Şanlı tarihe tanıklık ettiler

Çatalca Belediyesi, Çanakkale Savaşı sırasında kullanılan orijinal harp malzemelerinin yer aldığı Çanakkale Savaş Objeleri ve Resimleri Sergisi’ni vatandaşlar ve öğrencilerle buluşturdu. Belediye Başkanı Cem Kara, “Çanakkale savaşı, bizi millet yapan bir savaştır. Türk tarihi için çok önemli, gurur duymamız ve dersler almamız gereken bir dönüm noktasıdır” dedi

Şanlı tarihe tanıklık ettiler
25 Mart 2017 Cumartesi 08:20

Türk milletinin en büyük kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale Savaşı ile ilgili tarihi materyallerin yer aldığı sergi, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Türkiye Gaziler Vakfı tarafından bir araya getirilen 20 vitrin ve 20 panodan oluşan koleksiyonda, Çanakkale Savaşı süresince kullanılan malzemeler yer aldı. Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Nazım Özbay Kültür Merkezinde açılan dünya tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olan Çanakkale Zaferinin kazanıldığı topraklardan çıkarılan objeler ve savaş koşullarını anlatan resimlerden oluşan sergide, hem zaferin yıldönümü kutlandı hem de bu muhteşem zaferi yaşatan şehit ve gazilerimiz anıldı.

Bizi millet yapan bir savaş
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, tarihe altın harflerle yazılmış Çanakkale Destanının genç nesillere anlatılmasının önemine dikkat çekerek, "Çanakkale savaşı, bizi millet yapan bir savaştır. Türk tarihi için çok önemli, gurur duymamız ve dersler almamız gereken bir dönüm noktasıdır. Gençlerimiz, çocuklarımız Çanakkale Destanını öğrenmelidir. Bu sergi ile gençlerimiz, çocuklarımız Çanakkale Savaşı’nın ruhunu biraz daha iyi anladılar. Organizasyonda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Sergide tarihi materyallerle ilgili olarak Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ramazan Ilgın ve sergi sorumlularından bilgi alan öğrenciler duygulu anlar yaşarken, savaşta şehit düşen askerlerin adlarının yazıldığı sembolik mezar taşlarını dikkatle inceleyerek atalarını özlemle yâd ettiler.

Hizmet içi eğitim semineri
Çatalca Belediyesi’nde Marmara Belediyeler Birliği’nin üye belediyelerin personeline yönelik olarak hazırladığı “İmar ve Şehircilik” ve “Kentsel Dönüşüm Kanunu” konularını içeren seminer programı gerçekleştirildi. Çatalca Belediyesi’nin hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında Marmara Belediyeler Birliği ortaklığında organize edilen personeline yönelik eğitim çalışmaları devam ediyor.

İmar kanunu ve kentsel dönüşüm
Dr. Mehmet Şimşek Deniz’in konuşmacı olarak yer aldığı seminer, Çatalca Belediyesi’nin farklı birimlerinden personelin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Öte yandan Dr. Mehmet Şimşek Deniz’in verdiği eğitim seminerinde tarihsel perspektif içinde imar hareketleri, kentsel dönüşüm mevzuatları, 3194 sayılı İmar Kanunu, mekânsal planlar, yapım yönetmeliği, planlama hiyerarşisi yanı sıra kentsel yenileme alanları, eski eserler ve köy yerleşik alanlarındaki yapılanma sorunlarına değinildi. Dr. Mehmet Şimşek Deniz, programın son bölümünde eğitim konusuna yönelik personelin sorularını da yanıtladı.

Çevrenin korunması
Çatalca Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından çevre bilincini geliştirmek ve geri dönüşüm konusunda duyarlılığı artırmak için okullarda başlatılan "Çevrenin Korunması ve Geri Dönüşümün Önemi" konulu bilgilendirme seminerleri tamamlandı. Okul öncesi yaş grubundan, lise öğrencilerine kadar her yaş öğrenci grubuna hitap edilen seminerler ile 44 okulda 8119 öğrenciye ulaşıldı. Eğitimlerin öncelikli amacının, Geri dönüşüm çalışmalarına öğrencileri aileleri ile birlikte dahil etmek, öğrencilerin evlerinde olduğu gibi okulda da geri dönüştürülebilir atıklarını evsel atıklarından ayrı bir şekilde biriktirmelerini sağlamak ve ikincil hammadde olarak üretim sürecine dahil etmek olduğu belirtildi.

Çevre kirliliğini önler
Seminerlerde, her atığın çöp olmadığı, atıkların kaynağında ayrıştırılması ve atıkların geri dönüşümüyle çevre kirliliğinin önlenebileceği, doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılabileceği, bu sayede ülke ekonomisine kazanç sağlanacağı ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakılacağı gibi birçok önemli noktaya değinildi.

Ödüllü yarışmalar
Ayrıca Çatalca Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce     2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ilçe okullarına yönelik düzenlenen yarışmalar hakkında öğrenciler ve öğretmenlere bilgilendirildi. 2017 Mayıs ayında sonlandırılacak yarışmalarda atık pillerini, bitkisel atık yağlarını, ambalaj atıklarını ve elektrikli ve elektronik eşya atıklarını ayrı toplayan okullara bu yıl çevre haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilere ödüller dağıtılacağı bilgisi verildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.