2016 KPSS şartı olmadan personel alımı yapan kurumlar ve kontenjan sayıları belli oldu! FETÖ'cüler açıkta

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası FETÖ'cü memurlara başlatılan operasyon ve soruşturmada binlerce kişi açığa alınmış veya meslekten ihraç edilmişti. Şimdi ise bir çok devlet kurumunda personel alımı yapılmaya başlandı. Boş kontenjanları doldurmak adına da KPSS şartı olmadan personel alınıyor. Pelki 2016 KPSS şartı bulunmadan personel hangi kurumlara alınıyor? İşte o kurumların listesi ve kontenjan sayıları...

2016 KPSS şartı olmadan personel alımı yapan kurumlar ve kontenjan sayıları belli oldu! FETÖ'cüler açıkta
Burak
Burak
08 Eylül 2016 Perşembe 12:44

Binlerce kişi KPSS'siz memur alımına kilitlendi. Devlet kurumlarında yer alan ve hain darbe girişimi hakkında açığa alınan memurların yerine yeni personellerin alınacağı haberi herkesi heyecanlandırdı. Bazı kurumlarda taban puanların belirlendiği ve başka bir şart olmadan eleman alımının gerçekleştirilebileceği açıklanırken başvurular çoktan başladı. Memur olabilmek için ise tek kıstas ise en fazla 22 yaşında olmak. Ülke olarak dar günlerden geçen Türkiye'de çok önemli bri mesleğe sahip olmak isteyenler için KPSS sınavsız memur alımı yapan kamu kuruluşlarının listelerini ve kontenjanlarını sizler için derledik. 72 bin atamanın yapılacağı memur alımları ve kurumlar hakkında son bilgiler...

İşte kurum kurum alınacak memur sayıları;
Alımların çoğunda KPSS şartı da yok. İşte 73 bin 82 kamu personeli alımı için detaylar… Hava Harp Okulu KPSS şartsız personel alımı yapmaktadır. 1.Sınıf öğrencileri için yaş sınırı en fazla 21, 2. sınıf öğrencileri için yaş sınırı en fazla 22 ve diğer alımlar için yaş sınırı en fazla 22 olarak belirtilmiştir. Alımlarad KPSS şartı koşulmamıştır. Hava Harp Okulu alımlarında bulunduğu sınıfa göre başvuru tarihleri değiiklik göstermektedir.

Sayıştay Başkanlığı KPSS şartı aramadan 45 Denetçi Yardımcısı almaktadır. İlan için son başvuru tarihi 10 Aralık olarak beliritilmiştir. Adayların, ÖSYM'nin gerçekleştirmiş olduğu sınavlardan başarılı olması beklenmektedir. Adayların Hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden birinden mezun olmaları gerekmektedir. Adalet Bakanlığı CTE Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından 3.721 personel alımı yapılacaktır. Başvurular 19 Eylül 2016 tarihinde başlayacak olup 27 Eylül 2016 günü mesai bitiminde sona erecektir. lisans mezunları için 2016 KPSSP3, önlisans mezunları için 2014 KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2014 KPSSP94 puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve daha yukarı puan almış olma şartı aranacaktır. Adalet Bakanlığı tarafından 3 Bin Hakim istihdam edilecektir. Başvurular 11-20 Ekim arasında yapılacaktır. 2000 adli yargı hâkim ve savcı adayı, 200 idari yargı hâkim adayı, 700 avukatlık mesleğinden adli yargı hâkim ve savcı adayı, 100 avukatlık mesleğinden idari yargı hâkim adayı alınacaktır. Başvurularda KPSS şartı aranmamakla beraber yazılı giriş sınavları gerçekleştirilecektir. Adalet Bakanlığı 2.371 memur alımı için son başvuru tarihi 5 Eylül olarak belirtilmiştir. Lise, önlisans ve lisans mezunları bölüm şartı aranmaksızın başvurabileceklerdir. Başvurularda KPSS’den en az 70 puan almak gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü 20 Bin Personel Alımı yapılmaktadır. 10 bin polis alımları için başvuru tarihi sona ermiştir. Fakat 10 bin Özel Harekat Polisi alımları için henüz başvurular başlamamış, en kısa süre içerisinde başvurular başlayacaktır. 28 yaşını doldurmamış, lise, önlisans ve lisans mezunları Özel Harekat alımları için başvurabilecektir. 10 bin Özel Harekat Polisi alımlarında KPSS şartı bulunmamaktadır. Milli Savunma Bakanlığı 3.500 Subay ve Astsubay alımı için müjde gelmiştir. Efkan Ala’nın açıklamaları neticesinde 2016 yılı sonuna kadar 500 subay, 3 bin astsubay alımı yapılacaktır. Bu üniversite ve akademilerde eğitim 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlayacak.

TÜBİTAK 255 Personel alımı yapacaktır. TÜBİTAK Bilişim Teknolojileri Enstitüsü için 200, Kamu Sertifikasyon Merkezi için 25, Siber Güvenlik Enstitüsü için 30 personel istihdam edecektir. Son başvuru tarihi 1 Eylül olarak belirtilmiştir. Adaylarda KPSS şartı aranmamaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 45 personel alımı yapacaktır. Başvurular 31 Ağustos’ta başlayacak olup 6 Eylül’de sona erecektir. 2015 veya 2016 yıllarında A grubu kadrolar için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda en az 70 puan almış olmak gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı 15 Bin Öğretmen alımı yapacaktır. Öğretmen alımlarında ön başvuru tarihi 5-8 Eylül olarak belirlenmiştir. Sözlü sınavlar 19-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek ve sonuçlar ise 28 Eylül tarihinde açıklanacak. KPSS’den (KPSSP10 ve KPSSP121) 50 ve üzerinde puan almış olmak gerekmektedir. Devlet Hava Meydanları Açıktan 88 memur alımı başladı. Başvurular 30 Ekim 2016 tarihinde sona erecektir. Adaylar, kurumun internet sitesinden temin edecekleri başvuru formu ile beraber, istenen belgelerle birlikte 29 Ağustos 2016 ile 30 Eylül 2016 tarihleri arasında DHMİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığında olacak şekilde şahsen veya posta yoluyla başvuracaklardır. KPSSP3 puan türünden en az 60 puan almak şart olarak koşulmuştur.

Sağlık Bakanlığı 20 Bin Sağlık Personeli alımı yapacaktır. Bakan Akdağ’ın yaptığı açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı Eylül ayına yetişmese dahi sözleşmeli personel alımı yapacaktır. Başvurularda adayların KPSS puan sıramaları göze alınacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı açıktan 151 personel alım ilanı yayınladı.İmam ve müezzin alımı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak gerekmektedir. Başvurular 5 Eylül tarihinde sona ermektedir. KPSS DHBT 'den 60 puan ve üzeri almak koşulu sunulmuştur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.