Efkan Ala, neden istifa(!) etti? Yani görevden alındı?


Ali Tarakçı

Ali Tarakçı

02 Eylül 2016, 21:10

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve MKYK Üyesi, yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile 29 Temmuz'da gazetemizde yayınlanan söyleşide 15 Temmuz darbesini, devletin içindeki ve parti içersindeki FETÖ'cü bağlantıları ile neler yapılacağını konuşmuştuk.
Müezzinoğlu'nun, Parti içinde ki, FETÖ'cülerle ilgili sorduğum bazı sorulara verdiği yanıtlar şöyleydi.

****

Bu süreçte parti içinde yumuşak geçişler olabilir mi? Cemaat'in açık açık parti içinde uzantılarının tasfiyesine start verir mi?
Verir tabi. Az önce bir şey söyledim. Kamuda millet adına sorumluluk alan her yetkilinin bir defa millet adına kendini sorumlu hisseden bir yapı. Siyasi partiler bu anlamda kamu vicdanıdır. AK Parti'nin kamu vicdanını ve AK Parti vicdanını rahatsız edecek kadroları reel ne varsa tasfiye edilecektir.

Parti içindekileri bilmeme şansınız var mı?
Bunu 15 Temmuz öncesi biliyorduk ama sakin duruyorlardı. AK Parti'nin 50 kişilik yönetiminde 2 -3 kişi var. Samimi iseler gereğini yapmaları gerekir. “Tamam sizi seviyoruz, bir yanlışınızı da görmedik ama resmi sıfatınızı bırakın” deriz. Bu ülkeye karşı zaten dürüstse görevli olanın bunu yapması gerekir.


Ama ondan önce de yaparsa suçlanmak söz konusu olmaz mı? Memleket samimiyet anlamında sıkıntı yaşıyor. Vicdanları olsa böyle bir şeye zaten kalkışmazlar Orada da bizim gereğini yapmamız lazım. “Ben bu zanla yaşayamam” diyenleri duyuyorum. 260 tane şehidimiz oldu. Bu ülke bıçağın sırtından gitti geldi. Beni bu konuda AK Pati'nin duruşu ve güveni ilgilendirir. Duruştaki netlik fluluğu kaldırmaz.

Müezzinoğlu: "Resmi sıfatınızı bırakın deriz!"
Tabi
 söyleşiye yansımayan özel konuşmalarımızda olmuştu. Bakan Dr. Müezzioğlu açık açık, parti içendike aşağıdan yukarıya kadar FETÖ'cü bağlantısı olan herkesle ilişkisini keseceklerini, öncelikle istifalarını isteyeceklerini çünkü onlarla güven sorunu oluşacağını ifade ediyordu.
İçişleri
 Bakanı Efkan Ala'nın istifasını ilk duyduğumda, Bakan Dr. Müezzinoğlu ile yaptığım söyleşide konuşulanlar aklıma geldi. "Tamam sizi seviyoruz, bir yanlışınızı da görmedik ama resmi sıfatınızı bırakın, deriz." 

****

Efkan Ala'nın istifası normal bir istifa değildir. Bakan Dr. Müezzinoğlu ile bir ay önce yaptığım söyleşide ifade ettiği söz hayata geçirilmiştir.
Efkan Ala, FETÖ'den tutuklanan ciddi isimlerle beraber aynı Işık Evleri'nde kaldığı bugün açık açık sosyal medyada yayınlanıyor. Anlayacağınız Ala, FETÖ'nün yetiştirdiği isimlerden biri. Duyduğumda Ala'nın istifası ile ilgili şu yorumu yapmıştım:

Ala'nın istifanın arkasındaki beş neden...
"Bir: Fetöcü olduğu için alındı.
İki
: 15 Temmuz akşamı neredeydi? Darbede sesi çıkmayan, ortalıkta görülmeyen arazi olan ve bekleyenler tasfiye edilecek...
Üç: 15 Temmuz'dan beri hala içişleri bakanlığında önemli görevlerde Fetöcüler duruyordu.

Dört: Kürt meselesinde politika değişikliği yapılacak... Görevde kalmaması gerekiyordu.
Beş: Çok önemli terör olaylarındaki emniyetin başarısızlığı...

