2018 KPSS sınavı ne zaman - Tarihi açıklandı mı

Memuriyet hayatına adım atmak ve devlet garantisiyle çalışmak isteyen vatandaşların büyük umutlarla girdiği KPSS ile ilgili bilgiler merak ediliyor. Adaylar özellikle 15 Temmuz sonrası boşaltılan kadrolara daha fazla rağbet gösteriyor. Özel sektör de dahil olmak üzere işe alımlarda önemli bir kriter teşkil eden 2018 KPSS sınavı ne zaman yapılacak? İşte tahmini tarih ve detaylar...

2018 KPSS sınavı ne zaman - Tarihi açıklandı mı
Burak
Burak
10 Kasım 2017 Cuma 13:25

2018 KPSS sınavı ne zaman ve tarihi belli oldu mu soruları bu günlerde fazlasıyla soruluyor. Sınavlarda ter dökecek adaylar için yoğun maraton devam ederken herkes açıklamayı bekliyor. Memur olabilmek adına yapılan çalışmaların sonucunu almak isteyen adaylar sürekli internette "KPSS ne zaman?" ve "2018 KPSS tarihi" aramalarını yapıyor.  Peki KPSS sınav tarihi belirlendi mi ve ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

2018 YILINDA KPSS NE ZAMAN?
Bilindiği üzere ÖSYM tarafından uygulanan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile birlikte memur olmak isteyen adayların bilgisi test ediliyor ve sınavı geçen adaylar memur olabilmeye hak kazanıyor. Sınavı dört gözle bekleyen milyonlarca vatandaş, bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da sınavın ne zaman yapılacağını araştırıyor. İnternet üzerinde sık sık "KPSS ne zaman?" ve "2018 KPSS tarihi" aramalarını yapan vatandaşlar, dört gözle sınavın yapılacağı tarihi bekliyor. KPSS tarihi ise ÖSYM'nin sınav takviminde henüz paylaşılmadı.

Yapılan tahminlere göre; 2018 yılında KPSS'nin Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri sınavları Mayıs ayında, KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavının ise Temmuz ayında yapılacağı tahmin ediliyor. KPSS lisans sınavı Mayıs ayında, KPSS önlisans sınavı, Ekim ayında, KPSS ortaöğretim sınavı Kasım ayında yapılması bekleniliyor.

teog

KPSS ATAMALARI NASIL YAPILIR?
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.
Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,
b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.