BM’den dünyaya çağrı!

Birleşmiş Milletler'den hem İsrail'in şiddet eylemleri hem de sığınmacı krizi ile ilgili bir açıklama geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin ve İsrail halkları ile liderlerine şiddet eylemlerine son verme ve siyasi müzakerelere dönme çağrısında bulunurken; BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien da sığınmacılar krizini konusunda Avrupalı liderlere artık harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

BM’den dünyaya çağrı!
21 Ekim 2015 Çarşamba 08:55

Ban, bölgede artan şiddet eylemleri üzerine Filistin ve İsrail halklarına video mesaj yöntemiyle doğrudan seslendi. Mesajında çocukların ve gençlerin öldürme amacıyla ellerine silah almaları nedeniyle ümitsizliğe kapıldığını belirten Ban, "Şiddet hem Filistinlilerin devlet olma yönündeki meşru arzularına zarar verir hem de İsraillilerin güvenlik taleplerinin altını oyar" ifadelerini kullandı.

Filistinli gençlere seslendi
İki tarafa da ayrı ayrı mesaj veren Ban, Filistinli gençlere şöyle seslendi: "Filistinli gençler, sizin hayal kırıklığınızı anlıyorum. Barış ümitlerinizin defalarca altüst olduğunu biliyorum. İşgalin devam etmesine ve yeni yerleşim birimi kurulmasına öfkelisiniz. Birçoğunuz liderlerinize ve uluslararası toplumun liderleri olan bizlere bu işgali sonlandırmakta başarısız olduğumuz için kızgınsınız. Sizden, toplumunuzun geleceği olarak hayal kırıklıklarınızı güçlü fakat barışçı bir sese dönüştürerek değişim çağrısı yapmanızı istiyorum. Liderlerinizden sizin geleceğiniz için sorumlu davranmalarını talep edin. Liderlerinizden, İsrailli liderlerden ve uluslararası toplumun liderlerinden siyasi çözüm için ilerleme sağlamalarını isteyin. Sizden pasif olmanızı istemiyorum ancak umutsuzluk silahını bırakmalısınız." Filistinli liderlere de seslenen Ban, "Halkınızın hayallerini ve arzularını gerçeğe dönüştürebilmek için onların enerjisini barışçıl yöntemlere yönlendirin. Filistin devletine, son dönemde şahit olduğumuz gibi şiddet eylemleri ile değil barış ile ulaşılabilir" dedi.

Sözlerinizi tutun
Genel Sekreter Ban Ki-mun, mesajında, İsrail halkına ve liderlerine hitaben de güvenlik kaygılarını ve İsraillilerin duyduğu kızgınlığı anladığını söyledi. Çocuklar okula gitmeye korktuklarında ve sokaktaki insanların potansiyel kurbana dönüştüklerinde güvenlik önlemlerine "haklı olarak" öncelik verildiğini kaydeden Ban, sert önlemleri ise eleştirerek, "Duvarlar, kontrol noktaları, güvenlik güçlerinin sert önlemleri ve ev yıkmalar, ihtiyacınız olan barış ve güvenliği sağlayamaz" diye konuştu. İsrail ve Filistin halkının şiddet-korku döngüsünü kırması gerektiğini ifade eden Ban, iki taraftaki aşırılıkçıların çatışmaları körüklemek için dini kullanmalarına engel olunmasını da istedi. Ban, İsraillilere sözlerini eyleme dökme çağrısı da yaparak, "Kudüs'teki kutsal mekanların mevcut statüsünün korunacağını hem söz hem de eylemlerinizle gösterin. İşgali sonlandırma ve iki devletli çözüme bağlılığınızı sahada yapacağınız değişikliklerle teyit edin" dedi.

Sığınmacı krizinde somut adım
Öte yandan, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien da sığınmacılar krizini defalarca görüşen fakat somut adımlar atmayan Avrupalı liderlere artık harekete geçmeleri çağrısında bulundu. O'Brien, BM yardım kuruluşlarının kaynak yetersizliği ile karşı karşıya olduğunu ve her geçen gün insani yardımlara daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi için daha fazla kaynağa gerek duyulduğunu belirten O'Brien, "Aslında dünya hiç bu kadar cömert olmamıştı. Sorun bugün dünyada çok fazla kriz olması ve çok fazla insanın yardıma ihtiyaç duyulması. Suriyeliler hayatta kalmak ve güvende olmak gibi çok haklı gerekçelerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Hepimizin hayattaki en temel gereksinimi de bu değil mi?" şeklinde konuştu.

Cömertlik gösteriyorlar
Milyonlarca Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapan Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın olağanüstü cömertlik gösterdiğini belirten O'Brien, "Bu ülkelerin aldığı muazzam sorumluluğun farkına varmalıyız ve gereken ortaklığı ve desteği göstermeliyiz. Avrupa'da sığınmacılar krizi defalarca görüşüldü ama artık gerçekçi ve somut destek vermek gerekiyor. Yardımların sürdürülebilirliği için işbirliği şart" dedi. O'Brien, Suriye'de terörist grupların çalıştırmak ve savaştırmak amacıyla gençlerin peşine düştüğünü belirterek, "Teröristlerin elinden kurtarmak için bu insanlara yaşayacak yer, eğitim ve umut verilmesi şart" ifadesini kullandı.

AA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.