Keyfiyet sorunu var!

Çatalca Kent Konseyi Eylül ayı Genel Kurul toplantısında konuşan Belediye Başkanı Cem Kara, ilçede otopark ve trafik sorunu olmadığını söyledi. Kara, Çatalca'da her ilçede olduğu gibi kurallara uymama ve keyfiyet sorunu olduğunu belirtti

Keyfiyet sorunu var!
03 Ekim 2016 Pazartesi 12:53

Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezin'de gerçekleşen Genel Kurul toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Çatalca Kent Konseyi Başkanı Ahmet Rasim Yücel’in açılış konuşmasından sonra faaliyet raporu okundu. Kent Konseyi Genel Kurulu'nda belediyenin çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Cem Kara Biyomedikal Meslek Lisesi olarak yola çıkılan ama atıl durumda kalan okul inşaatını hakkında önemli bilgiler verdi. "En önemli sorun yıllardan beri gerçekleştiremediğimiz, her zaman hedeflemiş olmamıza rağmen başaramadığımız bir meslek yüksek okulu, vakıf ya da devlet üniversitesini maalesef şu ana kadar ilçemize kazandıramamış olmamızdır" diye konuşan Kara, "Üniversite hayali Çatalca'da benimle başlamadı. Ben okulda öğretmenlik, yöneticilik yaparken bir Alman Üniversitesi'ni ilçeye kazandırma konusunda çok çaba sarf edildi. Bu çabalarım bir kısmında bende yer aldım.Göreve geldiğimiz tarihten bugüne kadar üç üniversite ile çok ciddi girişimlerimiz oldu. Bunlardan bir tanesi muhasebeciler tarafından kurulan bir vakfın talebiydi. İzzettin bölgemizde 36 bin metrekarelik bir yeri üniversite için tahsis etmeye çalıştık. Tahsis etmeye çalıştığımız alan ilköğretim tesis alanındaydı. İzzetin'de ikinci bir okula ihtiyaç yok dememize, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen müfettişlerin üniversiteye olumlu rapor vermesine rağmen, onu yaşama geçiremedik. Hangi çabayı sarf ettiysek başarılı olamadık. Vazgeçmiş değiliz bütün yazışmalarımız, evraklarımız İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde bulunmaktadır" dedi. 

İki üniversite talip oldu

Milli Eğitim Bakanlığına konuyu birkaç defa arz ettiğini, yine bir firma ile işbirliği ile bölgeye okul kazandırmaya çalıştıklarını dile getiren Cem Kara, "Ancak firmanın iflas etmiş olması sebebiyle 87 bin 500 metrekarelik alanda yapılmaya çalışılan binalar atıl kaldı. Buraya iki tane üniversite talip oldu ve talepleri devam ediyor. Bunlardan bir tanesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi, mevcut projeye göre yeni bir proje yapılmaksızın "ben bu binaları maksimum 2 yıl içerisinde tamamlayıp eğitim-öğretime başlarım, yeter ki yeri bana tahsis edin" diyor. Bir diğeri de aynı koşullarda hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın, mevcut plana göre bende burada eğitim yapmak istiyorum diyen, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesidir" bilgisini verdi. 

Valilik olur vermiyor

İstanbul Bilim Üniversitesi ve İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'ne valiliğin olur vermesi gerektiğinden dolayı yer tahsisi yapamadıklarından yakınna Belediye Başkanı Cem Kara, "AK Parti'nin her iki İlçe Başkanlığı döneminde de bütün yazışmaları, evrakları ve dosyaları ilgili ilçe başkanı arkadaşlarıma takdim ettim, yardım ve destek istedim. Sayın Milli Eğitim Bakanımızdan randevu talebinde bulundum. Ancak Haziran seçimleri, Kasım seçimleri, hükümetteki değişiklikler, yaşadığımız malum süreç bu alandaki çalışmalarımızın sağlıklı ve hızlı yürümesine engel oldu. O nedenle üniversitelerin her ikiside yarından itibaren bu işi yapmaya hazır vaziyetteler. Umut ediyorum ilçemizin değerli Kaymakamının da çabalarıyla valiliğimizin bu konuda olur vereceğini düşünüyorum ve buna canı gönülden inanıyorum” dedi.

En iyi okul aileye en yakın okuldur

Mahallelerdeki okulların kapanmasına duyduğu üzüntüyü de dile getiren Başkan Cem Kara “Üzüntüm özellikle kırsal alanda eski adıyla köylerimiz, yeni adıyla mahallelerimizde küçük yerleşim birimlerinde ilkokullarımızın çoğunun kapanıyor olma noktasına gelmiş olmasıdır. Ben bu ilkokulların buralarda yaşatılması için özellikle muhtarlarımıza, yine başta yerel yönetim olmak üzere her birimize büyük görevler düştüğüne inanıyorum. 25 yıllık bir eğitimci olarak özellikle ilkokulda, en iyi okul aileye en yakın okuldur. İlkokul öğrencilerimizin, bulunduğu mahallede eğitim alması en doğru yöntem olacaktır” diye konuştu. 

Otopark değil keyfiyet sorunu! 

