2016 TEOG boş kontenjan başvuruları ne zaman başlayacak?

Hayallerindeki lisede okumak için aylarca çalışıp ter döken öğrenciler TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi de tercih heyecanı yaşıyor. YÖK başkanı Yekta Saraç, tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra nakil başvurusunun ne zaman yapılacağına dair bilgi verdi.

2016 TEOG boş kontenjan başvuruları ne zaman başlayacak?

TEOG boş kontenjanlar listesi bugün açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı tarafından bugün sabah saatlerinde yapılan açıklamaya göre, lise öğrencileri 15 Ağustos 2016 pazartesi günü TEOG 1. Lise Nakil Başvurusu yapabilecekler.

TEOG 2016 ek tercih nakil ve boş kontenjan başvuruları öğrenciler tarafından oldukça merak ediliyor. 2016-2017 TEOG  ek tercih başvuruları ile 1. Nakil başvuru tarihleri ve detaylar aksam.com.tr'de. TEOG Boş kontenjanları bugün açıklanacak.

Bakan İsmet Yılmaz’ın TEOG sonuçları, boş kontenjanlar ve Nakil başvuru tarihleri ile ilgili bilgiler verdiği basın toplantısında TEOG sonuçları ve boş kontenjanların 11 Ağustos 2016 Perşembe günü açıklanacağı bildirildi. Buarada kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrencilerle ilgili alınan kararları YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter'dan yazılı bir açıklama ile duyurdu .

TEOG boş kontenjanları 

Teog boş kontenjanlar listesi bugün açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı tarafından bugün sabah saatlerinde yapılan açıklamaya göre, 2016 TEOG tercih sonuçları ve Okul boş kontenjanları ve taban puanlar listesi 11 Ağustos 2016 Perşembe günü açıklanacak. TEOG Boş kontenjanları bugün açıklanacak. Bakan İsmet Yılmaz’ın TEOG sonuçları, boş kontenjanlar ve Nakil başvuru tarihleri ile ilgili bilgiler verdiği basın toplantısında TEOG sonuçları ve boş kontenjanların 11 Ağustos 2016 Perşembe günü açıklanacağı bildirildi. 

Lise öğrencileri 15 Ağustos 2016 pazartesi günü TEOG 1. Lise Nakil Başvurusu yapabilecekler.

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılacak?

TEOG Yerleştirmeye esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecekler. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki haklarından vazgeçmiş sayılacaklar. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için ise, 7-10 Eylül tarihlerinde istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül 2015 tarihinde eğitim öğretime başlanacak.

Kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrencilerle ilgili alınan kararları YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter'dan yazılı bir açıklama ile duyurdu YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter'daki resmi hesabından yaptığı açıklamada, kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarınaki öğrencilerin durumlarının görüşüldüğü Yükseköğretim Kurulu toplantısında öğrencilerle ilgili alınan kararları yazılı açıklama ile duyurdu.

Saraç'ın yaptığı açıklama şöyle: 

Kapatılan Üniversiteler ile ilgili olarak YÖK tarafından yapılan açıklama şöyle; 23/7/2016 tarih ve 29779 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 667 Karar Sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname”nin 2 inci maddesi ile aşağıda yer alan vakıf yükseköğretim kurumları kapatılmıştır. Söz konusu kararnamenin 2 inci maddesinin 4üncü fıkrasında yer alan “Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirilir.

Bu şekilde yerleştirilen öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam ederler. Bu fıkranın uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkilidir” hükmü uyarınca öğrencilerin mağdur olmaması için Kurulumuz tarafından gerekli çalışmalar başlatılmış olup en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kapatılan Üniversitelerin öğrencileri hangi okula gidecek?

İpek Üniversitesi öğrencileri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne,

Bursa Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesi’ne,

Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne,

Fatih Üniversiyesi öğrencileri İstanbul Üniversitesine - Tıp Fakültesi öğrencileri Bezmi Alem Üniversitesine yerleştirildi.

Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne, Mevlana Üniversitesi’nin diğer bölümlerdeki öğrencileri Selçuk Üniversitesi’ne,

Melikşah Üniversitesi öğrencileri Erciyes Üniversitesi’ne,

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesi’ne,

Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne,

Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesi’ne,

İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi’ne,

Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesi’ne,

Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesi’ne,

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi’ne, Gediz Üniversitesi’nin diğer bölümlerdeki öğrencileri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne,

Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne yerleştirilecek.

Prof. Dr. Er, Fatih Üniversitesi öğrencilerinin yerleştirilmesiyle ilgili çalışmaların ise sürdüğünü bildirdi.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.