Göç ancak üretimle durur

6360 sayılı kanunla, Büyükşehir sınırları içinde kalan belde ve köylerin kapatılarak mahalleye dönüştürülmesi sonucu, ortaya çıkan yeni durum hakkında bir rapor hazırlayan Baki Çiftçi, halkın iyiliği ve göç riskinin azaltılması için meraları kullanması gerektiğini belirtti.

Göç ancak üretimle durur

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öncülüğünde yarın Çatalca'nın İzzettin Mahallesi'nde gerçekleşecek toplantı öncesi Kırsal Mahallelerin Kentsel Islahı Projesi hakkında bilgi veren Çiftçi, "Bu proje halkın, adalet temelinde kendi habitatında eski köy mera ve otları ortak üretime dönüştürme projesidir" dedi. Sözlerini, "Köy tüzel kişiliklerini kaybeden yerleşimlerin, yasal olarak mahalle statüsüne geçmesi, köy üretim ve yaşam biçimini şimdilik fiilen değiştirmemiş ise de hukuken değişim kaçınılmazdır" şeklinde sürdüren Çiftçi, "Değişen şey köylülerin kadim zamanlardan beri kullandıkları mera-otlak-ve çayır gibi arazilerin ellerinden çıkmış olduğunu bilmekle birlikte, hala adı geçen yerlerin kendilerine ait olduğu gibi algı devam etmekte, bu nedenle büyük bir travma yaşandığı anlaşılmaktadır. Bazı yerlerde kiralama yoluyla gelen kullanıcılar hoş karşılanmamaktadır. Yerel belediyeler suçlayıp “yerlerimizi peşkeş çektiler” iddiasında bulunmaktadırlar" açıklamasını yaptı.

Vatandaşa öncülük edin
Belediyelerin mahalle halkını üretim için örgütlenme modelleri üzerinde birlikte olmayı özendirmeleri gerektiğini ifade eden Baki Çiftçi, "Zaman içinde mahalle içi kentsel ıslahın kaçınılmaz görevlerini eski köy halkının başında demoklesin kılıcı gibi kullanmak yerine, yeni istihdam alanları yaratarak ve kentsel alt yapı oluşturarak, halkın yaşadığı ortamda, halk çoğunluğunun gelir ve geçim kaynaklarını, yine onların yasa zoruyla ellerinden alınmış ortak araziler üzerinde yasaların öngördüğü faaliyetler çerçevesinde örgütlemek, önderlik etmek demokratik ve sosyal belediyeciliğin olmazsa olmazıdır" diye konuştu.

Ağlaşmanın faydası yok
Son olarak vatandaşların ne yapması gerektiğin açıklayan Çiftçi, "Eski  köy yani mahalle halkı muhtarlıkları veya kendi aralarında oluşturdukları süt ve hayvan besiciliği kooperatiflerinde bir araya gelerek yeni tüzel kişilik kazanarak, geçmişte kendilerine ait olan mera-otlak gibi belediyelere ve tarım bakanlığına geçen arazilerin üzerinde kiralama –tahsis hatta  imkan olursa satın almak gibi bütün yasal yolları kullanarak ilgili kurumların kapısına dayanmalıdırlar. Bu araziler üzerine ortak Süt ve besi işletmeleri kuracak tip projeler ve onların destekleme –kredi-hibe şeklinde oluşan devlet imkânlarından yararlanacak tesisler kurmak için el ele vermelidirler. Bu şekilde kayıplarını yeni duruma göre dönüştürerek hem dedelerinin mirasına sahip çıkacak, hem de o arazilerin özel çiftliklere kaptırmak yerine kendi kendilerini yöneterek ortak geleceği birlikte kurma imkanına kavuşacaklardır. Kahvelerde ağlaşıp onu bunu suçlamanın hiç kimseye faydası yoktur. Harekete geçme zamanıdır. Sana ait olana  sahip çıkmak en temel haktır" ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.