Doğrusun veya yanlışsın


Yavuz Erensoy

Yavuz Erensoy

27 Mart 2017, 07:27

Size hiç doğru gelmeyen bir laf işitseniz veya bir konuşma esnasında sizinle aynı fikirde olmayan birisi bir şeyler söylüyorsa ne yaparsınız? 
Konuşulan ortama ve muhatabına da bağlı olmakla birlikte bizim insanımız hemen yanlışsın, hatalısın, olmaz öyle şey, ben kabul etmiyorum der. 
Üstelik nereden görmüş nereden ezber edinmiş bilemiyorum ama doğal olanın, olması gerekenin de bu olduğuna inanır. Beğenmez kabul etmezseniz hemen yargıda bulunacaksınız sanır. 
Medeni ülkelerde ve medeni insanlarda kısmen bu olgu düzeltilmiş, rehabilite edilmiş veya öğretilmiştir. 
Karşı tarafın -bakın burada ile karşıma aldım, taraf yaptım- ne dediği neyi iddia ettiği önemli olmakla birlikte sizden yargılamak değil, dinlemek ve değerlendirmek istenir, beklenir. İlla bir kanaatiniz olduysa, oluşmuşsa kendinize saklayın. 
Konuyu size ters gelen, veya uy(a)mayan noktalarda varsa sorularınızla açmaya veya aydınlatmaya çalışın. Tavsiye bu, olması gereken bu. Ama pratik çok farklı.  
Öyle insanlarla konuşuyor ve paylaşımlar yapıyoruz ki gerek toplum içinde gerek sosyal medyada, peşin hükümlü olmak sanki bir refleks imiş gibi hareket ediliyor. 
O güne O ana kadar inanılanı, bilineni, kabul edip benimsediğini en doğru, en  haklı, en dürüst, en iyi, en mükemmel vs sanıyor/sanıyoruz. 
Bunlara ters gibi düşen veya o kadar da doğru olmadığını, en iyi olamayacağını, en mükemmelin mümkün olamayacağını, en dürüstü olması için başka unsurlarda gerekli olduğunu vs iddia edip, söylediğiniz anda cevap hazır. "Sen yanlışsın, sen hatalı düşünüyorsun, sen yanlısın hatta önyargılısın, ne çıkarın var, neyi tam olarak ima ediyorsun vs" uzayıp giden, bıktıran, yıldıran, vazgeçiren ve bir daha tövbe bile ettiren bir hale sizi koyuyorlar. 
Tersi de olabiliyor. Sizi çok doğru, en doğru, en dürüst, en temiz, en iyi de bulabiliyorlar. Başta biraz nefis okşasa da bu da bir müddet sonra çekilmez oluyor. 
Müzakere ve tartışma ruhuna, prensiplerine ve ahlakına sahip değiliz maalesef. Daha uzun bir sürede bu değişmeyecek gibi görünüyor. Ben kendi adıma vazgeçtim, bıraktım. Hiç bir konuda kimse ile tartışmak değerlendirme yapmak istemiyorum. Zira ısrar edersem sonunda kavga bile edebilirim ve bundan değil fikrinden, görüşünden, düşüncesinden dolayı kavga etmiş denilmesinden çekiniyorum, utanıyorum. 
Peki herkes benim gibi davranırsa, tartışma ve müzakere kültürü kaybolur, ortadan kalkarsa toplum nasıl düzelecek, doğruyu yanlışı bulacak. Açıkça bende bunun bir cevabı yok. Varsa da kendime sakladım, paylaşmaya ve açıklamaya niyetim yok. 
Dilerim bizden sonra gelecek nesiller bu satırları gülerek ve biraz üzülerek okur. Bize kızmasınlar biz bu hale nasıl geldiğimizi anlayamadık bile. 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.