CHP tek liste ile seçime gitmelidir


Orhan Şimşek

Orhan Şimşek

14 Ekim 2016, 16:48

Bilindiği gibi CHP Arnavutköy İlçe Başkanı Mustafa Keskin, Geçtiğimiz hafta içerisinde kendisi her ne kadar “istifa ettim” dese de yakın siyasi arkadaşlarının söylediğine göre İstanbul İl Başkanlığı tarafında görevden alınmıştı. Neyse konumuz müstafi İlçe Başkanı Mustafa Keskin’in görevden neden alındığı veya nasıl alındığı değil elbette. CHP Arnavutköy ilçe örgütünde Mustafa Keskin döneminin sona erdiğini daha önceki sayılarımızda duyurmuştuk. Bana göre Mustafa Keskin ile geçen yaklaşık on aylık süre kaybedilmiş, kayıp bir zamandır. Çünkü sayın Keskin geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde yapılan kongrede ve Bakırköy’de yapılan gecede konuştuğu ve verdiği sözlerin hemen hiç birisini yerine getirememiştir, sözlerini tutamamıştır. Bunların başında yeni bir tek üye kaydı dahi yapılamamıştır. Yani CHP Arnavutköy’de değil güçlenmek kan kaybetmiş bir parti konumuna gelmiştir. Etkisi neredeyse hiç yoktu. Hiç bir siyasal faaliyetin altına imza atamamıştır. Muhalefet görevini hiç bir zaman yerine getirememiştir. Gerçi diğer partilerinde CHP’den kalır bir tarafları yok. Yani koskoca Arnavutköy’de Ak Parti iktidarı ilçeyi adeta sözüm ona “tesbih sallayarak” yönetiyor. Hiç bir siyasi parti temsilcisi yerel seçim öncesinden beri hiç bir konuda “Gak Guk” dememiştir, ilçeyi ilgilendiren hiç bir sorunun çözümüne katkıda bulunmamıştır. Buda ayrı bir konu tabii. Hiç bir parti üyesi meclise gelerek mecliste ne olup bitiyor takip etmemiştir. Bu konuda bence tıpkı hükümette olduğu gibi Arnavutköy’de de Ak Parti çok şanslı bir dönemden geçiyor.

KONGREYE TEK LİSTE İLE GİTMELİDİR

CHP Arnavutköy’de geçtiğimiz hafta boşalan koltuğu doldurmak için Ekim ayının 29’unda olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Dün şimdiki Başkan A.İhsan Ercan ile bir görüşme yaptım. Sayın Ercan’a CHP’nin neden tek liste ile seçime gitmesi gerektiği konusunda naçizane bir kaç öneriden söz ettim. A.İhsan Ercan, Kültürlü, bilgi birikimi üst düzey olan, ileri görüşlü ve deneyimli bir siyasetçidir. Söylediklerimin hemen hepsine katıldığını söyledi. Şimdi. Öncelikle şu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bana göre CHP neden tek liste ile gitmelidir seçime?

1-Aday her kim olursa olsun ister Ruhi Tuncel, ister Hüseyin Çelik, ister İbrahim Akman, isterse A.İhsan Ercan önümüzdeki olağanüstü kongreye tek liste ile gitmelidir. Yani birden fazla adayın çıkması CHP’nin demokratik parti olduğu anlamına gelmez. Hatta daha da içinden çıkılmaz bir hal almasına sebep olacak günlerin başlamasına sebep olacaktır. Belki Mustafa Keskin dönemini bile mumla arayacak duruma düşülecektir. CHP’nin Arnavutköy’de yeniden ayağa kalkması için kamuoyu ve topluma çok güçlü bir mesaj vermelidir. Bu hem kaybettiği ve küstürdüğü seçmen ile barışmasına hem de kamuoyuna bir mesaj niteliği taşıyacaktır.

2- Üyelere ve topluma verilen sözler Başkan adayı tarafından her ne pahasına olursa olsun yerine getirilmelidir. Verilen sözler siyasi söylem olarak havada kalmamalı, Popülist söylem ve vaatlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Ya verdiğin sözü tut, yada tutamayacağın sözü verme.

3-Parti delegeleri hiç bir zaman desteklediği başkan adaylarına “aba altından sopa” göstermemeli, Yani örgütü “bizim istediğimiz gibi yöneteceksin yoksa senide düşürürüz” baskısını kurmamalı. Başkanın arkasında sonuna kadar durmalıdırlar.

4-Başkan seçilecek kişiye mutlaka ama mutlaka daha rahat çalışabileceği güçlü bir ekibi kurma şansı ve fırsatı verilmemeli.

5-İlçe Başkanlığı binası köhnelikten kurtarılmalı, daha modern, daha çağdaş, CHP’ye yakışır bir ilçe binasına kavuşturulmalıdır.

6-Gerek yerel Basın gerek ulusal Basın takip edilmeli, yapılan aksi düşünce ve yorumlara kızılmamalıdır, tepki gösterilmemelidir. Zira Basın bir toplumun aynasıdır.

Arnavutköy’ün güçlü bir muhalefete ihtiyacı var, muhalefetin olmadığı veya etkisiz muhalefetin olduğu bölgelerde iktidar partileri her zaman başına buyruk ve hoyrat bir yönetim sergilerler, bu kaçınılmazdır. Muhalefet partileri ne yapıp edip meclise mutlaka üye sokmalıdırlar. Zira ilçeyi yönetmenin kalbidir meclisler. Muhalefet Mecliste yapılır. Alınan kararlar mecliste eleştirilir. İlçe başkanlığı masasında oturarak değil.

Bu köşe yazısı 14 Ekim 2016, 16:48 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.