Piknik alanları bize verilmeli

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, ilçe sınırları İçerisindeki tüm piknik alanlarına talip olduklarını açıkladı. “Eğer bizler buraya talip olmasaydık ‘siz istediniz, talip oldunuz da vermedik mi’ diyebilirlerdi” ifadelerini kullanan Kara, “Bu piknik alanları kiraya verilecekse bu ilçe halkı ya da bu ilçenin belediyesi tarafından işletilmelidir” dedi

Piknik alanları bize verilmeli

Arnavutköy Belediyesi’nin İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı’nı 29 yıllığına kiralamak istemesi üzerine Çatalca Kent Konseyi toplantı düzenledi. Çatalca Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonu’nda; Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, AK Parti Çatalca İlçe Başkanı Selim Güçbilmez, Çatalca Belediyesi Meclis Üyeleri, Çatalca Belediyesi Başkan Yardımcıları, Spor Kulüpleri Başkan ve Üyeleri, STK’lar, Çatalca Mahalle Muhtarlarının katılımıyla gerçekleşen toplantı, Kent Konseyi Başkanı Ahmet Rasim Yücel moderatörlüğünde yapıldı.

Süreç masaya yatırıldı
Kent Konseyi Başkanı Ahmet Rasim Yücel toplantının açılış konuşmasında gündem konusu İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı hakkında Kent Konseyi’nin yaptığı çalışmalara değindi. Bu süreçte ve sonrasında izlenecek yol hakkında bir araya gelindiğine vurgu yapan Yücel, vatandaşların konuya duyarlılığı ve birlikte hareket edilmesi halinde Çatalca’ya sahip çıkılacağının altını çizdi. Kent Konseyi olarak bir takım girişimlerde bulunduklarını belirten Başkan Ahmet Rasim Yücel, Orman İşletme Müdürü’nün de katılımıyla 23 Ekim 2017’de konuya dair bir toplantı daha yapacaklarını söyledi.

Bugünün sorunu değil
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, toplantıda İnceğiz Mağaraları Mesire Alanı hakkında yaşanan süreci anlattı. Piknik alanları konusunun sadece bugünün konusu olmadığını, 3,5 yıldır yani 6360 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği günden bugüne Çatalca’nın çözülemeyen bir sorunu olduğunu belirten Cem Kara, bu yasa gereğince köylerin bulundukları ilçelere mahalle olarak katılarak alacak ve borçları ile varlıklarının da ilgili belediyelere verilmesinin açık olarak ifade edildiğini söyledi. Başkan Cem Kara konuşmasında, “Çıkan bu yasa gereğince özellikle köy tüzel kişiliklerinin anlaşma yapmış olduğu piknik alanlarının ilçe belediyelerine devredilmesi gerekiyordu. İnceğiz ‘C’ tipi piknik alanı ile ilgili de İnceğiz Mahallemiz ’in daha önceden sözleşmesi olması gereğince işletme hakkı ilçe belediyemize seçimlerden sonra 2014 Nisan ayında devredildi. Meclisimizde kararları aldık, giriş ücretlerinin ne olduğunu ve benzeri çalışmaları tamamladık ve oradaki piknik alanının denetimini ve kontrolünü belediye olarak biz üzerimize aldık. Denetim, temizlik kontrollerini düzenli olarak yaptık. Bir ay sonra Orman İşletme Müdürlüğü’müz 21 Mayıs 2014 tarihinde Çatalca Belediye Başkanlığımıza sözleşme hükümlerine uymadığımız gerekçesiyle bu mesire yerini Çatalca Belediyesi’nin elinden aldı. Yani sözleşmeyi maddelere dayandırarak tek taraflı feshetti. O günden bugüne bu sorun devam ediyor” dedi.

