Dalkavuk!


18 Mart 2015, 15:29

 
Silivri’de arsa satışı yetkisi alan belediye başkanı, mevzu hakkında kendisini eleştiren partidaşı meclis üyesine “halk dalkavukluğu yapıyorsun” dedi. Başkan Özcan Işıklar’ın bu çıkışına siyasi literatürde ilk kez rastlandı. En azından zabıtlara geçen ilk resmi beyan olarak kayıtlarda yerini aldı...
 
Belediye Meclisi’nde gündeme gelen arsa satış yetkisi demokratik bir süreçte netleşecekti, öyle de oldu. Belediye Başkanı Özcan Işıklar kamu gelirleri arasında yer alan arsa satışını kafasına göre yapamayacağına göre, mecburen halkı temsil sıfatıyla seçilen meclis üyelerinin desteğine ihtiyaç duydu.
 
Arsa satmak kötü bir şey mi?
Hayır...Doğru zamanda iyi niyetle ve kamunun diğer ihtiyaçlarının karşılanması için arsa satılabilir, bunda sorun yok.
 
Sorun ne?
Şu...Satıştan elde edilen gelirin nerelerde kullanıldığı! Eğer yerel yönetici har vurup harman savuruyor, beceriksiz ve basiretsiz yönetim anlayışıyla her darda kaldığında kamuya ait taşınmazları satıyor, gelirini de mirasyedi misali heba ediyorsa, aslı vebal bu...
 
Arsa satışında sadece belediye başkanının günah keçisi ilan edilmesi hiç adil değil. Zira meclis üyeleri yetki vermediği sürece yerel yöneticilerin kamu taşınmazlarını satması asla mümkün değil. İndir-kaldır modeliyle halkı temsil eden meclis üyelerinin kenara çekilip, satışı, Encümen kararıyla gerçekleştiren belediye başkanını topa tutması ya da hedefe oturtması en basit anlatımla insafsızlık... Meclis üyelerinin sadece bir oy kullanma hakkı bulunması demokrasinin lütfu. Bu hakkı tartışmalı hale getiren olgu ise kullanılan oyun niteliği, yani hangi niyetle ve amaçla kullanıldığıyla alakalı. Gerek AK Partili gerekse CHP’li Meclis üyelerinin halk adına siyasi tavır belirtmesi direkt olarak halkın da tercihidir. Ahali, seçtiği ve meclise gönderdiği meclis üyesinin kent adına alınan karardaki duruşunu sorgulamıyor, denetlemiyor ise asıl dalkavuk olan halkın bizatihi kendisi..
 
*
Silivri Belediye Meclisi Mart ayı Toplantısı’nda demokratik ve kanun çerçevesinde oylamaya sunulan 7 milyon TL’lik arsa satışında “kabul” ya da “ret” oyu kullanan meclis üyeleri yasa karşısında olduğu gibi vicdanen de eşit hak ve sorumluluğa sahip.
 
Sair günlerde arayıp da bulunamayan meclis üyeleri, ayda bir, bilemedin iki kez meclis toplantılarına katılmak için vakit bulamıyorsa, seçim öncesi ahaliye “hizmet için, halkım için adayım” mesajı veriyorsa, bir kentin geleceğinin şekillendiği karar mekanizmasında yapması gerekeni yapmıyor, siyasi rolünü oynayamıyorsa asıl dalkavuk, o meclis üyelerini meclise gönderen kayırmacı, sorgulamayan fanatik seçmenin bizatihi kendisi.
 
*
Başkan Özcan Işıklar, Silivri’nin yerel sorunlarını çözmek, halkın ihtiyaçlarını temin etmek, hizmet götürmek için kamu gelirleri arasında yer alan kamuya ait taşınmazların satışını meclis gündemine getirebilir, bunda sorun yok. Yasa koyucu, taşınmaz satış yetkisini belediye başkanına değil, belediye meclisine verdiğinden dolayı, arsa satışını yapan belediye başkanı değil, halkı temsilen belediye meclis üyeleridir. Dolaylı olarak da halk, seçimle meclise gönderdikleri temsilcileri aracılığıyla kendisine ait taşınmazı kendisi satmıştır.
 
