Kılıçdaroğlu Hollanda'da Türklerle bir araya geldi

Seçim kampanyasına Avrupa’dan başlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda'nın Zaandam şehrinde bulunan Sade Center'de Türklerle buluştu. Kılıçdaroğlu, Hollanda'da yaşayan Türklerin 1 Kasım seçimlerinde...

Kılıçdaroğlu Hollanda'da Türklerle bir araya geldi

Seçim kampanyasına Avrupa’dan başlayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda'nın Zaandam şehrinde bulunan Sade Center'de Türklerle buluştu. Kılıçdaroğlu, Hollanda'da yaşayan Türklerin 1 Kasım seçimlerinde oylarını kullanmalarını ve demokrasiye sahip çıkmalarını istedi.

Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Lideri Hans Spekman ile salona giren Kılıçdaroğlu ayakta alkışlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından kürsüye ilk olarak PvdA Lideri Hans Spekman çıktı. Spekman, kendi partisiyle aynı çizgide olan CHP ile bir araya gelmekten son derece onur duyduğunu söyledi. Spekman, "Avrupa'da sosyal demokrat çizgide olan partilere büyük görev düşüyor. Bunlardan bir tanesi de CHP'dir. Bu açıdan ev sahibi olarak ağırladığımız CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na tekrar 'hoş geldin' diyorum. 1 Kasım'da CHP'ye milletvekilliği seçimlerinde başarılar diliyorum." şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE, CUMHURİYET TARİHİNİN EN DERİN KRİZİNİ YAŞIYOR'
Başbakan sloganlarıyla kürsüye çıkan Kılaçdaroğlu, salondakilere teşekkür etti. Türkiye'nin yurtdışından kaygıyla izlendiğini belirten CHP lideri, yurtdışında yaşayan Türklerin 1 Kasım seçimlerinde sandığa giderek oylarını kullanmalarını istedi.

Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin en derin krizini yaşadığını öne süren Kılıçdaroğlu, "Eğitimde geldik duvara dayandık. Ekonomide ne olacağımız belli değil. Dolar 3 lirayı aştı. Dış politika başlı başına sorun. Ortadoğu kaynıyor. 2 Milyon 375 bin Suriyeli mülteci Türkiye'de. Avrupa, bu mülteciler sorununu yeni fark ediyor. Mülteciler ne zaman ki Avrupa'nın kapılarına dayandılar, şimdi soruyorlar. 'Ne olacak mülteciler?' diye. Bu kadar Suriyeli mülteci Türkiye'ye gelince neden uyarmadınız, ses çıkarmadınız? Neden Suriye'deki iç kavgayı sona erdirmediniz? Suriyeli mülteci Türkiye'nin sorunu olmaktan çıkmıştır. Avrupa'nın da sorunudur. Sorunun temel çözümü Suriye'de iç savaşı bitirmektir." şeklinde konuştu.

'ÜLKEYİ DİKTA YÖNETİMİNDEN KURTARMAK ZORUNDAYIZ'
Kendisinin yorulmadan çalışacağını dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sizden sadece bir şey bekliyorum.1 Kasım'da sandığa gideceksiniz. Bir kişi olarak değil en az 4 kişi ile sandığa gideceksiniz. Türkiye'nin büyümesi için sandığa etkin gideceğiz. Bir tek oyla sakın bir şey olmaz diye düşünmeyin. Bir oy altın değerinde. Demokrasinin temel kuralı oy kullanmaktan geçer. Slogan atıyorsunuz Başbakan Kemal. İyi güzel de bunun bir tek yolu var. Oy vereceksiniz. Ülkeyi bir beladan kurtarmak zorundayız. Bir dikta yönetiminden Türkiye'yi kurtarmamız gerekir." ifadelerini kullandı.