Bize ait olmayan yerin kira parası istendi
Başkan Cem Kara sözlerinin devamında sözleşmenin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini belirtti. Başkan Kara, kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına bu fesih nedenlerini anlattığı konuşmasında, “Orman İşletme Müdürlüğü’nün bize gönderdiği yazıda Çatalca Belediyesi’nin sözleşmenin 3 maddesine uymadığı iddia edildi. Bunu bütün kamuoyunun çok net bilmesini arzu ederim. Birinci madde; '20 Mart 2014 tarihinde yapılan tebligatla yıllık kira bedeli istenmiştir ama ödenmemiştir' diyor. Ödenmesi istenen kira bedeli 7 bin 272 lira 89 kuruş. Acaba 20 Mart 2014 tarihinde İnceğiz Mesire yeri kime aitti? Bana ait olmayan bir yerin kirası istendi. Birinci fesih nedeni bu. İkinci fesih nedeni sözleşmede yer alan kiraya verilecek taşınmazlar üzerinde sabit tesis yapılamayacağı maddesi ile ilgiliydi. Yani biz Çatalca Belediyesi olarak bize ait olmayan bir yere tesis yapmışız. Üçüncü fesih maddesinde de bu yerin üçüncü şahıslara kiraya verildiği belirtiliyordu. İşte bugün bu noktaya gelen sorun bu fesih ile başlayan bir olaydır. Çatalca Belediyesi burayı işletmesin diye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından uydurulan üç maddedir” şeklinde konuştu.

İBB’nin de işletme hakkı feshedildi
Başkan Cem Kara açıklamalarının devamında, “Çatalca Belediyesi burayı işletseydi 3.5 yıldır burası düzenli olarak işletilir, Türkiye’nin herhangi bir yerinden, İstanbul’dan insanlar aileleriyle bu tarihi alanda hoşça vakit geçirirdi. Temiz, düzenli bir işletme olarak yaşamını sürdürürdü. Çatalca Belediyesi’nden alınan piknik alanı yasanın hükmüne dayandırılarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredildi, sonuç itibarıyla Büyükşehir Belediyesi benimde belediyem. Her ne kadar biz Çatalca Belediyesi’ne ve özellikle spor kulüplerine verilmesi için 11 piknik alanını talep etmiş olmamıza rağmen Büyükşehir Belediyesi’ne bu işletme hakkı geçtiği dakikadan itibaren bu konuda biz söz söylemedik. Sonra ne oldu ve anlaşma hükümleri her ne ise Orman İşletme Müdürlüğü bu sözleşmeyi de feshetti” dedi.

Karar çok açık ve net
Konuya duyarlı bir şekilde yaklaşan tüm Çatalcalılara teşekkür eden Başkan Cem Kara, "Son bir haftadır hepimiz haklı olarak endişe ettik, çünkü bununla ilgili Orman İşletme Müdürlüğü’müzün 
Bakanlık olarak almış olduğu karar var. Çok açık ve net bir şekilde İnceğiz ‘C’ tipi Mesire Alanı’nın 29 yıllığına pazarlık usulü Arnavutköy Belediyesi'ne devredileceği var. Bugün bu an itibarıyla devredilmemiş olabilir ama Orman İşletme Müdürlüğü 02 Ekim 2017 tarihli yazısı çok açık ve nettir. Yazı; “Başkanlığın 22 Eylül 2017 tarih ve 122 sayılı yasalar çerçevesinde 29 yıllık süre için pazarlık usulüyle kullanım hakkının Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na kiraya verilmesi uygun görülmüştür” şeklindedir. Bunun üzerine Çatalca tüm paydaşlarıyla birlik ve beraberlik içerisinde olmuş piknik alanının kendi uhdesinde kalması gerektiğini söylemiştir. Bunun için öncülük yapan, emek sarf eden basın mensuplarını, Kent Konseyi’ni, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Meclis Üyelerini, Siyasi Partilerimizin İlçe Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerini kutluyorum. Eğer bu tepki gösterilmemiş olsaydı burada konuşulacak konu kalmayacak ve mesire alanı 29 yıllığına Arnavutköy Belediyesi’ne geçecekti” dedi.

