Es-selamu Aleykum!

Beklenen ziyaret gerçekleşti ve ABD Başkanı Barack Obama ayakkabılarını çıkararak Baltimore'daki İslam Toplumu Camisi’ne ayak bastı. Konuşmasına "Es-selamu Aleykum" diye başlayan Obama, Müslümanların terör olaylarını yapanlar nedeniyle Amerika'da yanlış anlaşıldığını; oysa ki Müslümanların ABD için önemli bir yeri olduğunu belirtti

Es-selamu Aleykum!


ABD Başkanı Barack Obama, görev süresi boyunca Amerika'daki ilk cami ziyaretini gerçekleştirdi. Obama, Maryland eyaletinde bağlı Baltimore'daki İslam Toplumu Camisi’ni ziyaret etti. Obama tarihi ziyareti kapsamında bölgedeki Müslüman toplum temsilcileri ile bir araya geldi. Başkan Obama’nın görüşmenin ardından yaptığı konuşmayı Müslüman Kongre üyeleri Keith Ellison ve Andre Carson da izledi. 

Hz. Muhammed'den hadisler
Obama, 45 dakika süren tarihi konuşmasında sık sık Hz. Muhammed’in (sas) hadislerine ve Kur’an-ı Kerim’den ayetlere atıf yaptı. Amerikalı Müslümanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Obama, “Söylemek istediğim ilk şey Müslüman Amerikalıların yeterince duymadığı iki kelime: Teşekkür ederim. Toplumunuza hizmet ettiğiniz için teşekkür ederim. Komşularınızın hayatlarını ileri taşıdığınız ve bizi bir Amerikan ailesi olarak bir ve güçlü tutmaya yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Bunun için minnettarız” dedi. Obama, “Tüm Amerikalılar gibi siz de terör tehdidinden korkuyorsunuz. Ancak bunların üstünde Müslüman Amerikalılar olarak başka kaygılarınız da var. Tüm toplumunuz az görülen şiddet eylemleri dolayısıyla sıklıkla hedef alınıyor ya da ayıplanıyor” şeklinde konuştu.
Halk Müslümanları bilmiyor
Müslümanların Amerika’da birkaç milyonluk küçük bir toplum olduğunu ve bu yüzden Amerikalıların kendilerini yeterince bilmediğine dikkat çeken Obama, “Müslüman ve İslam’ı sadece şiddet içeren haberlerin arkasından ya da TV ve filmlerdeki çarpıtılmış medya tasvirlerinden duyuyorlar. Bunların tümü çok kötü bir izlenim veriyor” dedi. 11 Eylül, Paris ve San Bernar-dino’daki terör saldırılarından sonra kimilerinin bunu tamamen bir inanca bağladığını kaydeden Obama, Müslümanların kabul edilemeyecek siyasi söylemlere maruz kaldığını hatırlattı ve bunun Amerika'da yeri olmadığını belirtti. ABD Başkanı Obama, sürpriz olmayacak bir şekilde Müslümanlara yönelik tehdit ve tacizlerin arttığını da vurguladı. Müslüman toplumundan aldığı mektuplara değinen Obama, “Bana mektubunda, ‘Kendimi ikinci sınıf vatandaş gibi hissediyorum’ yazanlar oldu. ‘Kızıma okulda nasıl davranılabileceğini düşündükçe kalbim her gün ağlıyor’ diyen anneler, Ohio’dan 13 yaşında ‘Korkuyorum’ diyen bir kız. Bunları söyleyenler benim çocuklarım gibi” şeklinde konuştu. Bu yaşananların Amerikan değerlerine aykırı olduğu mesajını veren Obama, Amerikalılara birbirlerini dinleme ve anlama çağrısı yaptı. İslam'ın barış mesajının bin yıldan bu yana insanları çektiğini, İslam'ın kelime manasıyla da barış anlamına geldiğini belirten Obama, “Klasik selamlama olan ‘Es-selamu Aleykum’, ‘barış üzerinize olsun’ anlamına gelir” dedi. Hz. Muhammed’in (Sas) bir hadisinden örnek veren Obama, "Muhammed Peygamber’in sözü, ‘Kim cennete girmek istiyorsa, başkalarına kendisine davranılmasını istediği gibi davransın.’ Bir Hıristiyan olarak bu ifadenin tanıdık olduğunu sanıyorum” diye konuştu. 
Müslümanlar ABD için savaşıyor
Müslüman Amerikalıların geçmişten bu yana Amerika’nın kurulmasına yardımcı olduklarını belirten Obama, “Müslümanlar bizi güvende tutuyor. Onlar polis, itfaiyeci, İç Güvenlik Bakanlığı’ndalar, istihbarat birimlerimizdeler. Onurlu bir şekilde silahlı güçlerimizde hizmet ediyorlar. Bizim özgürlüğümüz için savaşıyor, yaralanıyor, ölüyorlar. Bazısı Arlington Ulusal Mezarlığı’nda yatıyor. Müslüman Amerikalılar tanışabileceğiniz en metanetli ve vatansever Amerikalılardır” ifadelerini kullandı. Müslüman toplumunun ülkeye katkılarının sadece problemlerin yaşandığı dönemde değil, her zaman gündeme getirilmesi gerektiğini belirten Obama, “Televizyon programlarımızda ulusal güvenliğimiz ile alakalı olmayan Müslüman karakterler de olmalı. Bunu yapmak zor değil” şeklinde konuştu. Dünyadaki Müslümanların çok büyük çoğunluğunun İslam’ı barışın kaynağı olarak kabul etmesine rağmen küçük bir bölümünün dini çarpık yorumladığını söyleyen Obama, IŞİD ve El-Kaide benzeri terör örgütlerinin Tanrı’nın adını kullanan ilk radikal gruplar olmadığını, geçmişte de farklı dinlerde benzerlerinin görüldüğünü kaydetti; “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık” ayetini hatırlattı. CİHAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.