Yeni Çalışma Bakanı olan Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile ilgili yaptığım söyleşiden, sonra yazdığım yazıda şöyle bir tespit yapmıştım. "Söyleşinin yanında Müezzinoğlu ile yazılmamak kaydıyla da konuştuk. Bölgeyle ilgili ve kimi isimleri konuştuk... Yaptığım söyleşiden çıkardığım sonuç şu: AK Parti içersinde ortam biraz daha durulduktan sonra operasyon yapılacak. Bazı isimlerin kendiliğinden istifaları beklenecek, özeleştirileri istenecek."

Bekleyin daha cok insan istifa edecek... Milletvekilleri de çıkacak."

FETÖ operasyonlarının sulandırılma tehlikesi!

Bir, İçişleri Bakanı Efkan Ala, 15 Temmuz akşamı elinde emniyet istihbaratı olmasına rağmen, darbeden haberi olmamış ve darbenin ilk dakikalarından itibaren ortalıkta görünmediği bugün artık açık açık konuşuluyor.

İki, Kürt meselesinde sert politikalarda mutlaka değişiklik olacak. Kürt meselesinde sertleşmenin, terörün büyümesinin nedenlerini daha iyi okumak mümkün olacaktır.

Üç, İçişleri Bakanlığı yeniden yapılandırılacaktır.

Ve doğal olarak, Ala'nın istifasıyla (görevden alınmasıyla) beraber FETÖ ile mücadelede emniyet açısından yeni bir süreç başlayacaktır.

Son söz: Bugüne kadar yürütülen gözaltılar, tutuklamalarda, aynen Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi darbe davasının sulandırılabileceği bir yol izlendiği açık açık görülmektedir. Ala'nın görevden ayrılmasıyla beraber, bu tehlikeli gidişatta bir değişiklik olacağını, üst düzeyde gözaltına alınmayan kendini gizleyen kimi isimlere de yönelik operasyon başlayacağını şimdiden söyleyebilirim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nuri türe - 5 yıl önce
Bu süreçte sanki birileri kendini aklıyor izlenimi var 8yaşında Tayyip Erdoğan sevgisi olan bir çocuğun ailesinin fetö teröristi ile ne işi olur alınması gerekenler niye hala duruyor anlam veremiyoruz zorunlu banka larını kullanmış olabilirler niye özü araştırılmıyor ben samimi karşılıksız rp Sp ve AKpartide siyaset yapmaya çalışmış bir seçmenim ve bu vatan için Erbakan hocamızın ve Tayyip Erdoğan nın dünya görüşüne sonunu kadar ve hatta o görüşü devam ettirmeye gayret edeceğiz lakin kaygı suçsuz yere sorgusuz sualsiz işi aşı elinden alınan ailerin eş çoluk çocuğuna ne cevap vereceğiz bu çocuklar hangi zihniyet ile büüyecek AKpartili diyen o çocuk ne olacak iyi araştırmadan yanlışlar var ben bir AKpartili olarak kaygılıyım
Avatar
rıdvan bayazıt - 5 yıl önce
eğer dediği gibi efkan ala nın gidişinde kürt politikasında yumuşama olacaksa yanlış üstüne yanlış yapılıyor seversiniz sevmezsiniz idris naim şahin in bakanlık yaptığı 2011 2013 döneminde özellikle 2012 ne jöh ün nokta operasyonlarında örgüt 3000 silahlı militanın 2000 civarındakini kaybetti sonra muammer güler geldi açılımın da etkisiyle örgüt yeniden toparlandı şimdi aynı hatayı tekrar yapmak ne demek oluyor gencecik fidanları toprağa örgüt yeniden toparlansın diye mi veriyoruz denedik olmadı kürt sorunu sadece askeri yöntemle çözülmez ama askeri yöntemsizde asla çözülmez bi iki yöntemide denedik siyasi askeri ve ekonomik bu üç sac ayağı aynı anda işleyecek güvenlik olmadan özgürlük olmaz devlet otoritesi heryere hakim olacak fetocu paralel devlet omayacağı gibi kürtçü pkk cı da paralel devlet olmasına müsade edilmeyecek ki bu iş başarıya ulaşssın eğer devamında katkı sunmamız gerekiyorsa bunu direk ilgililere ve yetkililere sunmak isterim
Avatar
Bülent Yalçın - 5 yıl önce
İstanbul Büyükşehir belediye Başkan'ı da ilk günler kayıplardaydı. Onun ile ilgili bir haber yapılacak mı. Kadir Topbaş'ın alınıp yerine sizin yakınen tanıdığınız bir ilçe belediye Başkan'ı atanması söz konusu olabilir mi.