BM kimyasal peşinde

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de 7 olayı mercek altına alarak, buralarda kimyasal silah kullanımını ve kimler tarafından olayın gerçekleştirdiğini araştırıyor. Araştırmanın Mart ayında başlayacak ikinci aşamasında İdlib'teki Al Tmanah'da 2014 Nisan'ında yapılan iki saldırı daha incelenecek. Sonra da soruşturma süreci başlayacak.

BM kimyasal peşinde

BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) ilk raporunu sunan BM-Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ortak bağımsız panelinin başkanı Virginia Gamba, muhtemel 5 kimyasal silah saldırısına dair bilgi edindiklerini ve toplam 7 olayda kimyasal silah boyutunu araştırdıklarını bildirdi. New York’taki BM Genel Merkezi’nde gazetecilere çalışmalar hakkında bilgi veren Gamba, ilk olarak 5 olayda potansiyel olarak kimyasal silah kullanıldığına dair bilgi edindiklerini söyledi. Gamba, kimyasal silah saldırısı yapıldığı yönünde iddia edilen bölgelerden veri topladıklarını ve bunları da analize başladıklarını kaydetti. Gamba, “Ancak geçen hafta 2 olayda daha kimyasal silah kullanıldığına dair duyum edindik. Olay yerlerinden elde ettiğimiz metaryaller üzerinde analizlerimizi sürüdürüyoruz. Mart ayının ilk haftasında bu analizlerimizden bir netice almayı bekliyoruz ve ardından da soruşturma aşamasına geçeceğiz” şeklinde konuştu.

Hangi şehirler var?
Muhtemel kimyasal silahların kullanıldığı yer ve tarihi konusunda bilgi veren Gamba, bunları şöyle sıraladı: 18 Nisan 2014; Hama’ya bağlı Kafr Zita, 21 Nisan 2014; İdlib’e bağlı Talmenes, 16 Mart 2015; İdlib’e bağlı Kumenas, 23 Mart 2015; İdlib’e bağlı Biniş, 21 Ağustos 2015; Halep’e bağlı Mare. Araştırmaya dahil edilen son iki olayın ise İdlib’e bağlı Al-Tamanah da yaşandığını belirten Gamba, olayın, 29 Nisan ile 21 Mayıs 2014'de vuku bulduğunu dile getirdi.  Bir gazetecinin, 2013 yılının Ağustos ayında Şam’ın Doğu Guta semtinde yaşanan kimyasal silah saldırısını neden araştırma kapsamına almadıklarını sordu.

Gamba, Kimyasal Silahların 
OPCW tarafından kurulan Durum Tespit Misyonu’nun (FFM) kurulmasından önce Doğu Guta olayının yaşandığını ve bunun da henüz kuruluşun raporuna girmediğinden dolayı araştırma kapsamına almadıklarını söyledi. BM şemsiyesi altında geçen yıl ağustos ayında BM Güvenlik Konseyi kararı ile kurulan 'Suriye’de Kimyasal Silah Kullanımına İlişkin Ortak Soruşturma Mekanizması'nın görevi bu yılın eylül ayında son bulacak. Her iki ayda bir BM Güvenlik Konseyi’ne rapor sunan mekanizma, kimyasal silahların hangi olaylarda ve kimler tarafından kullanıldığını araştırıyor.

Rusya'nın tasarısı boşa çıktı
Geçtiğimiz cuma BM Güvenlik Konseyi'ne Rusya tarafından sunulan Suriye tasarısı da Moskova ile Washington'un Suriye'de ateşkes konusunda vardıkları anlaşma neticesinde boşa çıktı. Cuma günü yapılan görüşmelerde üye ülkeler arasında ortak bir uzlaşıya varılamaması nedeni ile dün görüşülmesine devam etme yönünde karar alan Konsey, ABD ile Rusya'nın anlaşmaya varmasının ardından taslağı gündeme almadı. Rusya'nın sunduğu taslakta özellikle Türkiye'nin Kuzey Suriye topraklarına topçu atışları ile sınırından kontrolsüz giriş çıkışların olduğu ve teröristlerin rahatça ülkeye girdiği,Türkiye ile Arap ülkelerinin kara harekatına karşı ortak tavır alınması gibi maddeleri içeriyordu. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.