AİS giriş nasıl yapılır? LYS tercihleri nereden yapılıyor?

Üniversite öğrencisi adayları için tercih maratonu başladı. Herkes LYS tercihlerinin nereden yapılacağını merak ediyor ve Google'da arıyor. Hayattaki en önemli sınavlardan biri olan LYS'deki seçimini en doğru şekilde yapmak isteyenler için hazırladığımız haberimizde AİS giriş, ÖSYM web sitesi ve osym.gov.tr ile ilgili bilgiler bulabilir, tercihinizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üniversite yolculuğuna başlamak için osym.gov.tr'ye giren herkese bol şans dileriz.

AİS giriş nasıl yapılır? LYS tercihleri nereden yapılıyor?

Milyonlarca öğrencinin katıldığı LYS'de tercih dönemi başladı. Haziran ayında yapılan sınavlarının sonuçlanmasından sonra bugün start alan okul seçimlerinde büyük heyecan yaşanıyor. Adaylar hayatlarını şekillendirecek olan kararda hata yapmak istemezken başvurular internetten de gerçekleştirilebiliyor. ÖSYM tercih klavuzunun da yayımlandığı osym.gov.tr'de bulunan ais giriş ekranı vasıtasıyla tercihlerinizi yapabilirsiniz. Peki LYS tercihlerinde son gün ne zaman? AİS Aday İşlemleri Sistemi giriş nasıl yapılır? İşte detaylar..ÖSYM giriş ekranı

DUYURU
(28 Temmuz 2016)

2016-ÖSYS: Tercih İşlemleri
2016-ÖSYS tercih işlemleri, 29 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 3 Ağustos 2016 tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıda belirtilen güncellemeler yapıldığından adayların tercih işlemi için 28 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM'nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar tercihlerini, 29 Temmuz -3 Ağustos 2016tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.trinternet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmaları için ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

2016-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

1) Kılavuzda yer alan Tablo-3, Tablo-4 ve Tablo-5'ten aşağıda belirtilen Üniversiteler çıkarılmıştır:
Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)
Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)
Fatih Üniversitesi (İstanbul)
Gediz Üniversitesi (İzmir)
İpek Üniversitesi (Ankara)
Melikşah Üniversitesi (Kayseri)
İzmir Üniversitesi (İzmir)
Mevlana Üniversitesi (Konya)
Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)
Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)
Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)
Şifa Üniversitesi (İzmir)
Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)
Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

2) TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda “Kimya” alanında alınan dereceler için “tıp programı” eklenmiştir.

3) Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin kontenjanları yeniden düzenlenmiştir.

öysm ais giriş

Öğrencilere 'tercih' uyarısı

Rehberlik öğretmeni Engin Ceylan, kapatılan üniversitelerin tercihlerde karmaşaya yol açabileceğini belirterek, öğrencilere ve ailelere, puan türü değişen bölümlere dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulundu.
Rehber öğretmen Engin Ceylan, üniversite tercihi yapacak öğrenciler ile ailelerine uyarılarda bulundu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) internet sayfalarının çok yakından takip edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ceylan, “Çünkü o sayfalarda yayınlanan notlar, basın açıklamaları, duyurular çocukların geleceklerini belirleme açısında çok önemli bilgiler içeriyor. Tercihle ilgili yapılması gereken en önemli çalışma öncelikle seçilecek okulun gerçekten alana uygun olup olmadığı, mezun olunan alana uygun olup olmadığıdır. Bununla birlikte tercihedilecek kentin yaşanabilir bir kent olup olmadığı, tercih edilecek üniversitenin sosyal olanakları, yurt olanakları, barınma olanakları ve benzeri özellikleri araştırılmalı. Tercih edilecek üniversite eğer vakıf üniversitesi ise yıllık ücretleri, öğrenciye sağlayacağı imkanlara öncelikle dikkat edilmeli. Bunlar ÖSYM'nin yayınladığı kılavuzda özel koşullar bölümünde yer almakta. Her tercih edilen bölümün özel koşullarını çocuklarımız mutlaka dikkatlice izlemeliler” dedi.

