Kasıt yok indirim var

Çatalca’nın 37 mahallesinde çiftçiler için uygulanan su fiyatındaki indirim, İBB Meclisi'nde alınan kararla Ferhatpaşa ve Kaleiçi Mahalleleri’ni de kapsadı. İndirim kararının CHP Grubu’nun ret oyu verdiği bir maddeye iliştirilmesi ise tartışmalara neden oldu. Maddeye evet oyu veren Belediye Başkanı Cem Kara, AK Parti Grubu’nun bunu kasıtlı yapmadığını belirtti.

Kasıt yok indirim var

Çatalca'nın Kaleiçi ve Ferhatpaşa Mahalleleri'nde tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar için su indirimi geldi. İndirim konusu Çarşamba günü İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde görüşüldü. CHP İBB Grubu, görüşmeler başlamadan önce İSKİ Genel Kurulu'nun İstanbul'daki su sayaçlarının akıllı sayaçlarla değiştirilmesini öngören üçüncü maddede ayrıntı olmadığı için ret oyu vereceğini açıkladı. AK Parti grubu tarafından Ferhatpaşa ve Kaleiçi Mahalleleri'ndeki su fiyatı indirimi ise bu maddeye eklenerek görüşülmesi teklif edildi. CHP ve AK Partili meclis üyelerinin ortak önergesi olan su indirimi konusunun; ret oyu vereceğini açıkladığı maddeye eklenmesine CHP Grubu'ndan tepki geldi. Burada söz alan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, kendisinin ve Çatalcalı diğer meclis üyelerinin evet oyu vereceğini ifade etti. Maddeye CHP'li bazı üyelerin akıllı sayaç konusu nedeniyle hayır oyu vermesi nedeniyle oy çokluğu ile geçti.

Ortak akıl, kollektif başarı

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, kararın kendileri için çok sevindirici olduğunu belirterek, “Bu Mayıs ayında benim başkanlığımda CHP ve AK Partili arkadaşların imzasıyla verilen bir önergeydi. İlçeden MHP'li arkadaşlar da destek verdi. Çatalca'nın 39 yerleşim biriminin 37'sinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan, tek konutu olan vatandaşlarımız suyu 4'te 1 ucuz kullanıyordu. Sadece merkezdeki Ferhatpaşa ve Kaleiçi Mahallesi kalmıştı. Buralar şehir merkezinde olmasına rağmen tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız var. Böylece onların da bu haklarını alarak 39 mahallemizde de tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın biraz nefes almasını sağladık. Ortak akılla bu Çatalca'nın kollektif başarısı olmuştur. Bu ortak çalışmayla biz amacımıza ulaştık ve 39 mahalledeki su fiyatları eşitlenmiştir. Aynı zamanda gelecekte de başka haklar alacağımıza dair bir umut oldu” dedi.

Şimdi sıra herkese indirim
Kaleiçi ve Ferhatpaşa'da yaklaşık bin hanenin bu indirimden faydalacağını söyleyen Kara, “Bu şundan önemli. Örneğin Avcılar'da bir evde kullanılan 10 metreküp su ucuz olarak aylık ihtiyacı karşılıyor. Ve tüketim arttıkça bedel de artıyor. Ama Çatalca'da sözkonusu işi yapanların su tüketimi oldukça fazla. Avcılar 10 metreküp kullanıyorsa, buradaki bir çiftçi 50–60 metreküp su kullanıyordu. Ve kat kat üzerinde fiyat farkı ödemek zorunda kalıyordu. Bu insanlarımız daha rahat nefes aldı ve üretim bunun sayesinde artacaktır. Bundan sonraki talebimiz suyu veren bölge olarak diğer konutlarda da indirimli olması olacaktır. Bundan sonraki süreçte bunun mücadelesini vereceğiz” ifadesini kullandı.

AK Parti’nin kastı yoktur!
AK Parti Grubu'nun önergeyle ilgili kararı CHP'nin ret oyu vereceği maddeye eklemesinin altında kasıt aramamak gerektiğini dile getiren Kara, “Ben bir kasıt aramıyorum. Eğer bir kasıt olsaydı önerge reddedilir, Büyükşehir Meclisi'ne getirmezlerdi. Biz maddenin bu ay gelmesi için çok uğraştık, yoğun kulis çalışması yürüttük. Çünkü geçmeseydi 2016'nın Mayıs ayındaki İSKİ genel kuruluna kalacaktı. Ama meclis saatine kadar kadar bu indirim kararı somutlaşmamıştı. O maddede sayaç ve tarifelerle ilgili olduğu için AK Partili arkadaşlar ona ek olarak getirdi. Biz CHP olarak akıllı sayaçlarla ilgili o maddeye ret oyu vereceğimizi açıklamıştık. Bu nedenle söz konusu ekle birlikte birkaç arkadaşımız ret oyu vererek maddenin oy çokluğu ile geçmesi sağlandı. Biz Çatalcalı üyeler ise kabul oyu kullandık. İnsan kendi verdiği önergeye, kendi bölgesi için böyle önemli ve olumlu bir konuya hayır der mi? Ki böyle bir gelişme olursa Grup Başkanvekilime evet oyu kullanacağımı da belirtmiştim. Ama eğer o toplantıda ben olmasaydım arkadaşlar bunu atlayabilir, o zaman da halkta yanlış bir anlaşılmaya neden olabilirdi” şeklinde konuştu.

EMEK KARAKAŞ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

Kaynak: Gazete İstanbul

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.