Cesur yazarlar


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

25 Temmuz 2017, 07:08

Her devrin adamı olanlar, gelen ağam  giden paşam diyenler, Kral öldü yaşasın yeni Kral felsefesinde birilerini de gördü bu topraklar. 
Sayıları bir hayli de kabarık olan bu kimselerin yanında muhalif olan, aykırı olan, yanlış gördüğüne yanlış diyen, olmayana olmamış diyeni de gördük.
Zordur, sıkıntılıdır, meşakkatlidir, sinir bozucu, yıpratıcıdır dümen suyuna gitmemek, eleştirmek, muhalif olmak.
Cesaret ister,kararlılık ister, özveri ister, çalışkanlık ve emek ister. Zordur, sabırlı, inançlı ve dürüst olmalı, objektif bakış açısını hiç kaybetmemelisiniz. 
En ufak bilgi ve haberi araştırmalı,incelemeli, tetkik etmeli, kaynağını ve sebeplerini çok iyi analiz edebilmelisiniz. 
Beğenmeseniz de, doğruysa takdir etmeli, hakkını da teslim etmelisiniz. Haksızlık, adaletsizlik varsa korkmamalı, cesur olmalı başıma ne gelir diye hesap kitap yapmamalısınız.
Bu mümkün olabilir mi? imkanı var mı? Çağdaş ülkelerde ve demokrasilerde örneklerine rastlanmıyor mu? Şüphesiz vardır,     istisna değildir.
Bizde ki durum biraz karışık. Sapla saman birbirine karışmış durumda. Elbette cesur yazarlar var. Ama korkak ve kaçak güreşen daha çok. Üstelik bunlar birbiri ile de kapışıyor, biri ötekini suçluyor, beğenmiyor. 
Ülkenin içinde bulunduğu ortamda her şeyi eleştirmek, hiç bir şeyi beğenmemek,     sürekli muhalif olmak da bir noktadan sonra inandırıcılığınızı kaybetmenize, objektif bakış açısını da yitirmenize neden olabiliyor. 
Benzer şekilde her şeyi tasdik edip onaylamak, desteklemek, alkış tutmada da aynı sonuçlar yaşanıyor. Yalaka olarak tanınıp, bilinip, sözleriniz ve yazılarınız objektiflikten uzak görülüp, inandırıcılığınız kalmıyor. 
Aslında ince bir çizgi yada belli belirsiz bir hat yok bu ikisi arasında ama çoğu yazar bu zor durumlara düşüyor ve birçoğu da bir daha kurtulamıyor bu etiketlerden veya yakıştırmalardan. 
Şüphesiz iktidarlar ve güç sahipleri cesur yazarlardan hoşlanmıyor, itici ve saldırgan buluyor. Sesini kısmak, kalemini kırmak mümkünse bir daha yaz(a)mamasını sağlamak istiyor. Tahammül edebilmek bir erdemi ve ahlaki seviyeyi aynı zamanda güçlü karakterleri gerektiriyor. Maalesef bu tarz insanlar ABD de bile mumla aransa bulun(a)muyor. Avrupa'da bile sayılı tek tük. Yargı kurumları birazcık güçlü ve bağımsız olmasa bir kaşık suda boğuverirler muhalif sesleri. 
Bu mevzu ülkemizde daha uzun bir süre daha böyle sıkıntılı olarak sürer gider gibi görünüyor. Bugün muhalif olup bu noktada iddialı konuşanların bile yarın iktidar olunca tahammül sınırlarını görünce şaşırmayın.  
O bakımdan cesur yazarlarımıza kolaylıklar ve sabırlar dilerken, akıllı olmalarını ve siyaseten daha mutedil davranmalarını tavsiye ediyorum haddim olmayarak. 
Zira onları çok seviyor,çok tutuyor, takip ve takdir ediyor ama üzülmelerini hiç ama hiç istemiyorum.  

Bu köşe yazısı 25 Temmuz 2017, 07:08 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.