ALES başvuru tarihleri belli oldu! ÖSYM son dakika açıklaması yaptı! ALES başvuruları nasıl yapılır?

Anadilde Lisans Eğitim Sınavı (ALES) başvuruları ile ilgili takvim açıklandı. ÖSYM tarafından duyurular sınav tarihleri bir çok yüksek lisans öğrencisi adayı tarafından merakla bekleniyordu. 2016 ÖSYM ALES başvurularının nasıl ve ne zaman yapılacağı ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Peki 2016 ALES başvuruları ne zaman başlıyor ve bitiyor? ALES sınav sonuçları kaç sene geçerli? İşte detaylar...

ALES başvuru tarihleri belli oldu! ÖSYM son dakika açıklaması yaptı! ALES başvuruları nasıl yapılır?

Her sene binlerce yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler tarafından heyecanla beklenen ALES sınavının tarihleri ve başvuru günleri ÖSYM tarafından duyuruldu. Sonbahar dönemi sınavlarının yanısıra 2017 Bahar döneminin de tarihi duyuruldu. Adaylar önemli bir sürece girerken gözler ALES ile ilgili diğer bilgilere çevrildi. Peki 2016 ALES başvuruları ne zaman başlıyor ve bitiyor? ALES sınav sonuçları kaç sene geçerli? İşte detaylar...

Anadilde Lisans Eğitim Sınavı (ALES) başvuruları son günlerde adaylar tarafından merak konusu oldu. Siz de yazımızdan merak ettiğiniz ÖSYM ALES 2016 hakkında tüm detaylara ulaşabilir yapmanız gereken işlemleri bulabilirsiniz. ALES 2016 İlkbahar ve ALES 2016 Sonbahar başvuru ve sınav tarihleri aşağıda verilmiştir. osym.gov.tr adresinden adaylar merak ettiği tüm soruların yanıtını bulabilirler. Sonbahar dönemine girdiğimiz aylarda başvurular Eylül ayında başlayacak. İşte tüm merak ettiğiniz detaylarla konu hakkında ayrıntılar...

ALES BAŞVURULARI NE ZAMAN?
ALES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılır. Bu iki dönemde yapılan sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

ALES 2016 İlkbahar Dönemi:
Başvuru Tarihleri: 17 Mart 2016 – 30 Mart 2016
Sınav Tarihi: 08.05.2016

ALES 2016 Sonbahar Dönemi:
Başvuru Tarihleri: 27 Eylül 2016 – 10 Ekim 2016
Sınav Tarihi: 20.11.2016

SINAV ÜCRETLERİ
Sınav saaati ve süresi : 09.30, 150 dakika
Sınav ücreti : 80,00 TL
Başvuru hizmet ücreti : 3,00 TL
Şifre edinme ücreti : 5,00 TL

ALES BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?
Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler hâlinde açıklanmıştır: Kılavuz ile Aday Başvuru Formunun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, 2016-ALES Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar; başvurularını diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı eğitim bilgisi olmayanlar veya sistemdeki mevcut bilgiyi değiştirmek isteyenler, başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yaparak bu bilgilerinin sisteme kaydını sağlayabileceklerdir. Başvuru merkezleri bilgisi ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer almaktadır.

BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI
Aday Başvuru Formundaki alanların doldurulmasına ilişkin açıklamalar sırasıyla ve aynı başlıklar kullanılarak aşağıda verilmiştir. Bu açıklamalar dikkatle okunduktan sonra doldurma işlemine geçilmelidir. Aday Başvuru Formu, başvuru işleminin kolay ve yanlışsız yapılmasına yardımcı olacağı için bu forma yazılanlar okunaklı olmalıdır. Formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması adayın sorumluluğundadır. Kimlikle ilgili bilgi alanlarına, adayın nüfus cüzdanında yer alan bilgiler değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan yazılacaktır.

ales başvuru

Aday Başvuru Formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından aday sorumludur. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, yazdığı bilgilerdeki eksiklik ve yanlışlardan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz. Yanlış bilgi verildiğinin tespiti hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin bütün hakları geçersiz sayılır. ÖSYM tarafından gerektiğinde adaylara; telefon, SMS, e-posta vb. yollarla bilgilendirme yapılabildiğinden ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemindeki iletişimle ilgili alanların mutlaka güncel ve doğru bilgileri içermesi gerekmektedir.

SINAV SÜRESİ
Adayların, sınav evrakı dağıtıldıktan sonra, sınav süresinin ilk 110 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır. Sınav sırasında adayların, kısa bir süre için bile olsa (tuvalete gitmek dâhil) sınav salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecektir. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 110 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecektir.

SINAV SONUÇLARI
Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacaktır. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır.

ALES NEDİR?
ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı) ülkemizde lisansüstü eğitim almak isteyen ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. Her bir aday sınav sonucunda sapmalarla birlikte genellikle 50 ile 100 arasında bir puan almaktadır Bu yazımızda sınavın içeriğine, nasıl çalışılması gerektiğine ve farklı durumlar için gerekli minimum ALES puanına değineceğiz.

ALES SINAVI HAKKINDA
ALES'te toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bunlar 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklindedir. Bu sorulardan adaylar alanlarına göre 120 tanesini seçip çözmek zorundadırlar. Sayısal ve eşit ağırlık alanından olanlar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 kısımlarını çözmek zorundadırlar. Sözel alanından olanlar ise sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 testlerini çözmek zorundadırlar. Sınav süresi ise 150 dakikadır.

ALES’e kimler girebilir?
Yılda iki kez yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES), yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların bu sınava katılması gerekir. ALES’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

ALES sonuçları kaç yıl geçerli?
ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.

2016 ALES Sınavı kaç dakika sürecek?

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanır. 2016 ALES saat 09.30'da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacak.

Tezsiz yüksek lisans ve konservatuvarlarda yüksek lisans yapacaklar için ALES şartı var mı?
ALES başvuru kılavuzuna göre, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir. Lisans derecesiyle doktora veya sanatta yeterlik programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olmaları gerekir.

Haberimizden 2016 ALES başvuruları hakkında detaylara ulaşabilir ayrıntıları bulabilirsiniz. ÖSYM tarafından açıklanan takvimde 2016 Sonbahar döneminde başvuru tarihleri belli oldu. Adaylar ise başvuruların nasıl yapılacağını merak etmeye başladı. Yazımızdan 2016 ÖSYM ALES başvuru ekranına ulaşabilir merak ettiğiniz detayları takip edebilirsiniz.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.