Projeden vaz mı geçildi ?

«Yaşarken bu okulu görebilecek miyim» diyerek devlete serzenişte bulunan İshak Alaton'un ismini taşıyacak olan ve Çatalca'da yer alan Biyomedikal Lise inşaatında 6 aydır çalışma yapılmıyor. 2013'te bitmesi gereken okul inşaatının halen bitmemesi akıllara «projeden vaz mı geçildi?» sorusunu getiriyor

Projeden vaz mı geçildi ?

 Çatalca İzzettin Mahallesi 1188 parsel üzerinde 90 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan, İshak Alaton Endüstri Teknik ve Meslek Lisesi'nin temelinin atılabilmesi adına tarım arazisi lejantında olan parselin eğitim alanı yapılabilmesi için 2 yıl gibi uzun bir süre bürokrasi savaşı verildiği süreçte İş adamı Alaton "Ölmeden okulu görmek istiyorum" diyerek bakanlıklara serzenişte bulunmuştu. Belediye Başkanı Cem Kara'nın mevcut parselde okul yapılabilmesi için 7.01.2010'da Kaymakamlığa gönderdiği yazıda, "Alarko Holding ilçemizde Biyomedikal Meslek Lisesi yapmak istediğini belirten dilekçe göndermiştir. Mülkiyeti belediyeye ait 87 bin 950 metrekarelik İzzettin Mahallesi'ndeki taşınmaz okul için uygundur. Kamu yarar belgesinin tarafımıza verilmesini arz ederim' diyerek ilk dilekçeyi göndermiş, ancak 2012 yılının 29 Ekim tarihine kadar temel atma töreni ancak gerçekleştirilebilmişti. Bürokrasinin aşılması sonrasında İzzettin Mahallesi 1188 Parsel üzerinde temel atma töreni gerçekleştiğinde İş Adamı İshak Alaton kendi isminin verileceği okulun bitiş tarihini bir yıl olarak ifade etmişti. 2013 yılında eğitim öğretime başlaması gereken okulun inşaatının hala tamamlanmamış olması ve hatta inşaatın 6 aydır hiç bir faailyet gösterilmeden atıl bir durumda bırakılmasının sebebi öğrenilemezken Belediye Başkanı Cem Kara " inşaat ile ilgili Alvimedica Şirketine yazımızı gönderdik. Kendilerinden cevap bekliyoruz" dedi.

Sadece okul değil
Alvimedica CEO'su olan Cem Bozkurt temel atma töreninde "İshak Alaton Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, sadece bir okul binasından ibaret değil. 24 derslikli öğrenim binasının yanı sıra mesleki eğitim binaları, kız ve erkek öğrenci yurtları; öğretmen lojman binaları yerleşke içinde yer alacak. Adeta bir üniversite kampüsünü andıran İshak Alaton Endüstri ve Meslek Lisesi'nin bulunduğu alana ayrıca Etüt ve Eğitim Merkezi Spor Salonu ve Sosyal Tesisler de kurulacak. Okulun yapımı yaklaşık bir yıl sürecek, inşası tamamlanınca Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredeceğiz" demişti. Çatalca İzzettin Mahallesinde bulunan 90 dönümlük arazi üzerine kurulu olacak olan okulun tapusunun hala Çatalca Belediyesinde olduğu ve protokol gereği okul inaşaatının tamamlanıp Milli Eğitim Bakanlığına teslimi yapılmadığı sürece Çatalca Belediyesi Mülkiyetinde olduğu öğrenildi. 
Dünya'da bir örneği yok
Temel atma töreninde yaptığı konuşmasında "Mesela, bizim bugün burada temelini atacağımız bu lisenin dünyada bir örneği yok. Biyomedikal cihaz teknolojileri alanında eğitim verecek olan dünyanın ilk ve tek lisesinin temelini, burada Türkiye'de, Çatalca'da heyecan duyarak atıyoruz. Bu atılımlara örnek teşkil etmekten, öncü olmaktan ayrı bir mutluluk, onur duyuyoruz" diyen Alaton'un aynı heyecanı yaşamadığı düşünülüyor. Yine Alaton sözlerinde "Devletin yanı sıra topluma da büyük görevler düştüğüne, en çok da varlıklı, olanak sahibi insanların eğitime – öğretime destek vermesinin önemine inanıyorum. Bunların arasında ben de olmak istiyorum, hep de olmaya çalıştım. İşte bugün burada eğitim alanında önemli bir adımın atılmasına yine ön ayak oluyoruz. Alvimedica olarak, dünyada gelişen, gelecek vaat eden alanlarda eğitim görme fırsatı yaratmak için Türkiye'de bir ilke imza atıyoruz" demişti. Okulun inşaatının devam edip etmeyeceği İzzetin Mahallesi vatandaşları ve Çatalcalılar tarafından açıklama yapılması gereken bir husus halini aldı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.