Donald Trump ve ABD


Mehmet Ekmen

Mehmet Ekmen

23 Eylül 2017, 07:11

Hatırlanacağı üzere daha bu renkli sima ve maceraperest Başkan görünümlü tüccar kafalı iş adamı henüz koltuğuna makamına bile oturmadan seçimleri kazandığı anlaşıldığında onu köşemde yazmıştım. Dünyayı karıştıracak renkli sinemaskop kovboy filmini bizlere izletecek, zaten sağlıklı bir tip’e benzemiyor adam kafadan kontak anlamında yazmıştım. Gel zaman git zaman adam icraatlarıyla adeta beni ve yazdıklarımı düşüncelerimi inanın teyid etti. Şu hale bakın güzelim gezegenimizin geldiği yahut bu manyaklar sayesinde getirildiği son duruma odaklanın ve sizler de bana hak vermenizi istiyorum yanıldım mı?
Irak ne alemde? Irak'ta yapılmak istenen ne, neden haklı haksız ve yapılmak isteneler doğru bir diplomasiyle masada belgelerle akılcı politikalarla güzel güzel insan hiç kimsenin zarar görmeden problemler istekler huzurla barış odaklı bir tarzla çözülmüyor?
Bu gelinen nokta ve yapılmak istenenler kimlere yarıyor? Başrollerde kimler var? Ağa kim figüranlar kimler? Olayın akışında İsrail’in rolü ne? Sorular sorular ciltlerce sayfa yer alacak açıklama gerektiren sorular…Trump’ın Başkan seçilmesinde perde arkasında yahudi lobileri ABD’de ne gibi antlaşmalar yaptılar? Neyin karşılığında neden insanlar ve dünya kamuoyu bu gerçekleri analiz ve sentez etmiyor? Olayların odak noktası bu mu? Bunun dışında da daha bilmediğimiz başka gerçekler var mı yok mu? Bu soru ve gizemler plan ile projeler tarihe not düşürecek kadar kayda değer olgulardır.
Akdeniz ülkelerinin ve akdenize sahili olan ülkelerin insanları iklim gereği sıcak kanlı ve hareketli insanlardırlar demografik olarak. Hemen çabuk gaza geliverirler. Denize atılan oltaya atlamaya ve oltayı yutmaya çok  yatkındırlar.
Kan emen ve dünyanın başına bela olan İsrail hedeflerine hayali projelerine erişmek için BOP projesini hayata geçirmek için yine savaşlar çıkartmak ülkeleri askeri siyasi ekonomi ve daha bir çok alanda ve anlamda yerle bir etmek peşinde. Siyasiler de sazan misali hemen atlıyorlar ve bu oyunlara çok çabuk geliyorlar. İnanın cesur bir yapım olduğu halde savaş ve ölümler gözyaşları insanların maddi manevi uğrayacakları tahribatlar içimi ürpertiyor. Zira yine milyonlarca insan kitleleri olumsuz ve negatif olarak etkilenecekler. Bu olması olası olaylar gelinen noktada ABD ve Başkanı Donald Trump bile figürandır diye düşünüyorum. Adamın siyasetten politikadan anladığı anlayacağı yok zaten yaşı itibariyle bir ayağı çukurda dünyalığını elde etmiş milyar dolarlara şahsi olarak sahip.Macera peşinde heyecan peşinde koştukça koşuyor. Psikyatristlerin bakış açısıyla ona koyacakları tanı ve teşhisin penceresinden bakmak gerek.Bu politikacı yahut siyasi adam görünümlü maceracı ne yapmak istiyor ve neden biraz odaklanarak analiz ederek oran orantı kullanarak düşünebilsek bir irdeleyebilsek her şey net olarak çözülecek çözelmesine de bunu başarabilsek işte sorun burada yatıyor.

Bu köşe yazısı 23 Eylül 2017, 07:11 tarihinde ve saatinde eklenmiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.