2016 SEGEM Sınav Sonuçları - SEGEM Giriş Ekranı

Hayatını sigortacılık ve para işleri ile devam ettirmek isteyenlerin girdiği SEGEM sınavı sonuçları açıklandı. Adayların merakla beklediği duyuru için artık SEGEM Sitesinden erişim sağlanabiliyor. Değerli okuyucularımız haberimizdeki bağlantıdan sonuçlarını öğrenebilirler. İşte tüm detaylar...

2016 SEGEM Sınav Sonuçları - SEGEM Giriş Ekranı

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında, sigorta ürünlerine yönelik pazarlama, bilgilendirme ve satış işlemlerini gerçekleştirecek teknik personel için “Teknik Personel Yeterlilik Sınavı (SEGEM SINAVI SONUÇLARI) sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarını vatandaşlık TC kimlik numaralarını yazarak öğrenebilecek. 2016 SEGEM Sonuçları için tüm gelişmeler haberimizde...

SEGEM'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
SEGEM İnternet sayfasında yer alan 2016 Yılı Sınav Takvimi’nde; 26 Kasım 2016 tarihinde yapılacağı duyurulan “Teknik Personel Yeterlilik Sınavı’’nın; Açıköğretim sınav takviminde yapılan güncelleme neticesinde tarihlerin denk gelmesi sebebiyle bir hafta öne alınarak 19 Kasım 2016 tarihinde düzenlenmesine karar verilmiştir. Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

2016 YILI TEKNİK PERSONEL YETERLİLİK SINAVI VE EĞİTİMLERİ

segem


SEGEM SINAV SONUÇLARI
Sınavda, 100 üzerinden en az 60 alan her aday, sertifika almaya hak kazanacaktır. Sınav sonuçları SEGEM internet sitesinin “Sınav Sonuçları” bölümünden açıklanacaktır. Adaylar Teknik Personel Yeterlilik Sınavı Sertifikasını, sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren 180 gün boyunca “Sınav Sonuçlarım” bölümünden görüntüleyebilecek ve bu alandan yazdırabilecektir. Belirtilen süre sonunda, adaylar bu alandan sertifikalarını görüntüleyemeyeceğinden kişilerin sertifikalarını bilgisayarlarına indirmeleri ve kaydetmeleri önerilir. Ayrıca basılı sertifika gönderimi yapılmayacaktır. 180 gün sonra sertifikalarını görüntülemek ve yazdırmak isteyen adayların, SEGEM internet sitesi üzerinden üye girişi yaparak “Online Ödeme’’ bölümünden, “Sertifika Ödemesi” olan 35 TL’yi yatırması ve online “Sertifika Ödemesi Dilekçesi”ni doldurması gerekmektedir.

SEGEM SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN...
Bu amaçla yapılan EFT/Havale ödemeleri kabul edilmeyecektir. Yukarda yer alan linkten SEGEM sınav sonuçları sayfasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

SONUÇLARA İTİRAZLAR 10 GÜN İÇİNDE YAPILACAK
Sınav sonucunun yeniden incelenmesini isteyen adayların, bu sonuçların açıklanmasından itibaren en geç 10 gün içinde SEGEM’e başvurmaları gerekmektedir. Sınav sonucuna itiraz etmek isteyen adayların, SEGEM internet sitesinden üye girişi yaparak “Online Ödeme’’ bölümünden, “İtiraz Ödemesi” olan 15 TL’yi yatırması ve online “İtiraz Ödemesi Dilekçesi’ni doldurması gerekmektedir. Bu amaçla yapılan EFT/Havale ödemeleri kabul edilmeyecektir. Sınav sonuçları konusundaki itirazlar, Sınav Komisyonu tarafından değerlendirilerek en geç 15 gün içinde sonuçlandırılacaktır.

SINAVDA SORULAN KONULAR
Sigortaya Giriş
Sigortanın İşlevleri
Sigorta Sözleşmesi ve Sigortanın Tarafları
Sigortalanabilirlik Kavramı
Sigortanın Temel Prensipleri
Temel Reasürans Bilgisi
5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu’nda Acenteler
Sigorta Acenteleri Yönetmeliği
Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Genelge
Acentelere İlişkin İkincil Düzenlemeler
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun Acentelere İlişkin Hükümleri
Acentelerin Hak ve Yükümlülükleri
Türkiye’de Sigorta Uygulamaları
Aracıların Sistemdeki Yeri
Sigorta Fiyatlaması ve Banka Uygulamaları
Hasar
Sigortaya İlişkin Teknik Terimler

Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik olarak belirlenmiştir.

SEGEM'İN GÖREVLERİ
Avrupa Birliği’ne uyum yasaları ile birlikte önemli bir değişim sürecine giren Türk sigorta sektörü, bu süreçte, yeni mevzuatın uygulanmasına ve sektörde istihdam edileceklerin standardizasyonuna yönelik ciddi bir eğitime ihtiyaç duymuştur. Bu amaçla,
Sigortacılık alanındaki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik araştırmalar yapılması, Sigortacılık alanında mevcut eğitim programlarının geliştirilmesine ve etkinliğine katkı sağlanması, Yurt içi ve dışından gelen eğitim talepleri ile uluslararası anlaşmalar çerçevesindeki eğitim taleplerinin eşgüdümünün sağlanması, Sigortacılıkla ilgili mesleki nitelik taşıyan sınavların tarafsız olarak uygulanması ve değerlendirilmesine ilişkin tedbirlerin alınması,

Merkez tarafından yapılacak sınavların, ilgili mevzuatlarda belirlenmiş olan sınav düzenleme kurullarınca alınacak kararlar uyarınca yapılmasına yönelik gerekli hazırlıkların yapılması, sınav uygulamalarında birlikteliğin sağlanması ve sınavlara ilişkin Müsteşarlıkça yetki verilen diğer iş ve işlemlerin yürütülmesi, Sigortacılık sektörüne nitelikli eleman istihdamına katkıda bulunulması, Sigortacılık alanındaki eğitim faaliyetlerine ilişkin olarak konferans, seminer, eğitim programları düzenlenmesi; kitap, dergi ve broşürler yayınlanması,

Yurt içindeki ve dışındaki ilgili kuruluşlarla sigortacılık alanındaki eğitim faaliyetlerine ilişkin olarak işbirliği yapılması, Sigorta ve risk bilincinin toplum geneline yayılması ve sigortacılığın ayrı bir uzmanlık alanı olarak benimsenmesinin sağlanması, merkezin temel görevleri arasındadır.

SEGEM HAKKINDA BİLGİ
Sigortacılık Eğitim Merkezi, 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 31 inci maddesinde belirtilen faaliyetleri gerçekleştirmek üzere, Kanunun 24 üncü maddesinin 10 uncu fıkrasına göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği bünyesinde tüzel kişiliği haiz olarak kurulan bir meslek kuruluşudur. Merkezin yapısı, kuruluş ve faaliyetleri, 1/6/2008 tarihli ve 26893 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

Adayların merak ettiği 2016 SEGEM sınav sonuçlarına haberimizden erişebilir sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Sınava giren adayların merak ettiği sonuçlar segem.org.tr adresinden yayınlanmya başladı. Sigortacılık Eğitim Merkezi, sigorta sektörüne yönelik mesleki nitelik taşıyan eğitim ve sınavı hakkında merak ettiklerinizi bulabilir ayrıntıları takip edebilirsiniz.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.