'u kapsayan projelere imza atmak için uzun soluklu bir yola çıktı. Özellikle İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Çiftliğimizden Soframıza, Sağlıklı Yarınlar” projesi kapsamında alınan 1 milyon 38 bin 500 lira hibe desteği sonrası projelerini hızlandıran Ural ve ekibi 11 Şubat 2016 Perşembe günü, Proje Kapsamında Birlik Merkez Ofisi ve Laboratuvar açılışına hazırlanıyor.

Bu projenin asıl amacı nedir? 
Bu projenin hedefi, Büyükbaş ve küçükbaş süt hayvancılığında İstanbul’un yüksek katma değerli, teknoloji ve bilgi, yoğun ürün ve hizmetler ile ilçemiz Çatalca’nın küresel ekonomide söz sahibi olup, AR-GE ve yenilik odaklı ekonomik yapının benimsenmesi için ortam oluşturulmasıdır. İlimiz İstanbul’da var olan büyük ve küçükbaş hayvancılıktan elde edilen ürünün bilimsel yöntemler kullanılarak, bu alanda kalitenin önemini anlatarak üreticilerimizi bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı temel almaktayız.

Üreticiyi nasıl bilinçlendireceksiniz? 
Yapacağımız seminerler ve paneller ile, çiftliğimizden soframıza sağlıklı ürünler üretip, kaliteli üretimin arttırılmasını sağlayacağız. Bu sayede eko verimlilik ve İstanbul halkının kaliteli süt ve kaliteli süt ürünleri tüketmesi için sektöre bilimsel yöntem kazandıracağız.

Bilinçsiz üretici ne demektir? 
Öncelikle verimsiz bir hayvancılık demektir. Bakın bizim projemizde ilk amaç, verimi arttırmak ve verimin yanında tüm analizleri gerçekleştirilmiş ürünleri pazara sunmak. İstanbul ilinde sığır-manda ve koyun-keçi yetiştiriciliği yapılmasının gerçeğinin yanında herhangi bir denetim mekanizması olmaksızın bu hayvanlardan elde edilen sütlerin büyük bir kısmı mahalle sütçüsü dediğimiz sütçüler tarafından halka satılmaktadır. Bu ürünlerin sağlığa uygunluğu tüketici tarafından bilinmemektedir ve hiç bir kontrol mekanizması yoktur. Antibiyotikli süt, somatik hücresi yüksek süt ve soğuk zincirin oluşturulmaması ciddi sağlık sorunları oluşturmaktadır.

Bunun önüne geçilmesi için projenin sağlıklı ürün kısmı nedir? 
Kurulan ve açılışını Perşembe günü gerçekleştireceğimiz  merkezimizle üreticilerin her türlü sorununa yardımcı olacağız. Bunun yanında kurulan "Süt Tahlil Laboratuvarı" ile İstanbul’da tüketilen ürünlerin AB standartlarına uygun olarak tüketiciye ulaşabilmesi için denetim mekanizması kuracağız. Kaliteli ürünler üretip, son tüketiciye kaliteli ürünlerin ulaşmasını sağlayacağız. Verimliliği arttırmak ve Türkiye'de ilk olacak elektronik veri tabanı ile sığır-manda-koyun ve keçi ırklarını kontrol altına alıp, çiftliğimizden soframıza oluşturacağımız güvenlik zinciri ile güvenle tüketebilecekleri ürünler sağlamak en büyük amacımız. . Böylece verimlilikle beraber kaliteli ürün anlayışı benimsenirken, İstanbul halkının da AB standartlarında kaliteli ürün tüketmesini sağlanacaktır. Faaliyetlerimiz kapsamın da alınan süt örneklerinden sütün içeriği bakılacağı gibi Laktoferrin ve ülkemizde ilk olarak Progesteron (Sütten gebelik) tayini yapılacaktır. Bu bağlamda yetiştiricilerimizin daha ekonomik hayvancılık yapması sağlanacaktır.

