25 Kasım Göreve iade sonrası öğretmenler ne yapmalı - Devlete hangi görevler düşüyor

Türkiye'nin gündeminde bugün göreve iade edilen öğretmenler vardı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın verdiği son dakika gelişmesi olarak duyurduğu haberin ardından binlerce öğretmen yakın zamanda yeniden mesaiye başlayacak ancak bu durum bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Okullarda karşılaşabilecek problemler, öğretmenlerin yapması gerekenler ve siyasilere düşen görevleri Türk Eğitim-Sen Denizli Şubesi Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Tülay Gazalcı ile konuştuk.

25 Kasım Göreve iade sonrası öğretmenler ne yapmalı - Devlete hangi görevler düşüyor

Ülkemizde derin yaralar bırakan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan operasyon ve soruşturmalarda binlerce memur, personel ve öğretmen açığa alınmış ya da ihraç edilmişti. Sonrasında ise PKK ile bağlantısı olduğı yönünde şüphe bulunan öğretmenler görevden uzaklaştırılmıştı. Bugün göreve iade edilen öğretmenlerin henüz ne zaman mesleklerine devam edecekleri belli değil ancak yaşayabilecekleri problemleri siz değerli okuyucularımız için masaya yatırdık.

Öncelikle göreve iadesi tamamlanan öğretmenlerimize mesleklerinde başarılar dileriz. Bu zorlu süreci atlatmalarında kesinlikle destek almalarını öneriyoruz. Yaşanan olaylar bölgeden bölgeye hatta mahalleden mahalleye kadar değişebiliyor ve etkileri farklı bir hale gelebiliyor.

Görevden uzaklaştırılan öğretmenlerin psikolojik, sosyal ve ekonomik mağduriyetleri oldu. Bunları telafisi konusunda ne kadar başarı yakalayabilirler
Ekonomik boyuttan başlayalım. Konu para olduğunda bir noktadan sonra telafisi mümkün hale gelebliyor. Kısıtlı harcama, biriktirme gibi uygulamalarla telafi yoluna gidilebilir. Asıl sorun iş ortamlarında ve toplum gözünde düştükleri durum ne yazıkki. Vatan haini boyutuna gelen tepkiler tamiri mümkün olmayan yaralar açabilir. Öğretmenlik onur, gurur ve haysiyet ile iyi örnek ve doğruluk kavramlarıyla eşdeğer algılanır. Bu damgayı yiyen birinin kişiliği, inandırıcılığıve güvenirliliği bitmiş demektir.

tülay gazalcıDevlete bu konuda nasıl bir görev düşüyor sizce? Sonuçta bazı suçlamalarla görevinden alınan ve uzaklaştırılan insanlar söz konusu. Her ne kadar 'Suçunuz yok, iş başı yapabilirsiniz' deseler de halkın tepkisi farklı yönde olabilir.
Mesleğe geri dönen öğretmenler ellerine altında valilik onayı olan ben suçsuzum yazılı onaylı evrakla dahi gezse inandırıcılık konusu malesefki mümkün değil. Siyasilerin sık sık bu durumu yaşayan öğretmenler ile ilgili olumlu demeçler vermeleri. Vatan haini ithamıyla mesleğinden uzaklaştırılıp göreve dönen kişilere de psikolojik destek sağlanması gerekir. Topluma gelince, bizim toplum neleri unutmadıki? Unutulacak elbette... Çünkü bizim ülkemiz artık kaos ortamlarına alıştı. En olmazları dahi çok normal karşılar bir hal aldık toplum olarak.

Öğretmenler kendilerini sağlıklı tutabilmek için ne yapmalı psikolojik olarak. Herkesin bu olaylara reaksiyonu farklılık gösterebilir çünkü.
Son yıllara kadar ülkemizde psikoloji kelimesi bukadar ünlü değildi. Çünkü psikolojiyi bozacak konular ya bukadar fazla olmamıştı ya da bukadar göze sokulmazdı. Veya psikoloji kelimesi bu olayları büyük olmaktan çıkarıp asıl sorunun bedensel ve ruhsal yönden zayıf insanlar olduğu için çok önemli görüldüğü hali yaratılmakta. Yapılanları hata olmaktan çıkarıp halkı psikolojik bunalımlı bir resimde göstermek... Bu da hata yapan yöneticilerin olayları örtbas yöntemi.

Peki öğrenciler? Akıllları her ne kadar ermese de mensubu oldukları ailenin inandığı bir siyasi görüş ve benimsediği bir lider var. Öğrencilerin öğretmenlerine karşı tutumu nasıl olmalı
Evde ailelerin çocuklarına yapacakları mantıklı açıklamalar ve öğretmenlerin kendi ailesinden biri olduğunu düşünerek ve empati kurmaları sağlanarak. Çocuklar tarafından da bu işin hafif atlatilabilecegi ifade edilebilir.

Öğretmenlerin kendi arasındaki iletişim nasıl olmalı
Göreve dönen meslektaşlarına dair kendi içlerinde ve öğrencilerine karşı mağdur olan öğretmenler ile ilgili destekleyici profil çizmeleri gerekiyor.

Burak Zihni - Gazetem İstanbul / ÖZEL

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.