Masa başında delege yazdınız!

CHP Çatalca İlçe Başkanlığı'na daha önce iki kez aday olan ve son ilçe kongresiyle ilgili gazetemiz aracılığıyla ciddi eleştirilerde bulunan Mimar Mehmet Çoban, kendisini hedef alan Belediye Başkanı Cem Kara’ya yanıt verdi. Çoban, «Siz Ferhatpaşa ve Kaleiçi mahalleleri hariç diğer mahallelerde sandık koymadan masa başında delege yazdınız, tüzüğü uygulamadınız» dedi

Masa başında delege yazdınız!

Cumhuriyet Halk Partisi Çatalca İlçe Örgütü'nde sular durulmak bilmiyor. Mevcut İlçe Başkanı Halil Muharrem Gök'ün yeniden başkan seçildiği kongrenin ardından ilçe örgütüne dair yapılan tartışmalar tekrar alevlendi. Daha önce gazetemiz aracılığıyla kongreyi ve ilçedeki delege yapısını eleştiren Mimar Mehmet Çoban, kongrede kendisini hedef alan açıklamalarda bulunan Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'ya sert yanıtlar verdi. Kara'nın kongrede kendilerini hedef alan bir takım açıklamalarda bulunduğunu anlatan Çoban, kendisiyle ilgili yapılan her eleştiriye tek tek cevap verdi.

Yarın çok geç olabilir
İlçe Kongresi'nde Belediye Başkanı Cem Kara'nın, Çatalca'da sık sık oylarını arttırmasından söz ettiğini anımsatan Çoban,  “CHP’nin oy oranının yüzde 0.72 artarak neredeyse değişmediği ama buna rağmen arkamızdaki ikinci parti olan AKP’nin 2009 da yüzde 28, 2015 de yüzde 40  oranında bir sonuçla yüzde 12’lik bir artış gösterdiği ve bunun 2019 için bir tehlike arz ettiğini söylüyoruz. CHP, geçmişte ülke genelinde baraj altında kalıyorken bile Çatalca’da birinci parti geldiği olmuştur. Ama bu istatistiği iyi analiz etmez isek, bu uyarıları yapmaz isek yarın çok geç olabilir” ifadelerini kullandı.

Ötekileştirmeler yaptı
Başkan Kara'nın her daim birlik ve beraberlik mesajları vermesine rağmen örgüt içerisinde ayrıştırmalar ve ötekileştirmeler yarattığını da iddia eden Mimar Çoban, “Örgüt içinde ciddi ayrılıklar olmuştur. 2014 yerel seçimleri aday adaylıkları sürecinde, kendisini değil de diğer aday adaylarını destekleyen partilileri 'Bunlar benim kırmızı çizgimdir' diyerek ötekileştiren kendisi olmuştur.Kırmızı çizgim diye ötekileştirdiği insanların, bu parti içinde destekleyenleri, sevenleri, dostları, yıllardır beraber yol yürüdüğü arkadaşları yok mudur? Tabii ki vardır. Sayın Başkan bu insanları da hedef gösterip, ötekileştirip partide cephelerin oluşmasına neden olmuştur” dedi.

Hiçbir koltuğa ihtiyaç duymadık
Kendisinin ve etrafındaki insanların hiçbir zaman koltuk kaygısıyla siyaset yapmadığını da vurgulayan Çoban, kendilerine dönük bu yöndeki eleştirilerin haksız olduğunu savundu. Çoban, 
“İçimizde, salt ideolojileri uğruna bu ülkenin geleceği için meslek odalarında, sivil toplum kuruluşlarında, sosyal yaşantıları, iş yaşantıları içinde riskler alıp mevcut iktidarla mücadele eden arkadaşlarımız vardır. Koltuk merakımız olsa, bu denli açık açık risk alabilirmiyiz, sorarım sizlere” diye konuştu.

Gölge düşürmek istemedik
Kara'nın “Birlik, beraberlik isteyenler kongreye gelirdi” sözlerine de atıfta bulunan Çoban, kendilerinin kongreye gölge düşmemesi için yapılan konuşmalardan sonra katıldığını anlattı. Kendilerine herhangi bir söz hakkı tanınmayacağı için kongreye gelip, azar işitir gibi konuşmaları dinlemeyi tercih etmediklerini açıklayan Çoban, “Tüzük gereği konuşma hakkımız olmayacağı için orada lise öğrencisi  gibi azar işitmenin bir gerilime sebep olacağı ve bu gerilimin kongre salonuna yansıyacağı ve kongremize gölge düşürmesi olası olduğu için tüm bunların yaşanmasını istemedik ve Sayın Başkanın konuşmasından sonra katılmayı daha doğru bulduk” dedi.

Tüzüğün gereğini yapmadınız!
Çatalca'da  ciddi tartışma konusu olan delege seçimleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Çoban, ilçede sadece iki mahallede seçim yapıldığını diğer mahallelerdeki seçimlerin kağıt üzerinde oldu bittiye getirildiğini belirtti. Çoban, “ Siz Ferhatpaşa ve Kaleiçi mahalleleri hariç diğer mahallelerde sandık koymadan masa başında delege yazdınız, tüzüğü uygulamadınız. Tüm ilçelerde sandık konularak tüzüğün gereği uygulandı. Tüm bu ilçeler yanlış uygulama yaptıda bir tek bizim ilçemi doğrusunu yaptı sorarım size. Ayrıca, delegenin kimsenin malı olmadığı, kimsenin tebasında olmadığı, gerçeğini, her birinin onurlu, haysiyetli, parti bilinci olduğunu ileveten delege üzerinde baskı kurmanın yanlış olduğunu etik olmadığını biz sizden çok daha önce söyledik ve savunduk” ifadelerini kullandı.

İlçe Başkanı'na değil Kara'ya sordu
Belediye Başkanı Cem Kara'nın, “Sevgi tohumları ekmezsek, birbirimizin eksiklerini tamamlamazsak başarılı olamayız. Bizim eksiklerimizi söyleyebilirsiniz, eleştiri yapacaksınız, örgüt toplantısı yapılacak, basın dışarı çıkartılacak, saatlerce eksikler, yanlışlar tartışılacak en mükemmel bulunmaya çalışılacak” yönündeki açıklamalarına da yanıt veren Çoban, “Örgüt toplantısı mı yaptınız?” diye sordu. Çoban, “Sayın Başkan, 13 Kasım 2014’ten bu yana neden bir örgüt toplantısı yapmadınız. Aslında bu soruyu İlçe Başkanına sormam gerekiyor ama maalesef bu görevi de Sayın Başkan yerine getirdiği için O’na sormak durumunda kalıyorum. Biz defalarca bunun yapılması gerektiğini, sorunlarımızı çözmek için şart olduğunu dile getirdik. Örgüt toplantısı yapılmazsa, ben sade bir üye olarak, bu partinin olumlu bir şekilde büyümesi için yapılması gerekenleri, eleştirilerimi nerede ifade edeyim?” diye sordu.

Bahadır Sügür
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.