Demokrasi bayılmıştır!

CHP Çatalca İlçe Örgütü Başkanlığı için ismi ön plana çıkan Mehmet Çoban, aday olmayacağını açıkladı. ‘Çatalca’da demokrasi bayıldı’ ifadesini kullanan Çoban, ilçedeki delege seçimlerinde antidemokratik tutumlar sergilendiğini iddia etti

Demokrasi bayılmıştır!

Cumhuriyet Halk Partisi'nde İlçe Kongreleri'ne sayılı günler kala Çatalca İlçe Örgütü'nde de hareketlilik başladı. Daha önceki dönemlerde iki dönem boyunca İlçe Başkanlığı'na talip olan Mimar Mehmet Çoban, kongre sürecine ve CHP'nin Çatalca'daki durumuna ilişkin gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Yaklaşan İlçe Kongre'sinde aday olmayacağını belirten Çoban, kongre öncesinde yapılan delege seçimlerine yönelik de sert eleştirilerde bulundu. Parti için demorkasinin bayıltıldığını fakat kendilerinin temel hedefinin bunu ayıltmak olacağını söyleyen Çoban, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve İlçe Başkanı Halil Muharrem Gök'ü de hedef aldı.

Delegeler sandıktan çıkmadı
Kongre öncesi yapılan delege seçimlerinin anti demokratik bir şekilde yapıldığını iddia eden Çoban, mevcut delegelerin hiçbirisinin sandıktan çıkmadığını ve kalemle belirlendiğini anlattı. “Şayet makul bir delege seçimi olsaydı adaylık yarışına girerdim” diyen Çoban, “Ancak delege sandıktan çıkmadı. Birilerinin kaleminden çıktı.  Birileri delege belirledi. Bunu herkes delege listelerine bakınca rahatlıkla anlıyor. Örgüt bu işe kızgın ama tehdit var, korkutma var. Benim ile yolda yürüyen partili arkadaşlarıma bile zulüm yapıldığını görüyor ve duyuyorum. Belediyeden işin olmaz, ekmeğin kesilir gibi cümleler ile bu sefer de bize selam bile veren partiliyiz diyenler bile tehdit etmeye başladılar. İyi de bu savaş kime karşı neye karşı?” ifadelerini kullandı.

Kimse endişe etmesin!
Açıklamalarına sert ve ilginç yorumlar ile devam eden Çoban “İnsanların aklına şu soru gelebilir; Mehmet Çoban neden adaylıktan çekildi? Biz adaylıktan çekilmedik. Ben ilçe başkanlığına gelecekte yine adayım. Bu partide elbette ki demokrasi tekrar canlanacak. Bugün demokrasi baygın olabilir. Birileri koltuğundan olacak korkusu ile yaşadıkları panik atak duyguları sonrasında partimizi tarihte ilk defa bu kadar anti demokratik bir noktaya getirmişlerdir bu ilçede. Öylesine bir delege seçimi yapılmıştır ki delege seçimi demeye bin şahit gerek. Bırakın bini 10 şahit bulamazlar. Bugün delege seçimi değil delege belirlenmesi yapılmıştır. Abi, kardeş, amca, baba, eş, çocuk, gelin gibi ne kadar yakın akraba var ise birileri delege yapmıştır. Sebep koltuk alttan gidiyor korkusudur. Kimse endişe etmesin.Onlar bugün demokrasiyi Çatalca'da nasıl bayıltılmışlar ise de biz demokrasimizi tekrar canlandıracak ve onu dimdik ayağa kaldıracağız. Bunlar gibi ayaklar altına almayacağız” dedi.

CHP ikiye bölündü
Partisinin Çatalca'da ikiye bölünmüş bir vaziyette olduğuna da dikkat çeken Çoban, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara noktasında insanların ayrıştığının altını çizdi. Çoban, “Çatalca'da CHP'yi ikiye böldüler. Cem Kara'cılar ve Cem Kara'cı olmayanlar. Biz bu ikiye bölünmüşlüğün hiçbir tarafında değiliz. Her zaman söyledik. Biz Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Gerçekten CHP'ye gönül vermiş ideolojisi CHP'den başka hiçbir siyasi fikri bizler gibi kabul etmeyen partili arkadaşlarımı bir kenara koyuyorum ama bugün için sırf ekmeğinin derdi için, belediye başkanına yalakalık olsun diye bu partiye üye olup bugün en büyük CHP'li olduğunu iddia eden arkadaşlara sesleniyorum. Siz daha düne kadar İsmail'ciydiniz. Bugün Cem'cisiniz. Yarın da Ahmet gelse Ahmet'çi, Mehmet gelse Mehmet'çi olacaksınız. Sizler hiç bir zaman CHP'li olamazsınız. Olamayacaksınız” diye konuştu.

Kim aday olur?
Oluşturulan delege yapısının ortaya çıkması sonrasında tek aday ile seçime gidilmesini de yorumlayan Çoban “Böylesine bir delege yapısı ile kim ilçe başkanlığına aday olur? Kimse olmaz. Bizim kongrelerimiz bir bayram, şenlik ve düğün havasında olurdu. Bugün ise maalesef o şekilde olmayacak” sözleri ile tek adaylı seçimin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek, hicivli bir dil kullandı.

