2016 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM sitesi osym.gov.tr sonuç ekranı giriş

Milyonlarca üniversite öğrencisi adayının katıldığı 2016 LYS ile ilgili yapılan tercih sonuçları henüz açıklanmadı ancak adaylar çoık büyük bir sabırsızlıkla ÖSYM Tercih Sonuçları Sorgulama ekranına giriş yapıp hangi okulu kazandığını öğrenmek istiyor. 12-16 Ağustos arası gerçekleştirilecek olan kayıtlar öncesinde sonuçların bugün duyurulması bekleniyor. Peki 2016 LYS tercih sonuçları neden açıklanmadı ve ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

2016 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM sitesi osym.gov.tr sonuç ekranı giriş

2016 LYS tercih sonuçlarının açıklanması adeta an meselesi ancak henüz resmi bir duyuru yok. Milyonlarca üniversite öğrencisi olma hayalı kuran öğrenciler sonuçlarını çok büyük bir sabırsızlıkla bekliyor ve sürekli osym.gov.tr sitesini F5 tuşu ile yeniliyorlar. Okul kayıtlarının yapılacağı tarihlerin de yaklaşmasının ardından bugün sonuçların açıklanması muhtemel gibi görünüyor.  2016 ÖSYS Merkezi Genel Yerleştirme Sonuçları ÖSYM'nin internet sitesi olan https://sonuc.osym.gov.tr adresinde yayınlanacak. Sonuçlar eskisi gibi kağıda basılmış şekilde evlere gönderilmeyecek ve sadece sistemden görülebilecek. 4 Ağustos'ta sona eren tercih maratonunda üniversitede okumaya hak kazanan tüm adaylara eğitim hayatlarında başarılar dileriz.

ÖSYM LYS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ. 

MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?
Merkezi yerleştirmede adaylar, (Sınavsız Geçiş hariç) yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir.

Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.

ösym

Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görünecekseniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak. 2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

lys

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK
Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak.Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

EK YERLEŞTİRMELER İŞLEMLERİ
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.