2016 LYS sonuçları ile Google Tercih Robotu nasıl kullanılır? Üniversite tercihi yap

Dün açıklanan LYS sonuçlarının ardından gözler tercih dönemine çevrildi. Dünya devi Google üniversite adayları için oluşturduğu Google Tercih Robotu hizmetiyle tercihlerde önemli bir unsur olacak. Peki Google Tercih Robotu nasıl çalışır? Google Tercih Robotu ile tercih nasıl yapılır? Puanlara göre üniversite tercihleri haberimizde yer alıyor.

2016 LYS sonuçları ile Google Tercih Robotu nasıl kullanılır? Üniversite tercihi yap

Google Tercih Robotu hizmeti açıldı. Dün ertelendiği açıklanan ancak sonrasında ÖSYM'nin sitesinde yer alana LYS sonuçlarının erişime açılmasıyla puan tülerine göre üniversite sınavı sonuçlarının duyurulmasının ardundan herkes tercihlerini nasıl yapması gerektiğini araştırıyor. Peki en iyi tercih robotu olarak nitelendirilen Google Tercih Robotu giriş ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili her şey haberimizde yer almaktadır.

Google tercih robotunu sunuyoruz.

Tercih robotu için tıklayınız

ÖSYM 2016 tercih kılavuzu için tıklayınız

Google tercih robotu üzerinde istediğiniz bölgeden, istediğiniz bölümden ve aldığınız puana göre sorgulama yapabilirsiniz.

Üniversite tercihleri 26 Temmuz'da alınmaya başlanacak
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM), 2016-ÖSYS tercih işlemlerinin 26 Temmuz'da başlayacağını ve 2 Ağustos'da sona ereceğini bildirdi.

ÖSYM'nin internet sitesinde yaptığı duyuruya göre, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden yayımlandı.

Adayların tercih işlemi için 18 Temmuz'da ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve belirtilen tarihler arasında ÖSYM'nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

ÖSYM'ce, kılavuz basımı, dağıtımı ve satışının yapılmayacağı bildirildi. Adaylar tercihlerini, 26 Temmuz-2 Ağustos'ta, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapacak.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak, ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.

ÖSYM adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumalarını ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları uyarısında bulundu.

Duyuruda, adaylara TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisinin sorumlu olacağı belirtildi.

Adaylar, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılacak.

Adayların, tercihlerinin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir." ifadesini görmeleri gerekiyor. Adayların tercih işlemini tamamladıktan sonra "tercih süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol etmeleri ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamaları gerektiği de açıklamada belirtildi.

Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra adaylar "tercih süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapılabilecek.

- "Tercih süresi uzatılmayacak"
Duyuruda, "tercih süresi" tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamayacağı ve gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçelerin işleme alınmayacağı belirtildi.

Tercih işlemlerinin 2 Ağustos saat 23.59'da sona ereceği ve tercih süresinin uzatılmayacağı da duyuruldu.


LYS sonuçlarına göre tercih yapacak öğrencilere tavsiyeler
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (PDRUAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sezai Kalafat, 18 Temmuz Pazartesi günü açıklanması beklenen Lisans Yerleştirme Sonuçları (LYS) sonrasında tercih yapacak üniversite adaylarına tavsiyelerde bulundu. Yrd. Doç. Dr. Kalafat, öğrencilerin başarı sıralamasından ziyade sevdikleri ve yapmak istedikleri mesleğe göre tercihlerini yapmaları gerektiğini söyledi.
BEÜ'ye bağlı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sezai Kalafat, LYS sonuçlarının açıklanması sonrasında tercih yapacak öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerin yapacağı tercihlerin en az girdikleri sınavlar kadar önemli olduğunu dile getiren Kalafat, ileride ömür boyu yapacakları meslekleri tanıyarak tercihlerini yapmalarını istedi. Kalafat, “Üniversite maratonu sınav açısında bitti. Fakat belki bu sınav kadar önemli olan bir husus da doğru ve akıllı tercihi yapmak. Özellikle burada tercih yapacak adayların kendisini tanıması, kendi yeteneklerinin, becerilerinin, ilgilerinin, kendi kişisel özelliklerinin farkında olması. İkinci olarak ileride hayat boyu yapacakları işi tanımaları oldukça önemli. Üçüncü olarak da bu kişisel özellikleriyle meslekler arasındaki en uygun uyumu yakalamaları önemli" dedi.
Teknik açıdan puanlardan ziyade başarı sıralamasına göre tercihlerin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Kalafat, YÖK'ün bu noktada sunduğu üniversitelerin öğretim üyesi elemanı sayısı, yurt dışı eğitim hizmetleri, burs imkanları, barınma olanakları gibi bilgilerden faydalanmalarını istedi.

“Öğrenciler sevdikleri mesleğe göre bölüm seçmeli"
Öğrencilerin yüksek başarı sırası, aile baskısı, arkadaşlarından etkilenerek tercih yapmaktan ziyade istedikleri ve yapabilecekleri mesleğe göre tercihyapmalarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Kalafat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Tercih yaparken en önemli olan nokta bölüm. Bölümden sonra üniversite, üniversiteden sonra şehir gelmeli. Tercih ederken çok idealist ya da çok gerçekçi olmak yerine bunun ikisi arasında olmak çok daha akılcı olacaktır. Çünkü sadece istediğim için değil ya da sadece koşullar gerektirdiği için değil istek ve koşulların arasında bir yerde tutarlı bir seçim yapmak daha mantıklı ve akıllı bir seçim olacaktır. Bölüm seçerken tabi ki aynı zamanda mesleği de seçmiş oluyoruz. Burada ileride bu meslekte neler yapacağı ile ilgili, o mesleği yapanlarla görüşmek önemli. Mesleğin gelecek vaat eden bir meslek olması da önemli. İleri de 15 yıl sonra mesleğin geleceği nasıl olur? Kariyer imkanları var mı? Gelir düzeyi nasıldır? Hemen iş bulma imkanları nasıldır? Bunlar Türkiye şartlarında önemli olan koşullar. Bu sene yeni açılan bölümler var. Burada puanlarla birlikte aynı zaman da başarı sırası da bellidir. Bunları değerlendirirken diğer üniversitelerde o bölümün başarı sırası nedir? O üniversiteye yakın üniversitelerdeki yakın bölümlerde ki başarı sıralaması nedir? Puan türüne bakarak bunları değerlendirmek gerekir. Burada asıl önemli olan nokta kişinin gerçekten üretken hayat boyu mutlu olabileceği bir mesleğe yapması. Çünkü gerçek mutluluk süre giden deneyimlerimizden anlam ve zevk bulmak için kişisel sorumluluk almaya başladığımız zaman ortaya çıkmakta. Yani yaşadığımızı hissettiğimizde hissetmemizi sağlayan şeyin ne olduğunu keşfedersek o şeyi yaparsak yaşamdan gerçek anlamda tat alırız."
Yrd. Doç. Dr. Sezai Kalafat, tercih yapacak adaylara başarılar diledi.

Google tercih robotunu sizler için hazırladık. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler şimdi de tercihlere çevrildi. Aldıkları puanlara göre uygun olan üniversiteleri seçecek öğrenciler için Google, tercih robotunu hizmete açtı. Sizler de tercih robotu ile seçebileceğiniz üniversiteleri tercih etmek istiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. (Yeni Şafak)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.