Amacımız üçüncü parti olmak

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Başkan Yardımcısı Hasan Azis 26 Mart Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak genel seçimleri değerlendirdi. HÖH'ün hedeflerini açıklayan Azis, “En büyük hedefimiz seçimlerde üçüncü parti olmak” diye konuştu.

Amacımız üçüncü parti olmak
21 Mart 2017 Salı 09:33

26 Mart 2017 Pazar günü Bulgaristan’da kritik bir seçime giden Hak ve Özgürlükler Hareketinin Genel Başkan Yardımcısı, Kırcaali Belediye Başkanı ve Milletvekili Adayı Hasan Azis Türk azınlık ve seçimler hakkında açıklamalarda bulundu. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Gençlik Kolları Kurucusu ve ilk Başkanı, uzun yıllar aktif siyaset ile inşaat mühendisliğinin ardından 2001 Kırcaali Vali Yardımcısı, 2003 yerel seçimlerinde de HÖH’den Kırcaali Belediye Başkanı seçilip halen aynı görevi yürüten Hasan Azis Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak genel seçimleri değerlendirdi.

HÖH 40 belediye kazandı
2003 yılından beri yürüttüğü Kırcaali Belediye Başkanlığına 4. dönem için 2015 yılında yüzde 60 oyla seçilen, 26 Mart 2017 genel seçimlerinde Kırcaali’den milletvekili adayı olan, aynı zamanda HÖH’ün Genel Başkan Yardımcılarından biri olan Azis, "2007 yılından bu zamana kadar Avrupa Birliği Bölgeler Komitesinin üyesiyim. Bulgaristan yerel yönetimlerin temsilciliği yapıyorum, diğer 16 arkadaşımla birlikte. Bulgaristan Belediyeler Birliği'nin 4. dönemdir Başkan Yardımcısıyım. Bulgaristan’da 264 belediye var, bunların içerisinde 28 il merkezi var. HÖH’nin 264 belediye içerisinde seçimleri kazandığı 40 belediye var. 28 il merkezi arasında sadece Kırcaali’de iktidarız, kaybettiklerimiz de oldu" ifadelerini kullandı.

Temsil edecekleri biz seçiyoruz
"HÖH, Bulgaristan’da yaşayan Türkler ve Bulgaristan’a ne kazandırdı?" sorusuna da yanıt veren Azis, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: "Çok önemli ve her geçen gün önemini arttıran bir soru. ‘HÖH, Bulgaristan, toplum ve azınlıklar için ne yaptı?’ HÖH, 1990’da şu anki Onursal Başkanımız Ahmet Doğan tarafından kuruldu. Partimiz de ona eşlik eden, iletişim ve bir şekilde bağ kuranlar olarak uzun bir yol yürüdük. Şu an Bulgaristan’da toplum ve azınlık olarak devletin bütün kademelinde bizi temsil edecek ve yönetecek kişileri biz seçiyoruz. Bundan önce muhtarlık, belediye, meclis, kamu dairelerinde devlet atama yapıyordu. HÖH toplum olarak bizi bir arada tutan gücün oluşmasını sağladı, örgütledi ve 
birleştirdi."

Etnik savaşın çıkmasını önledi
1990’da Bulgaristan’ın komünizmden, demokrasiye geçtiğini sözlerine ekleyen Azis, "Bazı ülkelerde maalesef o geçiş kana bulandı, iç savaşın eşiğinden dönüldü, etnik grupların arasında ciddi çatışmalar meydana geldi, çok üzücü olaylar yaşandı. HÖH’ün önemli katkılarıyla Bulgaristan’da demokrasiye geçiş en az sancı ve hasarla atlatıldı. Bunu sadece biz söylemiyoruz, Bulgaristan’da olan bütün partiler bugün aynı şeyi savunuyor. HÖH, Bulgaristan’da olası bir etnik savaşın önüne durabildi. HÖH, önemli bir konu oldu sadece Bulgaristan’da değil Avrupa’da da… Dünya’da da desem yalan olmaz. Partimiz tarafından Bulgaristan Etnik Modeli yaratıldı. Bu ne demek? Bir devletin içerisinde tüm etnik grupların kendi temsilcilerinin devletin her yerinde olması. Bir siyasi partinin en önemli görevi kendi toplumunu en iyi şekilde temsil etmek, hükümete girip toplumunun sorunlarını gündeme getirerek, çözümünü sağlamak. HÖH olarak köy muhtarlarında ikinci partiyiz. Belediye Başkan sayısında da HÖH Bulgaristan’da ikinci parti. İl Merkezlerinde sadece en büyük parti GERB’in belediye başkanları var. İl Başkanları olarak da ikinci partiyiz, iktidar dışında belediyesi olan tek partiyiz, başka hiçbir partinin il düzeyinde kazandığı belediye yok" açıklamasını yaptı. AB Parlamentosunda.

