Eğitim çocuğu sevmekle başlar

Mehtap Tazegül

Mehtap TazegülRÖPORTAJ: Nihal Altıngövde 14 Eylül 2015, 07:51

Özel Ekin Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi Büyükçekmece’de açıldı. İlk ve orta okul öğrencilerinin hafta içi ve hafta sonu donanımlı kadrosuyla eğitim verecek merkezin Kurucusu ve Müdürü Mehtap Tazegül, «Eğitim kadromuz her biri alanında uzman, mesleğinde çok başarılı eğitimcilerden oluşmakta. Eğitim çocuğu sevmekle başlar» dedi.

Ekin Öğrenci  Etüt Eğitim Merkezi Kurucusu ve Müdürü Mehtap Tazegül öğrencilerin eğitimlerine gerekli tüm desteği verecekleri merkezlerinin velileredeevlerinde sağlıklı bir aile ortamı sağlama amaçlı olduklarını belirtti. Eğitime başladıklarını vurgulayan Tazegül "Biz erken başlayarak çocukların oryantasyon sürecini burada öğretmenleri ile geçirmesini hedefledik." ifadesinde bulundu.

Eğitim sistemimiz sıkıntılı
Mehtap Tazegül açılış konuşmasında eğitim sistemindeki aksaklıklara dikkat çekerek "Bu anlamlı günde bizi yalnız burakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Sizlerinde huzurunda bugün eğitim sektörüne giriş yapıyoruz. Ülkemizde en önemli meselelerden birisi eğitimdir. Eğitimdeki sıkıntılar yüzünden çocuklarımız mağdur oluyor. Bende Türkiye'de ki bu açığı farkettim, özellikle Büyükçekmece'de. Etüt Merkezi ilçemizde hiç yoktu. Daha önce içinde bulunduğumuz yer etüt merkeziydi. Ben bu merkezin devam etmesini istedim. Kapanmasına gönlüm razı olmadı. O nedenle iz burayı devam ettirme kararı aldık. Bu yolda devam etmek istiyoruz. "şeklinde konuştu.

Kinle, nefretle değil kardeşçe yaşamalıyız
İstanbul CHP Milletvekili Ali Şeker Ekin Etüt Merkezi açılışına katıldı. Şeker kurdele kesiminden sonra yaptığı konuşmada "Mehtap Hanım eğitimin ne kadar önemli olduğunu yaptığı konuşmasında vurguladı. Bu konunun önemini görüp bu alana yatırım yapmış. AKP  her ne kadar 4+4+4 sistemi ile eğitimi yok etmek ve etkisiz hale getirmek için uğraşsada Mehtap Hanım eğitime bir katkı için böyle bir mücadeleile  bir etüt merkezinin yapılışına katkı sundu. Bu anlamda kendisine teşekkür ediyoruz. Çünkü eğitilen çocuklar hepimiz için üretecek, hepimiz için, barış için uğraşacak. Eğer eğitim olmazsa işte barbarlığın ülkeyi nereye götürdüğü ortada. O barbarlığın ortamında Suriye'de Irak'ta yaşananlar ortada. Biz çocuklarımızı eğitmeli ve birbirinizi sevin diye öğretmemiz gerekiyor. İnsanlar farklılıklarından dolayı birbirine kin, nefretle değil, sevgiyle barış içerisinde yaşadığı zaman herkesin huzurlu olabileceğini görmeli. Bu günlerde de bu eğitimsiz yapının Türkiye'yi nereye götürdüğünü hep beraber görüyoruz. İnsanlar sırf kökenlerinden dolayı, sadece ırkından dolayı eğitimsiz olan kitleler birbirine saldırıyor. Bizde diyoruzki insanlar için en önemli özelliklerden biri eğitimdir.Bu eğitime katkı için yaptığımız çabalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Her kimki eğitime bir dirhem katkıda bulunur,  insanlık için, dünya için çok güzel bir olay yapmış olur. Bu etütmerkezininde hayırlı uğurlu olmasınıdiliyorum." ifadelerinde bulundu.

