Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Sınavına Singapur sorusu damga vurdu! Singapur'un eAvrupa'ya hızlı uyum sağlama sebebi nedir

Binlerce öğrenci bugünkü Açıköğretim Fakültesi sınavlarında ter dökerken sorulan bir soru gündem haline geldi. Web Tasarımı ve Kodlama bölümünde yer alan E-Devlet dersi sınavının soruları arasında Singapur'un e-Avrupa'ya hızlı uyum sağlamasının sebebi vardı. Peki Singapur'un çabuk adapte olmasının nedeni neydi? İşte detaylar...

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Sınavına Singapur sorusu damga vurdu! Singapur'un eAvrupa'ya hızlı uyum sağlama sebebi nedir
26 Kasım 2016 Cumartesi 11:13

26-27 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan Açıköğretim Fakültesi sınavlarının ilk oturumu az önce sona erdi. Öğrenciler kendilerine yöneltilen soruları cevaplarken kimi zaman zorlandılar kimi zamanda çok kolay bir şekilde seçim yaptılar. 

Bugünkü sonavda en önemli sorulardan bir tanesi de Singapur'un E-Avrupa'ya nasıl hızlı bir şekilde adapte olduğuydu.

İşte o sorunun cevabı ve detayları...

Singapur, ileri teknolojiye sahip ve bu teknolojiyi kullanmayı da oldukça iyi bilen bir devlettir. eDevlet kavramını başarıyla hayata geçiren ve işleyişi ile Amerika başta olmak üzere birçok ülkeyi geride bırakan Singapur’da amaç her tür kamu işlemini bürokrasiyi ortadan kaldırarak internet üzerinden gerçekleştirmektir.

www.ecitizen.gov.sg adresinde toplanmış eDevlet işlemlerine bakıldığında göze çarpan ilk şey, bakanlık isimlerinin yerine yaşam evreleri sırasında kullanıcıların yaşam tecrübelerine göre yapılmış olan düzenlemedir. Sağlık, iş, adalet, güven, konut, eğitim ve savunmaya kadar pek çok konu doğumdan ölüme kadar kronolojik bir şekilde sıralanmıştır. Doğum kayıtlarını tutmaktan emeklilik formu doldurmaya, yabancılara çalışma izni verilmesinden medya mensupları için akreditasyona kadar pek çok hizmetin verildiği sitede online vergi yatırma oranı %40 ile dünya çapında en iyilerden biridir. Singapur’u diğer eDevlet uygulamalarından daha ileriye götüren etkenler şöyle sıralanabilir:

Hükümet tarafından tasarlanan ve özel sektör idaresinde çalışan Singapur-One adlı iletişim ağı sayesinde hemen hemen tüm konutlara yüksek hızda internet bağlantısı sağlanmıştır.

singapur

eDevlet projesi için hükümet tarafından geniş bir bütçe ayrılmıştır. (Projenin gelişimi ve yaygınlaştırılması için ayırılan bütçe: 855 milyon Singapur doları).

Talep oluşumunu beklemektense talebi oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılmakta-dır. Okullarda internet eğitiminin öne çıkarılmaya çalışılması, yaşlılara, işsizlere ve özürlülere bedava internet eğitimi verilmesi, yaklaşık 30,000 konuta ücretsiz internet erişimi olan bilgisayarların dağıtılması, 5 yaşın üzerindeki her vatandaşa ücretsiz elektronik posta adreslerinin verilmesi, bu amaçla yapılan çalışmaların örneklerini oluşturmaktadır.

Bunların yanısıra, Singapur’un bir şehir-devlet olması, nüfusunun yalnızca 3.8 milyon olması ve elektronik ortamdaki düzenlemelerin tek bir kurumdan yönetilebilmesi gelişimi hızlandıran faktörler arasındadır.

Genel olarak bakıldığında, Singapur yeni ekonomi yarışında geri kalmak istemediğini açıkça belli etmekte ve eDevlet çalışmalarının yanısıra elektronik ticaret uygulama-larına da hız vermeye çalışmaktadır. Ülkenin içinde bulunduğu insan gücü sıkıntısı ise yeni teknolojinin olabildiğince hızlı yayılımı sayesinde bir sorun olmaktan çıkarıl-maktadır.

Ülkede şu anda 132 olan online hizmet veren kamu kuruluşu sayısının gelecek yıl ikiye katlanması planlanmıştır. Singapur Başbakan Yardımcısı Tony Tan’in de belirt-tiği gibi Singapur’lular her geçen gün daha fazla devlet işleminin internet üzerinden gerçekleşmesini istemektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.