HÖH'den ayrılanlar yeni parti kurdu
HÖH’den ayrılanların yeni parti kurmaları konusuna da değinen Azis, "Önemli sorulardan biri… Hatta herkesin beynine, kalbine acısıyla son günlerde oturan bir konu. Bu soruya cevap vermek için biraz geriye dönmemiz, tarihimize bakmamız lazım. 1990 yılında partimiz Ahmet Doğan tarafından kuruldu. 1992-93 yılları gibi önemli bir seçim yapmamız gerekti. Partimizin temelinde Bulgaristan’daki Türklerin hak ve özgürlüklerini kazanması amacı yatıyordu. Ancak Anayasanın etnik temele dayalı bir partiye izin vermemesi sonucunda, hiçbir ülkenin Anayasası izin vermediği gibi, Bulgaristan’da hem Bulgarların, hem Türklerin, hem Romanların, hem Ermenilerin ve diğer tüm etnik grupların hak ve özgürlükleri için mücadele etmeyi kararlaştırdık. O zaman Mehmet Hoca, “Biz azınlıkların haklarını başka bir yolla koruyacağız” diyerek HÖH’ten ayrıldı ve yeni bir parti kurdu. İkinci ayrılık Nedim Gencev’le oldu. Üçüncüsü Güner Tahir’di, onu Osman Oktay, Kasım Dal izledi. Son olarak da Lütfü Mestan Parti Genel Başkan Yardımcısıydı, Genel Başkan oldu ve partiden ayrıldı parti kurdu" dedi.

Yolumuzdan asla vazgeçmeyeceğiz
27 yıllık bir partinin içerisinden 6 parti çıktığını ifade eden Hasan Azis, "Bunların hiç biri tesadüf değil. Hiçbirinin de başarılı olamadığı gün gibi ortada. HÖH’ün tek bir yolu vardır; Bulgaristan’da ve Bulgaristan ile Avrupa şartlarına göre siyasi bir yol yürümek. Amacımız Bulgaristan ve Bulgaristan dışında yaşayan vatandaşları en iyi şekilde temsil etmek ve siyaset yoluyla güçlerini bir araya toplayıp Bulgaristan’da etkin olmak. Bu yoldan başka bir yol yanlış olabilir. Ve bu partimiz ve toplumumuz için son olabilir. İzlediğimiz yoldan vazgeçmememiz gerekiyor. HÖH’ün amacı güçlü bir parti olarak Bulgaristan şartlarında devam etmek. Bulgaristan’da olan bir parti Bulgaristan şartlarına göre siyaset yapmak zorunda. Almanya’da bir parti olsak Almanya’nın kanunlarına uymak ve buna göre bir başarı göstermek zorunda oluruz. ABD’de bir ülke olsak aynı yolu ama bu defa ABD’nin şartlarına yürürdük. Biz başarılı ve güçlü bir parti olmak için; hem bulunduğumuz ülkenin koşullarını gözetmek hem de kanunlarını korumak zorundayız” şeklinde konuştu.

İç sorunlarımız bizi zayıflatıyor
HAK ve Özgürlükler Hareketi'nin 26 Mart'ta yapılacak seçimlerdeki hedefini açıklayan Azis, "Bu seçimlerde iki hedefimiz var. Birincisi Bulgaristan’da 3. parti olmak. GERB ve BSP bir ve ikinci yeri paylaşacaklar. Seçimden sonra hükümetin kuruluş aşamasında üçüncü parti çok önemli. Şu an 3.’lükte yarıştığımız aşırı milliyetçi bir parti. Irkçılığın dünya ve ülkemizde aşırı bir hız kazandığı dönemi göz önünde bulundurulduğunda azınlıkların temsilcisi olarak bizim ne denli güç birliğine ihtiyacımız olduğu daha net anlaşılıyor. Maalesef şu an bizim iç sorunlarımız aşırı milliyetçi partilere puan kazandırıyor. İç çekişmelerimiz aşırı milliyetçi partilere yardımcı oluyor, bölünerek onların değirmenine su taşıyoruz. Şöyle de bir acı gerçek var; HÖH’den alınan, bizden bölünen oylar başka bir partiye gidecek. Şu an parlamentoya yüzde 4’lük barajı aşıp 5 veya 6 parti girebiliyor. Sıralamıyorum sayıyorum; BSP, GERB, HÖH, Aşırı Milliyetçi Parti, meclise giren 5. parti yüksek ihtimal yeni kurulan bir parti olacak. Tam sınırda 6. parti Reformcu Güçler diye adlandırılan sağ güçlerin toplandığı bir siyasi oluşum. 5 partinin meclise girmesi mümkün görünüyor" dedi.

Üç Türk milletvekilimiz var
BULGARİSTAN’IN 2007 yılından bu yana AB üyesi olduğunu sözlerine ekleyen Hasan Azis, "AB Parlamentosunda şu an HÖH’den 4 milletvekilimiz var; üçü Türk, biri Bulgar kökenli. AB Parlamentosunda 28 Avrupa ülkesinden temsilcileri bulunuyor. Avrupa ülkelerinde de çok fazla azınlık var ama hiç birinin milletvekili AB Parlamentosunda yok; HÖH milletvekilleri var. Yani HÖH ne yaptı diye sorulurken; 3 Türk Milletvekilini AB Parlamentosuna gönderdiğimiz de unutulmaması gerekenler arasında. Bulgaristan’da Türkler olarak; bir birleşik model yarattık ve maalesef bunu bizden başka kimse gerçekleştiremiyor. Bulgaristan’da ilk kez bir Türk Bakan oldu, Başbakan Yardımcısı seviyesine kadar varabildik. HÖH, temsil ettiği kesimi demokrasinin en yüksek seviyesine kadar getirebildi. En demokratik ülkeler hangileri diye sorulduğunda Avrupa ve ABD deniyor ama onlardan önce biz Bulgaristan’da bir Türk’ün azınlık statüsünde olduğu bir ülkede Bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmasını sağlayabildik. Bizim hedefimiz aynı şekilde devam etmek" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.