İlçemizin imajı zedeleniyor
Piknik alanlarının bakımlı, temiz ve hijyenik olmasının Çatalca’nın imajı açısından da önemli olduğunu belirten Başkan Cem Kara, “İlçemizdeki piknik alanları son derece önemli yerler. Bu alanların temiz, hijyenik olması ilçemizin imajı açısından da çok önemli. Buralara çeki düzen vermekte elim kolum bağlı kalıyor. Buraya gelen her insanda bu nedenle negatif bir imaj oluşuyor. Temizliği ile ilgili, ücretleri ile ilgili eleştiriler bizlere geliyor. Bütün piknik alanlarımız ile ilgili 2014 yılından beri Çatalca Belediyesinin talepleri vardır. En son 11 Ağustos 2017 tarihinde İnceğiz’in de içinde bulunduğu 11 tane mesire alanının işletmesinin Çatalca Belediye Başkanlığımıza verilmesi ile ilgili Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü’ne, İstanbul Orman İşletme Bölge Müdürlüğü’ne, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yazılı olarak başvurduk” ifadelerine yer verdi.

Piknik alanlarına bir kez daha talibiz
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara konuşmasını, “Eğer bizler buraya talip olmasaydık bizlere siz istediniz, talip oldunuz da vermedik mi diyebilirlerdi. Ama biz buraya ve tüm piknik alanlarına talebimizi 3,5 yıldır yeniliyoruz. Bugün buradan bir kez daha söylüyoruz, bütün piknik alanlarını işletmeye talibiz. Bu piknik alanları kiraya verilecekse bu ilçe halkı ya da bu ilçenin belediyesi tarafından işletilmelidir. Bu konu bitmemiştir, bu konu kapanmamıştır, süreç henüz tamamlanmamıştır. Çatalca halkı ihalenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bakacaktır. Bizim haklı taleplerimizin değerlendirilip başka ilçelerinde bu taleplerinden vazgeçmesi tek dileğimizdir” sözleriyle tamamladı.

Öğrenciler ücretsiz servisten çok mutlu
Çatalcalı öğrenciler, yeni eğitim ve öğretim yılında da ücretsiz servis mutluluğu yaşıyor. Çatalca Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ücretsiz öğrenci servislerini devam ettiriyor.  Çatalca Belediyesi tarafından öğrenciler için hazırlanan ücretsiz servisler, tüm eğitim öğretim günleri boyunca kayıt altına alınan öğrencileri evden okula, okuldan eve ulaştırıyor.

Yerinde kontrol ediliyor
Çatalca Kültür Müdürlüğü tarafından bu yıl ücretli öğrenci servisleri ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi. Kayıtlı ve kontrollü şekilde gerçekleştirilen hizmette, ücretsiz servis kullanan öğrencilere yaka kartı verileceği belirtilirken, Çatalca Kültür Müdürü Ramazan Ilgın ve ekibi servis noktalarına giderek yerinde kontrol ve tespit çalışması yapıyor. Sabahın erken saatlerinde saha çalışmasına başlayan ekipler, öğrencilerin servise hangi şartlarda bindiklerini kontrol ediyor. Okul çıkış saatlerinde de okul önlerinde servis kullanan öğrencilerin en sağlıklı ve rahat bir şekilde yolculuk etmeleri için kontrollerde bulunan ekipler ayrıca öğrenci velileri ile de görüşerek öneri, istek ve şikâyetlerini dinliyor.

Siz yeter ki çalışın
Her fırsatta öğrencilerin, öğretmen ve velilerin yanında olduğunu ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirten Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, göreve geldiği günden bugüne ücretsiz öğrenci servisi uygulamasının önemle üzerinde duruyor. Başkan Kara konuya dair yaptığı açıklamada, “Öğrencilerimize, evlatlarımıza her zaman ‘Siz yeter ki çalışın, üretin, kendinizi gösterin; bizler sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz’ diyorum. Öğrencilerimiz için ücretsiz servis hizmetimizi bu eğitim-öğretim yılında da veriyoruz” açıklamasını yaptı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.