Demir İpek yolu


Rukiye Karadoğan

Rukiye Karadoğan

09 Kasım 2017, 06:46

“Asya ile Avrupa arasındaki eski tarihi İpek Yolu üzerindeyiz. Tarihten gelen kültürel ve ekonomik beraberliklerimiz var. Aramızdaki ilişkiler kuvvetlensin, ticaret gelişsin. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile bölgedeki taşıma potansiyelini değerlendirelim.” 2004 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bir toplantı için bulunduğu Tiflis’te yaptığı öneri.
Gürcistan ve Azerbaycan’ın ikna edilmesi 4 yıl sürdü.
Sonunda 24 Temmuz 2008’de Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla Kars’ta Demir İpek Yolu hattının temel atma töreni yapıldı.
13 yıl önce Binali Yıldırım’ın Tiflis’te gündeme getirdiği Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının ilk kısmı çeşitli engellemelere sabotajlara rağmen kararlıkla devam neticesinde 30 Ekim 2017 ‘de açıldı. Üç ülkenin devlet başkanlarının katılımı ile ilk seferine başlayan hat, ilk yükünü Mersin limanına taşıdı.
Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan, bu hattı hayata geçirerek Çin’in “One belt, one road” (tek kuşak, tek yol) sloganıyla hayata geçirmeye hazırlandığı yeni İpek Yolu projesinden önce Çin’i İngiltere’ye bağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını devreye sokmuş oldu.
Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu hattı ilk etapta 1 milyon yolcu,6.5 milyon yük kapasitesi ile sefere başladı. 2035 yılına gelindiğinde 3 milyon yolcu, 15-20 milyon ton yük kapasitesi ile hizmet vermiş olacak.
Bu proje Türkiye açısından Orta Asya’da  ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ile büyük getiri sağlayacaktır.
Demir İpek Yolu, tüm bölgeye Çin yatırımlarını çekmenin de bir yolu olarak önemlidir. Güzergahın ve daha sonra yapılacak uzantıların bölgeye ve Türkiye'ye ekonomik gelişmeler, beraberinde siyasi ve kültürel katkılar sağlaması açısından çok önemli bir çıkış noktası olarak görülmelidir.
Demir İpek Yolu’nun amacı, Kafkaslar ve Orta Asya'dan gelen ürünlerin Türkiye üzerinden batıya  sevkini sağlamaktır.
Bununla birlikte  tamamlandığında TANAP projesini de düşündüğümüzde bu projeler, bölgeye daha büyük ekonomik güç,geniş pazar,getirecektir. TANAP; Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan'ın Batı pazarlarına ulaşmasını sağlayacak güçlü bir projedir ve Demir İpek Yolu ile birlikte daha da önemli bir duruma gelmiş,bölgenin kaderini değiştirecek öneme sahiptir.
Hasılı asrın projesi Demir İpek Yolu her türlü anti propaganda,sabotaj ve engelleme çabalarına rağmen hayata geçmiştir. Bu hat ile hiç tereddütsüz medeniyetler buluşacak, kültürler kaynaşacak, ticaret gelişecek, siyasi ittifaklar güçlenecek. 
Türkiye elbet büyüyecektir...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.