14 Mayıs Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sınav soruları ve cevap anahtarını indir

Ehliyet sınavında yine binlerce kişi ter döktü. Zorlu geçen sınavın ardından gözler sorular ve cevap anahtarlarına çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılana açıklamada ehliyet sınav soruları ve cevaplarının bir kaç gün içerisinde açıklanacağı ve sürücü adaylarının merakının giderileceği belirtildi. 14 Mayıs Ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı? Ehliyet sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

14 Mayıs Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ehliyet sınav soruları ve cevap anahtarını indir

Sürücü belgesi alabilmek için ilk aşama olan yazılı sınavın gerçekleştirilmesinden sonra adaylar soruları, cevap anahtarını ve özellikle sonuçları beklemeye başladı. Normal şartlar altında sınavdan 10 gün sonra açıklanan sınav sonuçlarının zamanında duyurulacağı ve sorularla birlikte cevap anahtarının da bir kaç gün içerisinde MEB'in sitesinden yayınlanacağı bildirildi.

Ehliyet sınavlarına giren adaylar 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alırsa başarılı olacak. Sınava giren adaylar Ehliyet sınav soruları ve cevaplarının açıklanmasını büyük bir merak içinde bekliyor. MEB'den yapılan son dakika açıklamasında Ehliyet sınavının soruları ve cevaplarının bir kaç gün içinde açıklanacağı belirtildi. Sınav sornuçları ise 10 gün içinde www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN
B SINIFI EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI

Ehliyet sınavlarının değerlendirilmesi

Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulur. Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden 100 puandan hesaplama yapılır. 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılır.

Merkezî sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda soru/sorular iptal edilmez, doğru şık/şıklar dikkate alınmak suretiyle bu soru/sorular değerlendirmeye dâhil edilir.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden hesaplanır. Sınava giren kursiyerlerin verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar ölçme değerlendirme tekniğine göre incelenir.

Kursiyerlerin kopya çekme girişiminde bulunmamaları, cevap kâğıtlarını başkalarının göremeyeceği şekilde tutmaları gerekir. Sınavın geçersiz sayıldığı durumlarla ilgili olarak kursiyere işlem yapılmışsa, salon görevlilerinin tuttuğu tutanak değerlendirmeyi etkiler.Ehliyet alabilmek için gereken şartlar

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.

a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.

b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.

d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporualmış olmak.

e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.

f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.

g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.