Eğitim ciddi bir iştir
"Eğitim ciddi bir iştir, tesadüflere bırakılamaz" şeklinde bir sloganla eğitim hayatına giriyorsunuz. Bu konudaki düşüncelerinizi ve Ekin Etüt Merkezi'nin kurulum amacını anlatır mısınız? 
Türkiyede şu anda sınıflarımız 40'ar kişilik şeklinde. Ortalama 35-40 öğrenci bir arada sınıflarda eğitim görüyor. Çocuk ne kadar başarılı olursa, öğretmen ne kadar iyi olursa olsun, sayılar fazla olduğu zaman eğitimde zorlanabiliyor çocuklar. Birebir eğitimin çocuk adına yararı çok fazladır. Diğer şekilde çocuklar sınavlarda,ödevlerinde zorlanabiliyor. Bizlerde böyle bir merkeze Büyükçekmece'de ihtiyaç olduğunu farkettik.Şu anda etüt merkezimizi açtığımız yerin mülk sahibide biziz.Kiracılarımız yıllardır yaklaşık 8 senedir bu işi yapıyorlardı. Bu sene ben kendim devraldım. Devam etsin istedim. Ekin Etüt Merkezi'nin kurucusu ve müdürüyüm. Bir eğitim kurumunun devam etmemesi veya kapanması doğru olmazdı. Böyle bi eğitim kurumu Büyükçekmecemize, toplumumuza gerekli.

Türkiye'de eğitim açığı var
Türkiye'de eğitim açığı olduğunu görüyoruz. Genç nüfusumuz ve öğrencilerimiz fazla ülkemizde. Öğrencilerimiz eğitim sistemimizden dolayı bir yarış atı konumunda. Kendi çocuklarımdanda biliyorum. Büyük kızım Tıp Fakültesi'nde okuyor şu anda. Ben eğitimlerini hep devlet okullarında almalarını sağladım. Çünkü düşünce tarzım bu şekilde, devlet okulları taraftarıyım.  Biz onuda hep etüt merkezleri sayesinde, takviye derslerle iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazanmalarını sağladık. Gurur duyuyorum tabi bir anne olarak. İki kızım daha var. Onlar içinde aynı şeyleri düşünüyorum.Çocukları anne babalar dünyaya getirir ama çocuklar hepimizin çocuklarıdır.Ben öyle bakıyorum. Bütün çocukları kendi çocuklarım gibi benimseyip seviyorum. Bir katkım olsun istedim eğitime.Çocuklarımızın eğitimleri burada tamamlansın istedim.

Ekin Etüt Merkezi'nde öğrenciler için ne gibi bir eğitim vereceksiniz?
Ekin Etüt Merkezi, okul sonrası ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizin saat 3-7 arası ilkokul 1.sınıftan  eğitim alacakları bir merkezdir. Etütmerkezimizde 4 saat Türkçe, 4 saat Matematik, 4 saat Fen, 2 saat Sosyal Bilimler ve 3 saat İngilizce dersi alacaktır öğrencilerimiz. Burada öğrencilerimizin ödevleri yaptırılacak.Yazılılara çalıştırılacak. Aynı şekilde ders tekrarları yaptırılacakır. Öğrencilerimizin anlamadığı konular birebir yeniden öğrenciye anlatılacak.Sınıflarımızın mevcudu 4-8-12 kişi şeklindedir.

Evde kaliteli vakit geçirecekler
Aileler evde ödev yaptırmak zorunda kalmayacak o zaman değil mi?
Ödevleri burada yapılacak, yazılılarına burada çalıştırılacak. Eve gittikleri zaman çocuklar dinlenecekler ve aileleri ile vakit geçirebilecekler. Çocuklar evlerine gittikleri zaman aileleri ile kaliteli zaman geçirmelerini istiyoruz. Bende çalışan bir anne olarak her ailenin yaşadığı sıkıntıları yaşıyordum. Ödev yapmakla, çocuğa ders çalıştımakla uğraşmasınlar aile olarak güzel ve kaliteli vakit geçirsinler istiyoruz. Şimdi biz çocuklarla velilerin tamamen aile duygusu içinde kaliteli bir zaman geçirmelerini sağlayacağız.