Başarıdan söz edemezsiniz!
Parti yönetiminin özellikle atlatılan iki seçimde sınıfta kaldığının altını çizen Çoban “Alınan sonuçları bir başarıymış gibi lanse etmek en büyük yanlıştır. Eğer hemen arkanızdaki parti oy farkını 2 bin gibi çok az bir rakama çekmiş ise, siz başarıdan söz edemezsiniz. Evet ilçe yönetimi bariz olarak her iki genel seçimde de sınıfta kalmıştır. Bunu görmek istemeyenler olabilir ama sonuç ortadadır. Yerel belediyenin başarısızlığı mı, yoksa yönetimin kendi içinde siyaset yapması mı buna sebep, bunun analizini vatandaş çok iyi yapıyor. Her iki seçimde yönetim başarısızdır” dedi.

Kavga etmek istemiyoruz
Çatalca’da CHP içinde bir kavga yaşandığı görüntüsünden artık uzaklaşmak gerektiğini de ifade eden Mimar Mehmet Çoban “Biz belediye ile partilimizin kavga etmesini istemiyoruz. Belediye gücü elinde olan partili arkadaşlarımızın, dışarıda olan partili arkadaşlarımıza baskı uygulamasını hazmedemiyoruz. Siyasette bizimle yol almak isteyen arkadaşlarımız ne yazık ki bir zulüm ile karşı karşıya kalıyor. Biz siyaseti insanların ve toplumun mutluluğu ve huzuru üzerine kurduk. Eğer bu huzur sağlanamayacak ise siyaseti niye yapıyoruz? Önemli olan önce partimizin huzuru ve partilimizin mutluluğu. Bunlar gerçekleşir ise zaten, ardından halkın huzuru ve refahı sağlanacaktır. Hiçbir partilimiz zarar görmesin diye biz artık kavga etmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Partinin hizmetkarıyız
Pazar günü yapılacak kongrede bulunacaklarını da söyleyen Çoban “Tabii ki de kongremizde olacağız. Biz Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Oncu, ya da buncu değiliz. Hiçbir zaman da olmadık. Kaldı ki CHP’ye sırf aday olduk diye ilk defa bu partiye oy verenlerden de değiliz. Kesinlikle katılacağız. Biz kişilerin değil, partimizin hizmetkarıyız” yorumunda bulundu.

Delege listesini vermediler 
Geçtiğimiz günlerde delege listelerini partiden istediğini söyleyen Mehmet Çoban “Vermediler. Gerçekten vermediler. Bu neyin korkusu anlamadım ki? Altı üstü masa başında yaptıkları delegeleri tam liste halinde öğrenecektik. Bulamadık mı? Bulduk tabii ki. Fakat bu kadar korkmasınlar. Yani tüm delegeyi kendileri yapmalarına rağmen hala Mehmet Çoban ve arkadaşlarından korkmalarına siz anlam verebiliyor musunuz?” diyerek listelerin kendilerine verilmediğini iddia etti.

Biz birleştirici gücüz
CHP Çatalca’nın aslında birleştirici gücünün kendileri olduğunu da savunan Mehmet Çoban “Evet biz CHP’nin Çatalca’daki birleştirici gücüyüz. Biz aday olduğumuz zaman Belediye Başkanı bile çıkıyor diyor ki 'Ben tarafım' neye karşı? Tabii ki bize karşı. Hal böyle olunca da herkes bir araya gelebiliyor. Tabi belediye ile çıkar ilişkileri olan, belediyeden ekmeğini kazanan ya da bir şekli ile belediye ile bağlantılı tüm delege bir anda birleşiyor. Birleşmek zorunda bırakılıyor. Kamunun gücü halka hizmet etmek yerine parti içindeki egemenliğini sağlama telaşına harcanıyor. Eğer Belediye Başkanı Cem Kara “ Ben karışmıyorum, partimizde demokrasi şöleni yaşansın” dese bırakın bugün tek aday ile anti demokratik bir seçime gitmeyi en az beş aday ile seçime gidilirdi. Ben dikta demiyorum. Ben korku diyorum. Birileri kendi korkuları ile yüzleşince kaygıları ortaya çıkıyor. Fakat gördüm ki, ben ve ekibim gerçekten CHP’nin birleştirici gücü olmuşuz” ifadelerini kullandı.

Mileltçe alkışlıyoruz
CHP’DE gerçek demokrasiyi yaşatmak için mücadelelerine devam edeceklerini belirten Çoban “Bugün için biz yapılan anti demokratik delege belirlemelerini, tek aday ile seçime gidilmesini ve belediye ağırlıklı, kim belediyeye gelse onun partisinde görev aşkı ile yanıp tutuşmuş kişilerin delege yapılmasını, belediye ve belediye ailesi ağırlıklı bir örgüt yapılanması çalışmalarının çabalarını milletçe alkışlıyoruz” dedi. Yine yeni parti yönetiminin gerek seçim çalışmalarında gerekse her türlü halka yönelik çalışmalarında yardımcıları olmak istediklerini de söyleyen Çoban “Biz halkımız ve partilimiz için siyaset yapıyoruz. Halka gidemedikleri nokta olur ise biz her zaman göreve hazırız” diye konuştu. Bahadır SÜGÜR
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.