Devlet vatandaşı soyuyor, vatandaş çaresiz


Nusret Yılmazer

Nusret Yılmazer

13 Kasım 2017, 07:09

Dışarıya karşı halkın menfaatini korumak, içeride refahını sağlamak, güvenliği korumak devletin vazifesidir.
Diktatörlükle yönetilen rejimlerde halkın yönetenlere karşı  sesi pek çıkamaz. Bu rejimlerde halkın örgütlenmesi oldukça zor ve sıkıntılıdır.
Ama yeterince demokratik olmasa da, birçok haksızlık ve hukuksuzluk olsa bile, hükümetlerin seçimle belirlendikleri sistemlerde halk, kendisini sıkıntıya sokan uygulamalara tepki gösterir,  bunu uygulayan hükümetlere, yönetenlere karşı tepki koyar. Yani seçimlerde bunu gereğini yapar, verdiği oylarla hükümetleri mükâfatlandırabilir veya cezalandırabilir.
Ülkemizde halk, Ak Parti’nin uygulamalarından memnun ki 15 yıldır oylarıyla 
iktidarda tutuyor. 
Peki, halk gerçekten memnun mu?
Sürekli önemli oranda oy verdiğine göre, memnun. 
Ancak sokakta vatandaşla konuştuğunuzda, vergi politikalarını, fiyatları konuştuğunuzda halkın şikâyetçi olduğunu da görüyorsunuz.
Mesela benzin fiyatlarının bu kadar yüksek olmasından halk memnun mu? Beş buçuk liranın üzerine çıkmış benzinin sadece yaklaşık iki TL’si benzinin ücreti, gerisi vergi. Araba fiyatlarındaki vergi oranları da benzindekinden çok farklı değil.
Çiftçi mazotu beş TL’ye alır oldu. Vergi oranı benzindeki gibi anormal ama yatlar mazotu 2 TL’den alabiliyorlar. Ve bu ülkede çiftçi çoğunlukla halen bu hükümete         oylarıyla destek veriyor.
Bütün halkın tükettiği elektrik ücretlerine bakalım. Ben kendi evimin elektrik faturasından örnek vereyim. Son ödemesi 19.9.2017 olan elektrik faturamda Tüm enerji bedeli 101 TL olarak gözüküyor.  Sadece Dağıtım bedeli olarak gözüken 56.31 TL. ilk gözüken vergiler toplamı 64.42 TL.  100TL’lik fatura bu ilk vergilerle 165,75 TL’ye çıkıyor. Sonra bu tüketim     bedeline ve vergilere bir vergi daha geliyor, KDV. Bu da 29.83TL. Yani 100 liralık elektrik tüketimi için benim ödeyeceğim meblağ 195,50 TL’ye çıkıyor.
Vergiye vergi uygulayan tek ülke biz olmalıyız. Yukarıda yazdığım faturada 64.42 TL vergiler var. Ve sonunda buna ayrıca katma değer vergisi uygulayarak vergi miktarını 95TL’ye yükselten bir ülke Türkiye.
Sadece elektrikte mi böyle?
Elbette değil. Halkın yaşamında çok önemli rolü olan elektriğin yanında su faturasına da bakalım.
Yine aynı dönemdeki kendi evimin su faturasını örnek vereceğim.  Son ödeme tarihi 20.9.2017. Biz bu ayda şehir dışında     olduğumuz için pek su kullanmamışız. Kullandığımız su miktarı bir m3. Dolayısıyla kullanılan bir m3 suyun ücreti faturada 4.45 TL olarak gözüküyor. Bu faturada 5.04 TL bakım bedeli konulmuş. KDV’si ÇTV’si  (Çevre Temizlik Vergisi) toplam 10.09 TL olmuş.
Sormak gerekmez mi ; her ay yüzde yüze yakın bakım bedelini ne için alıyorsunuz? Bu faturada bakım bedeli yüzde yüzden fazladır. Yani su tüketimi azaldıkça bakım bedeli artıyor. Çünkü su tüketiminin 8m3 e çıktığı sonraki faturada bakım bedeli 4.50 TL’ye düşmüş. Orda da ÇTV ve KDV arttığı için ödediğim vergi hep yüksek. Yüksek     miktarda su kullansan vergin yüksek, az kullansan, adı değişse de ödediğin vergi daha yüksek.
Elektrik faturalarındaki yüksek meblağlı dağıtım bedellerine ne demeli. Üstelik her faturada ayrı meblağlar alınıyor. Bir faturada 35TL, bir diğerinde 56.50TL. Bu nasıl bir keyfi uygulamadır? 
Bazı şirketler oldukça torpilli. Hükümete yakın iş adamlarının şirketleri her türlü 
uygulamayı yapabiliyor. CLK bunların başında geliyor.
Hal böyle iken ve bütün halk bunu yaşarken buna bir tepki göstermiyor. 
Ve bu ülkede her şeyin yolunda gittiğini savunan, halkı çok düşündüğünü, halk için doğru uygulamalar yaptığını söyleyen ve halkı da buna inandıran bir iktidar var. 
“Bunu da sadece önceki iktidarlar daha kötüydü” gerekçesiyle yapabiliyor.
Bu ülkede asgari ücret 1.400TL, Emekli maaşlarının çoğunluğu bu civarda. Hayatını idame ettirmek oldukça zor.  Çalışana, emekliye yüzde 3 – 5 zam gelir, milletvekiline yüzde 20. Enflasyon yüzde 10’un         üzerinde ama halkın iktidar partisine         desteği büyük çoğunlukla devam ediyor.
Bir sonraki yazımda halkı bu cendereye sokan anlayışın sebebini açıklamaya         çalışacağım.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.