“Bu yıl karmaşa yaşanabilir”
Tercihlerle ilgili bu yıl karmaşa yaşanabileceğini anlatan Ceylan, bunun önemli nedenlerinden birinin de darbe girişimi ve sonrasında gelişen olaylar olduğunu dile getirdi. 10'un üzerinde üniversitenin kapatıldığını anımsatan Ceylan, “Kapanan üniversitelerin toplam kontenjanlarının 15 bin 100 olması ve bu kontenjanların başka üniversitelere dağıtılıp, dağıtılmayacağı konusu var. Bu kontenjanlar tamamen kapatılacak mı, yoksa başka üniversitelere mi dağıtılacak konusu henüz net değil. Eğer başka üniversitelere dağıtılacaksa sıralamalar açısından çok büyük bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum ama eğer bu kontenjanlar tamamen iptal edilirse o zaman ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Üniversiteler öğrencileri seçiyor”
Sınavın bir sıralama sınavı olduğunu ve aslında üniversitelerin öğrenci seçtiğini vurgulayan Ceylan, şunları kaydetti:
“Yani aslında siz üniversite seçmiyorsunuz, üniversiteler puan aralığınıza göre ya da sınavda göstermiş olduğunuz başarı oranına göre sizi seçiyor. Sınav, öğrencileri başarılarına göre sıralayacak. Sonra üniversiteler, öğrencileri tercih etme oranına göre sıralayacak. Yani bir üniversitenin elektrik-elektronik mühendisliği bölümünü Türkiye'nin en iyi okulu yapan aslında sadece o üniversitenin sağladığı olağanüstü imkanlar değil, aynı zamanda öğrencilerin o bölümü tercih etme oranlarıdır. Çünkü herhangi bir bölümü belirli bir düzeyin üzerinde istediğinizde o bölümün kıymetini arttırırsınız. Yerleştirmeyi belirleyecek olan çocuklarımızın geçen seneye göre yapacakları tercihler değil, okulların istenme oranları olacak. Yani o bölümler ne kadar istenecek, yerleştirmeyi onlar belirleyecek.”

“Puan türü değişen bölümlere dikkat edilmeli”
Puan türü değişen bölümlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Ceylan, şunları söyledi:
“Bu sene Türkçe-Matematik 2, Türkçe-Matematik 3 puanı ile öğrenci alan yeni bölümler eklendi. Örneğin, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler gibi bölümler geçmiş yıllarda farklı puan türleri ile öğrenci alırken bu sene Türkçe-Matematik 3 puanıyla öğrenci alacaklar. Dolayısıyla bu hem bu seneki yerleştirmede sıralamaları çok ciddi biçimde etkileyecek ama aynı zamanda bir takım tercihkusurlarına da yol açabilecek. Sıralamaları yaparken puan türü değişen bölümlere de mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor.”
Ceylan, bazı vakıf ve devlet üniversitelerin isimlerinin birbirine benzediğini ve yanlıştercih yapılmaması gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu. Ceylan, “Tercihlerin tamamladıktan sonra mutlaka bu kodlarla okulları bir kez daha ÖSYM'nin sitesinden karşılaştırıp, gerçekten istediğiniz okula yerleşip yerleşmediğinizi ya da istediğiniz okulları tercih edip etmediğinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. Çünkü benzerlikten ötürü bazen istemediğiniz okula gidebilirsiniz” dedi.

“Acısını çocuklarınızdan çıkarmayın”
Tercih döneminde ailelerin üzerine çok önemli sorumlulukların düştüğüne dikkat çeken Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Alamadığınız eğitimleri ya da okuyamadığınız okulların acısını çocuklarınızdan çıkarmaya çalışmayın. Çünkü onlar kendi yaşamların kuracaklar. Kendi geleceklerini oluşturacaklar. Çocuklarınızın tercihlerine saygı duyun. Öncelikle onların tercihlerini, okumak istedikleri alanları tercih etmelerine fırsat tanıyın. Daha sonra sizi de mutlu edebilecek bölümleri seçmelerini sağlayabilirsiniz. Öncelikle çocuklarımıza okuyacakları alanlara ilişkin baskı yapmayın. Elbette aile olarak, acaba bu bölümden mezun olduktan sonra ne olacak, geleceğini nasıl kuracak gibi şeyleri düşüneceğiz. Bu son derece doğal bir durum. Ancak bunu mutlaka bir uzlaşma ile sağlamalıyız. Öğrenciler, okumayacağı bölümleri asla seçmesin. Okuyamayacağınız kentlere asla gitmeyin. Çünkü ister kayıt yaptırın ister kayıt yaptırmayın önümüzdeki sene orta öğretim başarı puanınızın yarı yarıya kırılacağını unutmayın. 20-30 soru fazla yapmak zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla tercih yaparken okuyamayacağınız bölümleri ve kentleri asla seçmeyin. Bu konuda mutlaka ailelerinize danışın."

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.