İyi bir lise iyi bir üniversite
Öğretmenler tarafından bire bir sınavlara özel olarak çalıştırılacak mı öğrenciler?
Evet,sınıf mevcutlarımız çok az olduğu için birebir çalıştırmalar yapılacak. Aynı zamanda TEOG'a hazırlık programımızda var. Biliyorsunuz TEOG sınavlarıda çok önemli. İyi bir lise iyi bitr üniversite anlamına gelir. 7 ve 8. sınıflar ağırlıklı olmak üzere ilkokuldan başlamalı bu sınava hazırlık. Çünkü çocuk ilkokulda temelleri sağlam atarsa, ortaokuldada aynı başarı devam ederse iyi bir lise eğitiminden sonra başarılı olur ve üniversite hayatına atılır diye düşünüyoruz.  Yani temelimiz ilkokul 1'den başlıyor. Onu düşünerekte biz genç dimağlarımızı eğitmek üzere bu işi başlattık.

Veliler huzurlu olsun
Çocuklarnı etüt merkezine gönderen veliler bir anlamda içsel rahatlığada kavuşurlar mı?
Kesinlikle öyle. Az öncede dediğim gibi okuldan eve gelen çocuğa ders yaptırmak, sınavlara çalıştırmak, ödevlerini yaptırmak ailelerin zor anlar yaşamasına sebep olabiliyor. Oysa etüt merkezinde öğretmenler eşliğinde tüm bunların yapıldığını bilen velinin üzerindende bu anlamda bir yük kalkmış oluyor. Aynı şekilde özellikle çalışan velilerin çocukları okuldan sonra evde anne baba olmadan yalnız kalabiliyor veya bir aile büyüğünün yanına gidiyor. Çocuklarını bırakacakları bir yer bulamayan veliler var. Etüt merkezi anne baba eve gelene kadar çocukların güvenli bir ortamda olmalarınıda sağlıyor.

Etüt Merkeziniz zaten ev görünümünde düzenlenmiş.
Buna özellikle dikkat ettik. Gördüğünüz gibi burası bir villa ve ahşap hakim. Çocuklar ev ortamında gibi gayet rahat ve hijyenik bir mekanda olacaklar. Evlerine girmiş gibi ayakkabılarını çıkarııp ev ayakkabılarını giyerek içeri girecekler.

Sosyal faaliyet yapacaklar
Peki, etüt merkezinde dersler dışında ne gibi faaliyetlerde bulunacak öğrenciler?
Haftalık 15 saatlik saydığım ana dersler dışında 5 saatlik sosyal faaliyetlerde bulunacakları eğitim programıız var öğrencilerimize. Bunlar içinde satranç, masa tenisi, görsel sanatlar ve sinema salonumuzda film izleme gibi etkinliklerimiz mevcut. Sonuçta çocukların bunalmadan, sıkılmadan eğitim almaları önemli. Çocuklar günün sonunda evlerine hem ders yapmış hem sosyal faaliyetlerde bulunmuş bir şekilde ailelerin isteğine göre ya servislerimizle veya aile gelip aşarak gidecekler.

Eğitim kadronuzdanda söz edebilir miyiz?
Eğitim kadromuz her biri alanında uzman, mesleğinde çok başarılı eğitimcilerden oluşmakta. Benim titizlikle üzerinde durduğum konuların başında gelen konulardan birisiydi bu.Uzun ve titiz çalışmalarla genç ve idealist  bir eğitimci kadrosu oluşturduk.Hepimizaynı hedefte buluştuk bu hedefte çocuklarımızın başarısıdır.

Öğrenci kayıtlarınız devam ediyor mu?
Evet, öğrenci kayıtlarımız devam ediyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öğrencilerimiz etüt merkezimizde güvenli bir ortamda vakit geçirirken aynı zamanda eğitimlerini alacaklar. Ben zaten sürekli buradayım. Öğretmenlerimiz ve ben öğrencilerle bire bir yakından ilgileneceğiz. Eğitim çok önemli bir konudur. Bütün toplumların geri kalmasının sebebi eğitimsizliktir. En baştan biz oeğitime ne kadar katkıda bulunabilirsek o kadar mutlu olacağız. Tabi çocuklarımız ana eğitimlerini okullarında alacaklar ama takviye şart. Biz o takviyeyi en iyi şekilde vererek çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.