CHP’li Meclis üyesi İbrahim Çeşmecioğlu’nun da diğer meclis üyeleri gibi bir oyu vardı, onu da kendi vicdanı, sağduyusu ve demokratik hakları çerçevesinde “hayır” yönünde kullandı. Çeşmecioğlu’nun meclis gündemine gelen bir mevzu hakkında hür aklı ve hür oyuyla partisinden belediye başkanı seçilmiş birisinden farklı bir irade sergilemiş olmasına tepki göstermek, onu dalkavukla itham etmek ancak ve ancak diline bir türlü ayar çekemeyen, bir kamu görevlisi saygınlığından ziyade ziyade sokak diliyle yerel yöneticilik yapmayı sürdüren Özcan Işıklar’a özgü bir durum...
 
*
Mevzuyu özetleyecek olursak;
BİR- Kaynak sıkıntısı çeken bir belediye başkanının, kamu gelirleri kalemi arasında yer alan kamu taşınmazları satışını meclis gündemine getirmesi gayet normal bir işlem.
 
İKİ- Meclis yetkisine bırakılan satış işlemine evet ya da hayır demek hatta çekimser kalmak her meclis üyesinin en doğal hakkı ve yetkisi.
 
ÜÇ- Meclis’ten çıkan karar yasalar çerçevesinde alınmış ve kamu yararına bir mevzu ise herkesin alınan karara saygı duyması şart.
 
DÖRT- Belediye başkanı icraatlarını denetlemekle sorumlu meclis üyelerini ilçe halkı denetlemez sorgulamaz ve gerekli demokratik baskıyı oluşturmazsa son günlerin fenomen tanımlamasıyla “kullanışlı aptal” olmaktan kurtulamaz.
 
BEŞ- Dalkavukluğun, güç sahibine, iktidara yapıldığı bal gibi biliniyorken, bir meclis üyesinin demokratik tavır ve yetki kullanımını “halk dalkavukluğu” olarak değerlendirmek, iradesini ortaya koyan halk temsilcisini hedefe oturtmak, yanlış bir şey yapıyormuş gibi lanse etmek çatışmadan beslenen, hitabet gücü yüksek, demagoji ustalığını edinmiş şahsiyetlerin mahareti.
 
Meclis’te;
Eşit oy çıkmış olmasına rağmen, sırf yasa gereği iki oy hakkına sahip Özcan Işıklar’ın satış yetkisinin alınmasında evet yönünde oy kullanmasını da çifte halk dalkavukluğu olarak tanımlamak abes olmayacak gibi. Zira Işıklar da halkı temsilen bulunduğu irade beyanında kendince doğru olanı yaptı.
 
Esas dalkavukluk ise;
Bir belediye başkanının gündeme getirdiği her mevzuya sorgulamadan, irdelemeden emme-basma tulumba gibi kafa sallamak...Elleri kaldır-indir yaparak oynatmak.
*
Ailece tatile giden, tapu işlemini yarıda bırakmamak için meclise gelmeyen, hasta yakınını ziyaret eden mazeret sahibi AK Partili Meclis üyelerinin oylamaya katılmaması da yasa çerçevesinde en tabii hakları...Şeytanın avukatlığını yapacak olursak, “meselenin arka planında başka bir bit yeniği yoksa yani!”
 
Silivri halkı bilmelidir ki;
Söz konusu taşınmazı Belediye Başkan Özcan Işıklar satmayacak, Meclis satmış olacak. O sadece ipin ucunu tuttu, hepsi bu...
 
Bu köşe yazısı 18 Mart 2015, 15:29 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.