Sanat ve sporda Çatalca farkı

Çatalca Belediyesi sanat ve sporda fark yaratmaya devam ediyor. Bütün yaş gruplarına hizmet veren kulüp ve kurslar vasıtasıyla, güreş, hokey, karate, resim ve dekorasyon branşlarında eğitimler devam ederken, çalışma başarı, başarı ise ilçeye kupa kazandırıyor.

Sanat ve sporda Çatalca farkı
30 Ocak 2016 Cumartesi 07:40

Güreşçiler boş durmadı
Çatalca Belediyesi Güreş Okulu her zaman devam eden eğitimlerine 2015 -2016 eğitim öğretim dönemine 15 günlük ara verilen sömestr tatilinde de devam ediyor. Haftanın altı günü, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi devam eden kursta öğrenciler sıkı bir antrenman programında eğitimlerini sürdürüyorlar. Öğrencilerin doğum günleri gibi özel günleri de antrenmanlarda eğitmenleri ve arkadaşları ile birlikte kutlanıyor. Aynı kursta eğitim görmelerinin yanı sıra arkadaşlık çerçevesinde bir aile gibi eğitimlerine devam eden öğrenciler gittikleri turnuvalarda da madalya kazanan arkadaşları ile seviniyor, müsabakayı kaybeden arkadaşları ile üzülüyorlar. Son zamanlarda kazanılan kupaların ve madalyaların ardında ise öğrenciler arasında bu arkadaşlık bağı yatıyor.

Balkan Şampiyonu çıkardılar
Çatalca Belediyesi Karate Okulu ara vermeden çalışmalarını sürdürüyor. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri karate kursu öğrencileri eğitimlerine devam ediyorlar. Ulusal ve uluslararası birçok turnuvada Çatalca ismini duyuran karate kursu öğrencileri aldıkları madalya ve kupalarla Çatalca ismini karateseverlerin ve otoritelerin belleğine kazımış durumda. Şöyle ki, Çatalca Belediyesi Karate Okulu bünyesinden bir Balkan Şampiyonu çıkarmış durumda. Açıldığı günden bu yana antrenmanlara devam eden öğrencilerin başarısının ardındaki neden ise disiplinden geliyor.

Yetenkeleri ortaya çıkıyor
Çatalca Belediyesi bünyesinde hizmet veren resim kursunda kursiyerler eğitim görüyor. Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde Perşembe günlerinde hizmet veren resim kursunda; yağlı boya ve karakalem resim teknikleri öğretiliyor. Temel sanat eğitim, obje, perspektif, anatomi, figür gibi konularla birlikte kursiyerler yeteneklerini sergiliyorlar. Çatalca Belediyesi tarafından düzenlenen kursta, kursiyerlerin yaşamlarına sanatı dahil etmek, ve sanatla iç içe bireysel yeteneklerini sunabileceği bir ortam sunuluyor.

Tasarım uygulamaları öğreniliyor
Çatalca Belediyesi bünyesinde hizmet veren dekoratif sanatlar kursunda kursiyerler eğitim görüyor. Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde Pazartesi ve Çarşamba günlerinde hizmet veren dekoratif sanatlar kursunda; Renk, Açık, Koyu, Işık ve Gölge, Tasarı İlkeleri, Desen Panosu, Bitkisel Rölyef, Geometrik Rölyef, Klasik Rölyef, Rölyef Kalıplama gibi konular işleniyor. Yüzey süsleme ve dekoratif tasarım uygulamaları ile özgün yüzey süsleme ve dekoratif tasarım uygulamalarının da işlendiği kursa ev hanımları rağbet gösteriyor.

Güreş Okulu öğrencileri kupa kazandı
Çatalca Belediyesi güreş okulu öğrencileri katıldıkları 13-14 yaş Okullar Arası Greko-Romen Güreş İstanbul Şampiyonasında üçüncülük kupasını kazandı. İstanbul Bağcılar’da yapılan şampiyonaya 30 takım katıldı. Çatalca Belediyesi güreş okulu da sporcularıyla birlikte takım halinde şampiyonada İstanbul 3.sü oldu.

Bale kursuna büyük ilgi
Çatalca Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde devam ettirdiği kurslardan bir tanesi olan bale kursu, ilgi görmeye devam ediyor. Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezinde devam eden bale kursunda Pazartesi ve Çarşamba günleri haftada iki gün minik baleciler eğitim alıyorlar. Kursta 4-5 yaş hazırlık sınıfı 30 dakika, 6-7-8 yaş küçükler sınıfı 1saat, 9-14 yaş arası büyükler sınıfı ise 1 saat eğitim alıyorlar. Çatalca Belediyesi tarafından açılan bale kursunda eğitimlerini tamamlayan öğrenciler her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve yıl sonu etkinliklerinde sahneye çıkarak çeşitli bale gösterileri sergiliyorlar.

Gelişimde etkili
Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bale kursu eğitmenlerince, balenin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri olduğunu hatırlatılarak, “Bale derslerinde streching vücudun esnekliğini arttıran çalışmalar, teknik hareketler ve koreografi çalışmaları yapılmakla birlikte bu çalışmalar fiziksel gelişimin yanı sıra özgüven sağlama, yaratıcılığı geliştirme ve öğrencinin kendini ifade edebilmesine büyük katkı sağlamakta” şeklinde konuşarak küçük yaşlardan itibaren başlayan bale eğitimlerinin çocuğun gelişmesinde ve öz güveninde olumlu etkilerin olduğunu vurguladı.

Minikler jimnastik yapıyor
Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, Çatalca Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde sunulan kurslardan jimnastik kursu, miniklerin beden gelişimlerine katkı sunuyor. Salı ve Perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün dersler devam ediyor. 3-5 yaş ve 5-11 yaş arası iki gurup halinde yapılan derslerde, öğrenciler kemik ve kas gelişimlerine yardımcı egzersiz sistemi dahilinde öğrenimlerine devam ediyor. 37 kursiyerin öğrenim gördüğü jimnastik kursu eğitmenleri ise; jimnastiğin duruş bozukluklarını engellediğini belirterek, kurs gören öğrencilerin yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olduğunu, öğrencilerin daha sosyal ve dışa dönük bireyler olarak, sorumluluk sahibi olduklarını söylerken, jimnastiğin çocuklarda görülen obezite karşısında eğlenceyle spor yapmaya teşvik ettiğini vurguladılar.

Hokey var bağımlılık yok
Çatalca Belediyesi sporun ve sporcunun yanında olmaya devam ediyor. Çatalca Belediyesi güreş ve karate takımları katıldıkları turnuvalarda aldıkları madalya ve kupalarla adından söz ettirirken, Çatalca Belediyesi’nin katkıları düzenlenen hokey kursu ile gençler kötü alışkanlıklardan ve bilgisayar bağımlılığından uzak kalıp spor yapıyor. Salon hokeyi kursunda hokey oynamak ve bu zevkli spor ile spor yapma imkanı bulmak isteyen öğrenciler de sömestr tatilinin de gelmesi ile birlikte Nazım Özbay Kültür Merkezi'nde bulunan Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvurabilirler.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.