Çocuk susar sen susma...


Rahsa Pınar Çetinkaya

Rahsa Pınar Çetinkaya

07 Kasım 2017, 19:01

4 Nisan tarihli “Kör kuyuya atılan çocuk hayaller" başlıklı yazımı okuyanlarınız bilir. Yazımın içeriğinde çocuk istismarı ve bununla mücadele yer alıyordu. 
Hatırlatmak vaabında şöyle özetleyelim; Geleceğimiz, neşe kaynağımız, gözbebeğimiz olan çocuklarımıza uzanan kirli ellerin değmemesi için çocuklarımızı dinlemeyi ve onlara güvendiğimizi hissettirmemiz gerekir. İnandığımızı hissettirmemiz gerekir. Uzanan o kirli ellerin çocuklarımızın geleceklerine kör kuyudan bakmadan, hayallerinin peşinden gitmesi için, tüm hukuki mücadele ve desteği vermeliyiz...
Okulundaki müdürün 6-11 yaş arası 6 kız çocuğuna yaptığı istismara karşı hayatı pahasına direnen Saadet öğretmenin ABD’de “Uluslararası cesur kadınlar ödülü" aldığı ödülden de bahsetmiştim.
Saadet öğretmen 4 yıl süren o davayı kazandı. Büyük bir halk desteği ile duruşma günü herkes orada Saadet öğretmene destek oldu ve halkın birbirine nasıl kenetlendiğini gücünü tekrar gösterdiler. Pedofili sapık 82 yıl 6 ay ceza aldı. Gözyaşları içerisinde okudum Saadet öğretmenin öncesi ve sonrasını... Helal olsun sana, nice yüreklere cesareti aşılayan güzel Saadet öğretmen… Çok büyük örnek oldun. Darısı diğer istismar mağdurlarının başına… 
Saadet öğretmen duygularını şöyle ifade ediyor. “Ben o çocuklara, onların mutlu yarınları için söz vermiştim. Onların, kendi çocuğum ve çocukluğum kadar güzel bir çocukluğa sahip olmalarını istiyordum. Hep bunun için uğraştım. Olur, mu bilmiyorum ama şu anda pek mutlular...” 
Saadet öğretmen duracak gibi değil. Dava sonrası nefes almadan merkezi Mersin olmak üzere sapık zihniyetlerle mücadele için dernek kurdu. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı 

ile Mücadele Derneği; Kısa adı “UCİM” dir. 
Derneğin misyon cümlesi; "Çocuk istismarına hayır. çocuk susar sen susma." Ailelere bilgilendirme, psikolojik ve hukuki destek ve yardım vb amaçlayan önemli bir çalışmaya büyük ve sağlam destekçileri ile her geçen gün daha da büyüyen bir aile oldu UCİM derneği… Üyelik için web sayfalarında bilgiler mevcut.  
Dernek bir çok organizasyonda, panelde yer aldı. Sesini duyurmak ve kör kuyulara hiçbir hayal atılmasın, gelecekler sessizliğe gömülmesin diye sürekli bir çaba içerisindeler. Ve nitekim hak ettiği yerini buluyor, bulacak da… Sapık zihniyetler olduğu sürece, karşılarında bir ordu gibi güçlü olacak ve ailelere de her türlü desteği verebilecek önemli bir dernek UCİM. 
UCİM ailesindeki her üye mavi kelebektir 
Mavi kelebek nedir peki? Kısaca anlatayım: 1992 yılında başlayan ve 3 yıldan fazla süren bu savaşın sonunda yaklaşık 250 binin üzerinde insan katledilmiştir.
İşte tam da burada mavi kelebeklerin hikâyesi ile karşılaşıyoruz;
Sırplar, yapmış oldukları katliamın ardından Boşnaklara ait cesetleri derin ve kimsenin bulamayacağı alanlara gömmüşlerdir. Savaşın bitmesi ile birlikte Bosna devleti bu mezarların ortaya çıkarılması için bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışmalar sırasında, bazı bölgelerde yoğun bir şekilde görülen mavi kelebekler dikkati çekmiştir. Bu kelebek türü yalnızca mezarlıkların üzerinde açan ve adına ölüm çiçekleri denilen bitkiler ile beslenmektedir. Mavi kelebeklerin görüldüğü yerlerin kazılması sonucu ise yaklaşık 300 adet toplu mezara ulaşılmıştır.
İnsanoğlunun yapmış olduğu hiçbir kötülüğü örtemeyeceğinin kanıtı olan mavi kelebeklerin hikâyesi bu şekildedir.
***
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda "Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz" temasıyla 12 Kasım Pazar günü düzenlenecek Vodafone 39. İstanbul Maratonu öncesinde 8 kilometrelik Halk Koşusuna UCİM de katılıyor. 
“Haydi, sen de gel, kazanan çocuklar olsun" sloganıyla UCİM derneği üyeleri ve tüm çocuk istismarlarına karşı mücadele eden ve etmek isteyen herkesin 15 Temmuz şehitler köprüsünde olacağı, kıtalar arası koşuya talep bir hayli fazla… Ucim gönüllüleri bu maratonun halk kısmına katılacaklar, katılamayanlar web sayfadaki bilgiler ışığında bağış da yapabilirler elbette. 
Kazanan çocuklar olsun yeter ki… 12 kasım etiketimiz #ucimcocuklaricinkosacak 
Yolu sevgiden geçen herkese selam olsun…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.