2016 Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2. Başvuruları Başladı! Tarihler, kontenjanlar ve ÖSYM duyurusu

ÖSYM ve Adalet Bakanlığı ortaklığı ile düzenlenen personel alımı sınavı hakkında yayımlanan duyuru ile adaylara çok önemli detaylar verildi. Sınav ücretleri, sınav tarihleri ve başvuru zamanlarının belirtildiği duyuru da adaylar bugünden itibaren 2. başvuru kapsamında Aday işlemleri Sistemi (ÖSYM AİS Giriş) ile müracatlarını yapabilecekler. Sınav ücreti ise 150-375 lira arasında belirlendi ve sadece internet üzerinden yatırılabilecek. Peki 2016 Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2. Başvuruları ne zaman başladı ve ne zaman bitiyor? Son gün ne zaman? İşte detaylar...

2016 Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2. Başvuruları Başladı! Tarihler, kontenjanlar ve ÖSYM duyurusu

Binlerce kişi Adalet Bakanlığı'nda görev alabilmek adına sınav duyurularını merakl takip ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi personel alımı için gereken şartları, sınav ücretlerini, oturum günleri ve saatlerini web sitesinden yayınladığı duyuru ile açıkladı. Adaylar da sınav başvurularını son saatlere bırakmamak için hemen çalışmalara başladı. Peki 2016 Adalet Bakanlığı sınav başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM AİS Giriş Ekranı ile müracatınızı tamamlamanıza yardımcı olacak tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

ADALET BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI SINAVI NE ZAMAN?
Adalet Bakanlığı 2016-Adli Yargı, 2016-İdari Yargı, 2016-Adli Yargı-Avukat, 2016-İdari Yargı-Avukat Sınavları, 24 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da 2 oturum halinde uygulanacaktır. Sabah oturumu 09.30’da, öğleden sonra oturumu 14.30'da başlayacaktır. Başvurular 14-17 Kasım 2016 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden alınacaktır.
Sınav ücreti 150,00 - 375.00 TL olup ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklardır.

SINAVA BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında başvuru yapan ve sınav ücretini yatıran adayların başvuruları geçerlidir. Bu durumdaki adayların 14-17 Kasım 2016 tarihleri arasında yeniden başvuru yapmaları, sınav ücreti ödemeleri gerekmemektedir. 11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında başvuru yapan adaylardan isteyenler 14-17 Kasım 2016 tarihleri arasında sınav taleplerinde güncelleme yapabileceklerdir.

SINAVA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?
2016-Adli Yargı Sınavına; Hukuk Fakültesi mezunu olanlar (mezun olduğu lisans programı kodu 3209 olanlar) ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar da sınava başvurabilirler.

2016-İdari Yargı Sınavına; Hukuk Fakültesi veya Hukuk Bilgisine programlarında yeterince yer veren Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye alanlarından en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu adaylar başvurabilecektir. Yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar ile Hukuk Fakültesi dışında hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar da sınava başvurabilirler.

2016-Adli Yargı ile 2016-İdari Yargı Sınavlarına; T.C. vatandaşı olan, yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış (doğum tarihi 01.01.1981 ve daha sonra olanlar) adaylar başvurabilecektir.

2016-Adli Yargı-Avukat ile İdarî Yargı-Avukat Sınavlarına; T.C. vatandaşı olan, Hukuk Fakültesi mezunu olup (mezun olduğu lisans programı kodu 3209 olanlar), yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış (doğum tarihi 01.01.1971 ve daha sonra olanlar) adaylar başvurabilecektir. Yabancı bir hukuk fakültesini bitirenlerden Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olanlar da sınava başvurabilirler.

SINAVA GİRERKEN YANIMDA NELER BULUNDURMALIYIM?
* Sınav giriş belgesi
* Nüfus cüzdanı/ T.C. Kimlik kartı veya süresi geçerli pasaport
Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araçgereç vb. getiremezler. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler(kalem, silgi, kalemtıraş) ile peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.