'ÇOK AYRIŞTIK, ÇOK BÖLÜNDÜK'
Kemal Kılıçdaroğlu, 30 yıldır Türkiye'de Kürt sorununun çözülemediğini hatırlatarak, bunun sorumlusu olarak siyasilerin görevlerini yapmamalarını gösterdi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "İşi askere havale ediyorlar 'çöz' diye. Bu sorun silah ile çözülmez. Bu ne ile çözülecek? Bu toplumsal uzlaşma ve akılla, mantıkla, ortak dayanışma ile çözülecek. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ile çözülecek. Yüreğimizden hissettiğimiz acı ile ülkemizde analar ağlıyor. Yazık değil mi? Her gittiğim şehit cenazesinde anne şunu söylüyor: 'Başka acılar olamasın. Başka anneler ağlamasın' diyorlar. Biz, önce 'insan' diyoruz ve insanı seviyoruz. Emin olun çok ayrıştık, çok bölündük. Komşumuz hangi etnik kimlik ve inançta diye sorgulamaya başladık."

'SİYASET, ZENGİNLEŞME VE KÖŞEYİ DÖNME ARACI DEĞİLDİR'
Hollanda'nın, insan hakları ve düşünce özgürlüğünün olduğu bir ülke olduğunu söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin neden Hollanda gibi olamayacağını sordu. Kılıçdaroğlu, "Neyimiz eksik biliyor musunuz? Namuslu siyasetçimiz yok. En büyük eksikliğimiz^, halkı düşünen siyasetçimiz yok. Siyasetçi cebini düşünmez, siyasetçi halkı düşünür. Siyaset zenginleşme ve köşeyi dönme aracı ve halkı bölme aracı değildir. Siyasetin temel amacı ve felsefesi ülkede birliği ve bütünlüğü sağlamaktır. Farklılıklar var ise zenginlik kabul etmektir. Eğer farklı etnik kimliğinden dolayı vatandaşlarımız var ise onlar bizim zenginliğimizdir." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "7 Haziran'da seçimler oldu, 13 yıllık baskıcı yönetim iktidar olamadı. Aslında 7 Haziran'da demokrasi kazandı. Koalisyon için bize geldiler, '4 yıllığına hükümet kuralım' dediler. Bize görüşmelerin sonunda '4 yıllık hükümete gerek yok, 3 aylık seçim hükümeti kuralım, arkasından seçime gidelim' dediler. Biz de kabul etmedik. Toplumun önüne bir tablo koydular. 'Tekrar seçime gideceğiz' dediler. Ne için? Acaba tek başına tekrar iktidar olabilir miyiz! diye. Ve ardından terör başladı. Gencecik insanlar öldürülüyor. Şimdi diyorlar ki 'bak gördünüz mü, biz tek başına iktidar olsa idik, bize 400 milletvekili verseydiniz bu terör olmazdı' diyorlar. Dolar bu kadar yükselmezdi. Ekonomide bu kadar istikrarsızlık olmazdı. Yani vatandaşa diyorlar ki 'ya bana oy verirsiniz, ya bu belaya katlanırsınız.' Ben de vatandaşıma diyorum ki, sana oy yok kardeşim. Bu belaya da katlanmaya benim niyetim yok. Biz onlara karşı çıktık."

'YA ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ SEÇECEĞİZ, YA BASKIYA RAZI OLACAĞIZ '
AK Parti hükümetinin halka şantaj yaptığını öne süren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "O nedenle sandığa gideceğiz. Bu seçimler çok önemlidir. Ya özgürlüğümüzü seçeceğiz, ya baskıya razı olacağız. Birileri baskıya razı olabilir, birileri baskıyı isteyebilir. Ama tek kişi kalsak dahi mücadelemizi sürdüreceğiz. Benim ülkemin insanları neden birinci sınıf demokrasiye sahip değil? Bizler neden 3. sınıf demokrasideyiz? Neden düşünce özgürlüğü olmasın? Neden insanlar düşündüklerinden ötürü hapiste yatsın? Neden gazeteciler ve yazarlar ölümle tehdit edilsin? Neden gazetelerin büroları iktidar parti milletvekilleri eşliğinde basılıp cam ve çerçeveleri kırılsın? Biz bunları kabul etmek istemiyoruz, kabul etmiyoruz. Ama kabul etmediğimizi oylarımız ile göstermek zorundayız. Onun için sandığa koşmalıyız." çağrısında bulundu.

Hollanda temasları sırasında Amsterdam'da Türk STK temsilcileri ile de bir araya gelen Kılıçdaroğlu, Türklerin ülkede yaşadıkları sorunları dinleyerek not aldı. Kemal Kılıçdaroğlu, günü birlik Hollanda ziyaretinin ardından Almanya'ya hareket etti. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.