Cemaat devlete sızmadı dahil oldu


Hüseyin Şengül

Hüseyin Şengül

10 Kasım 2016, 20:29

Solcuların, Kürtlerin, Alevilerin, cemaatlerin; kısacası devlete muhalif kesimlerin içinde istihbarat çalışmaları yapan devlet, ne hikmetse Gülen Cemaati’nin ne yaptığını bilmiyor!

Bu mümkün mü?

Hayır!

O halde Gülen Cemaati’nin bu güce ulaşması, devlete yalnızca sızma yoluyla olamayacağına göre, bunu nasıl başardı?

***

Devlet, Gülen Cemaati örgütlenmesine işine geldiği ölçüde kendi bünyesinde yer açmıştır. Elbette Cemaat kendine açılan bu alanla yetinmemiş, sızma faaliyetleri yoluyla kendine daha fazla alan açmaya çalışmıştır.

***

Cemaat inceden inceye, büyük sabırla halı dokur gibi eleman yetiştirmiş ve devlet kadrolarına yerleştirmiştir.

***

Devletin Cemaate hoşgörüsünün, hatta sınırlı zımni desteğinin nedeni nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin döneme göre değişen düşman konsepti vardır. Zaman zaman öncelik sırası değişen düşmanları ana başlıklar halinde solcular, Kürtler ve İslamcılar olarak ifade edebiliriz. Ancak devletin İslamcılıkla ilişkisi daha karmaşık ve kategorize edilmeyecek (ne karşıtlık, ne taraflılık; daha çok faydacılık) ölçüde ilişkilere sahiptir.

***

Bir genelleme yapacak olursak devlet, solculara karşı İslamcı ve milliyetçilerden; Kürtlere karşı milliyetçilerden; İslamcılara karşı da Atatürkçü, ulusalcı, laikçi solculardan yararlanmıştır. Bunda da epeyi başarı elde etmiştir.

***

Peki, Gülen Cemaati bunların neresindedir?

Cemaat devletçidir, ılımlı İslamcıdır, solun ve Kürtlerin düşmanıdır! İşte devlet için kullanılabilecek özellikler.

***

Fetullah Gülen’in ta 1963’lerde “Komünizme Karşı Mücadele Dernekleri”nin kurucusu olması bir rastlantı değil. Anti-komünist mücadelenin uluslararası bayraktarlığını Amerika Birleşik Devletleri yapıyordu. CIA, toplumdaki çatışmalar ve Kıbrıs konusunda çok iş çıkarıyordu. Hatırlayanınız vardır; Adalet Partisi Hükümeti’nin Dış İşleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, “CIA içimizde” demişti. Gülen’in ABD ilişkisi hem çok eski, hem de çok derin!

***

Acaba Gülen’in ABD ile ilişkisine bu devlet referans olmuş mudur?

Devlet için bu dernekler hayırlı bir iş yapıyorlar. Ancak devlet, hareketin İslamcı karakterinden dolayı yine de temkinli ve hatta zaman zaman Cemaati baskılıyor.

***

Cemaat, Kürtlere karşı da düşman. Devlet bundan çok memnun. Yine de temkinli!

Devlet, bu desteği sağlayan Cemaati bir yedek güç olarak bulundurmak için ona bazı kapıları açtı, tolerans gösterdi vs.

***

12 Eylül darbesinin ‘laikçi ve Atatürkçü’ apoletlileri, devletin ideolojik yapısını Türk-İslam sentezi görüşüyle teçhizatlandırarak toplumu yeniden şekillendirmeye soyundular. Bunu başardılar da! Bugün genel olarak toplumun milliyetçi, İslamcı yapısı bu başarının kanıtıdır!

***

12 Eylül darbecileri devletin meşruiyeti için öteden beri devam ettirilen Türkçülük ideolojisi yetersiz olmaya başlayınca, İslam’ı Türkçülüğün yedeğinde imdada çağırdılar. Zaten sağ partiler, İslam’ı oy devşirmenin bir aracı olarak çoktandır kullanmaya başlamışlardı.

***

Devletin çeşitli noktalarında cılız da olsa örgütlenen Cemaat’in büyümesi, 2000’lere kadar küçük adımlarla ama istikrarlı olarak sürdü. Ancak Cemaatin asıl büyümesi, AKP iktidarı döneminde AKP’nin gerek hükümet etmesi için bir kadro devşirme ihtiyacından ve gerekse siyasal İslamcılık ortak paydasından dolayı oldu.

***

Sonra Cumhuriyet tarihinin pek de yabancısı olmadığı ve 15Temmuz darbesiyle had safhaya ulaşan kanlı bir iktidar mücadelesi yaşandı. FETÖ’cüler çizmeyi aşarak iktidarı istediler! Devletin Cemaat karşıtı merkeziyle AKP iktidarının ittifakı, darbeyi daha baştan boşa çıkardı! AKP’nin Cemaatle 10 yıllık flörtü, kanlı sona erdi.

***

AKP iktidarı, Cemaati hazır buldu. Bugün albay, general, emniyet müdürü, hâkim seviyesine yükselmiş bir kişinin devlette en az 25-30 yıllık bir geçmişi bulunur. Cemaat AKP iktidarıyla başlamadı, ama 10 yıl boyunca AKP sayesinde darbe yapacak ölçüde güçlendi!

Neden Gülen Cemaati?

Gülen Cemaati, ABD için Yeşil Kuşak stratejisinden beri Ortadoğu ve Türkiye politikaları için kullanılabilir bir enstrüman!

***

Cemaat, İslamcı ortodoksluğu modernleşmeci yapılarla uzlaştırma çabasında. Bu anlamda devlet ve kimi batılı güçler açısından radikal İslam’ın önünde bir fren gibi değerlendiriliyor.

***

Bütün bu olanların bir sızma ve kandırılma olarak açıklanması hiç de inandırıcı değil!

Bu köşe yazısı 10 Kasım 2016, 20:29 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.