Proje Kapsamında Kalkınma Ajansı'nın hibesi nedir? 
İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Çiftliğimizden Soframıza, Sağlıklı Yarınlar” projesi kapsamında almış olduğumuz hibe desteği 1.038.500TL ‘dir. Projemiz İstanbul ilimizde manda, sığır, koyun ve keçi yetiştiricilerine katkıda bulunacağı ve AB standartlarında ürünler üretilmesi, bunun yanında tüketicilerin daha güvenli sütler tüketmesi hedeflenmiştir. Projemizde Ortağımız; T.C Çatalca Kaymakamlığı, Proje iştirakçilerimiz; İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı, Çatalca Halk Eğitim Müdürlüğü, İstanbul İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İstanbul İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğidir. İstanbul Kalkınma ajansından hak etmiş olduğumuz “Çiftliğimizden soframıza, sağlıklı yarınlar” projemize hoş geldiniz. Biz Türkiye’de ilk defa böyle bir projenin uygulanması, böyle bir projenin sadece mandalar üzerinde değil koyun, keçi ve sığırlar üzerinde kapsayacak şekilde projenin genişletilmesi bağlamında bir ilki yaşamanın mutluluğu içindeyiz. Bu projenin ilçemizde olması onur ve gurur veriyor.

2010 yılından bu yana birçok seminere ve hayvancılık üzerine gezilere katıldınız.  Gördüklerinizin size kazandırdıklarını anlatır mısınız? 
2015 yılı içerisinde Yunanistan Serres Bölgesi Vironia’deki Yunan Manda Üreticiler Kooperatifini ziyaret ettik. Ekim Ayında Azerbaycan’a gittik. Çevremizdeki ülkelerin bir çoğundan aslında çok daha hızlı bir şekilde gelişebilecek hayvancılık sektörüne sahibiz. Ancak bizler için en önemli adımlardan bir tanesi, 2015 yılında yapılan 8. Asya Manda Kongresi idi. Biz bu birliği kurduğumuz ilk günden bu yana Dünya Mandacılığında bizde varız felsefesi ile atılımlar yaptık. Yoğun çalışmalarımız oldu. Halk Elinde Ülkesel Manda Islahı Proje Liderimiz Prof.Dr. M. İhsan Soysal  ve yardımcım Sadık Ermiş ile 4 Mayıs 2013 tarihinde Tayland Phuket Adasında yapılan Dünya Manda Kongresine katıldık. Orada yoğun çalışmalarımız oldu ve 2015 yılında Asya Manda Kongresini ülkemize, yani İstanbul’umuza almayı başardık.

Çatalca bu birliğin burada olması yönünden şanslı bir ilçe diyorsunuz... 
Elbetteki öyle. Biz arkadaşlarımız ile bu yola çıktığımızda Çatalca’dan yola çıktık. Ve bugün gerek ofisimizi gerekse labarutuvarımızı yine ilçe merkezimizde kurduk. İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği “ Çiftliğimizden soframıza, sağlıklı yarınlara” projesinin bir çok semineri ve programını da bu ilçede yapıyor.

Mandacılık ile ilgili en önemli çalışma bu proje. Peki hayvancılığın artması noktasında neler yapılıyor?
Birliğimiz 2013 yılında İstanbul İlçeleri arasında damızlık manda boğası transferini gerçekleştirmiş. 2014 yılının başlarında bunu geliştirdik ve iller arası transfer yaptık. Kayseri Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ilimize gelerek projeye kayıtlı işletmelerden damızlık seçilen boğa adaylarını Kayseri’deki projeli işletmelere götürmüştür. Bunun gibi tohumlama gibi bir çok çalışma ve projemiz 
mevcut.

Bilinçli üretici çoğalmalı
Seminerler sürüyor, katılım nasıl? 
Yaptığımız tüm seminerler ve panellere katılım bir hayli yoğun. Bu konuda sıkıntımız yok. Ancak amacımız çok daha fazla yetiştiricimizin olması. Türkiye’de 1980’li yıllar ile 2010’lu yıllar kıyaslandığında manda yetiştiriciliği sayısı bir hayli düşüş göstermektedir. Amacımız bu sayıyı arttırmaktır. Üretici çoğalmalı ama bilinçli üretici çoğalmalı. Bizim projelerimizin hedefi bu yönde. Bilinçli üretici, sağlıklı ürünler.

Perşembe günü açılış yapılacak
Açılış ile ilgili söyleyecekleriniz var mı? 
Merkez Ofisimiz ve laboratuar açılışımız bu Perşembe yani 11. Şubat 2015 tarihinde gerçekleşecektir. Öncelikle tüm üyelerimiz ve bölgemizde hayvancılık yapan vatandaşlarımız, protokol üyelerimiz ile halkımız davetlidir. Merkez ofisimizi ve laboratuarımızı görmek ardından da gerçekleşecek olan bilgilendirme seminerinde hep birlikte olmak bizleri onurlandıracaktır. Ayrıca Gazetemİstanbul’a bize bu fırsatı verdiği için de teşekkür ediyoruz. BAHADIR SÜGÜR
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.