İlçede kurallara uyulduğu taktirde trafik ve otopark sorunu olmayacağını vurgulayan Başkan Cem Kara,"Aslında bu ilçenin trafik anlamında ben bir sorunu olduğunu düşünmüyorum ve bunu da burada bizi dinleyen bütün kamu yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına çok net cümlelerle söylüyorum. Bu ilçede ne otopark sorunu vardır, ne de trafik sorunu. Bu ilçede, her ilçede olduğu gibi kurallara uymama ve keyfiyet sorunu vardır. Sayın Kaymakamımızın yetkisi dahilinde olmamasına rağmen, bu yetki UKOME’ye devredilmiş olsa bile sivil toplum kuruluşlarının çok değerli önderleriyle, Şoförler Odası temsilcileriyle, Emniyet Müdürümüzle, Jandarmamızla ve biz Belediye olarak çok ciddi bir çalışmayı gerçekleştirdik. Ve şu anda suni olarak var olan trafik sorununun nasıl çözülmesi gerektiği ile ilgili çalışmayı neticelendirdik. 23 Mart tarihinde iki sayfa haline görüşlerimizi kitapçıkla beraber Ulaşım ve Koordinasyon Merkezine verdik. 24 Ağustos tarihinde ise Ulaşım Daire Başkanlığının göndermiş olduğu cevapta Çatalca İlçe Merkezi geometrik düzenleme, bisiklet yolu ve trafik sirkülasyon projesi üzerinde çalışılmakta olduklarını, raporda dile getirdiğimiz sorunlar ve çözüm önerilerini bu proje kapsamında değerlendirileceğini belirtmişlerdir. Ancak hala bu konuda bir çalışma başlamamıştır. Biz, beklemekten ve bu bürokratik süreçten yorulduk" ifadelerini kullandı. 

Yer altı fos yer üstü tamam!

Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı'nın zeminine yapacağı yer altı otoparkı ile ilgili de konuşan Cem Kara sözlerini şöyle sürdürdü; "Yine Cumhuriyet Meydanı'na bir kat otoparkı istiyorduk. Bu isteğimizden de vazgeçmiş değiliz. Ancak bu zaman zarfında, büyük araçta dahil olmak üzere 500 adet aracın rahatlıkla park edebileceği Mehmetçik Meydanı'nı hazırladık. Fakat bu park alanın çok geniş ve ücretsiz olmasına rağmen bazı araçların hala yollara park ediliyor olmasını anlamak mümkün değil. Ücret almamıza rağmen vatandaşımız maalesef aracını yolda bırakmayı tercih ediyor. Araçlarımızı park alanlarına çekmemekte direnirsek park sorunu ve trafik sorunu yaşamamız kaçınılmaz olacaktır. Bunun dışında ilçemizde yaşadığımız bir diğer sorun, sinyalizasyon sorunuydu. Sinyalizasyon çalışmaları tamamlandı, ancak bu defa şimdiki sorun araçlar uzun kuyruklar oluşturuyor ve sabır göstermek zor geliyor."

Yeni pazar yer mi? 

Perşembe günleri ilçede kurulan giyim pazarının yerinin değişmesi talebine de değinen Başkan Cem Kara, ilçelerde pazarların sokak aralarına kurulmasının bir alışkanlık olduğuna dikkat çekti. Belediye Başkanı Cem Kara, giyim pazarının Mehmetçik Meydanı'na alınmasının mevcut meydanın diğer günlerde kullanılmasına engelleyeceğini, bu bölgeye kalıcı bir pazar alanı yapmanın doğru olmayacağını dile getirdi. Ayrıca Mehmetçik Meydanı'nın ilçede yaşanabilecek deprem gibi doğal afetlerde toplanma alanı olarak kullanılacağını ifade etti.

BAHADIR SÜGÜR

Restorasyon kolay iş değil 


İlçedeki restorasyon çalışmalarına değinen Belediye Başkanı Cem Kara, 2009'dan bu zamana kadar restorasyon konusunda çok ciddi adımlar atıldığını ifade etti. Restorasyonda da şu ana kadar hep mutfakta çalışıldığını söyleyen Kara, "Makine, elektrik tesisat projeleri tamamlandı, bundan sonraki aşama üst yapı” dedi. Restorasyon çalışmalarının uzun soluklu olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Cem Kara “Restorasyon çalışmalarında son aşamasına gelinmiştir. 2009 dan bu zamana kadar restorasyon konusunda çok ciddi yol aldık. Bunu gururla söylüyorum. Ama restorasyon işi, bir kentin altyapısı gibi, şu ana kadar hep mutfakta altyapıda çalışıldı ve Kaleiçi Mahallesi'ndeki, diğer mahallerdeki tarihi ve kültürel varlıklarımız için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda restore edilecek olan yapılarımızın büyük çoğunluğunun, restitüsyon projeleri tamamlandı. Bundan sonraki aşama üst yapı yani son aşama, pek çok eserimizi restore edebiliriz. Ama burada sabıra ihtiyaç var. Tarihe sahip çıkıyorsunuz. Tarihi geçmişten günümüze varolduğu gibi aktarıyorsunuz. Bu kolay bir iş değil. Türkiye'de bu çalışmalar çok profesyonelce yapılamıyor" açıklamasını yaptı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.