ALES İlkbahar Dönemi başvuruları başladı - 1 Ekim 2015 Perşembe - ALES başvuru

Her yıl binlerce kişinin katıldığı ve iki kez yapılan ALES için ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Peki ALES sınavına başvurular nasıl yapılır, nereden yapılır? ALES'in sınav ücreti/harcı ne kadar? ALES'e kimler katılabilir? ALES'e girmek için not ortalaması gerekli midir? İşte detaylar haberimizde.

ALES İlkbahar Dönemi başvuruları başladı - 1 Ekim 2015 Perşembe - ALES başvuru

Senede ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere iki defa gerçekleştirilen ALES sınavı için başvuru tarihleri açıklandı. ALES'e girmek isteyen kişiler bugünden itibaren başvuru yapabilecekler. Peki ALES'in sınav ücreti ne kadar? ALES'e nasıl başvuru yapılır? ALES'e internetten başvuru kabul edilir mi? ALES'e kimler katılabilir? Detaylar haberimizde

ÖSYM 2015 ales başvuru kılavuzu son dakika ÖSYM Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) sonbahar dönemi başvuru kılavuzu yayımlandı. ÖSYM'nin açıkladığı ösym ales başvuru kılavuzu 2015, ösym ales başvuru tarihleri 2015 tarihleri netlik kazandı. ales ösym başvuru formu sonbahar dönemi başvuru kılavuzunda sonhabar dönemi sınav tarihleri ve sınav ücreti belli oldu. işte detaylar.

ÖSYM 2015 ales başvuru kılavuzu son dakika. ALES başvuru kılavuzu yayımlandı ve başvuru tarihleri belirlendi. Kılavuza göre ALES sonbahar dönemi sınavı sınav tarihi 22 Kasım 2015 tarihinde olacak. Aynı zamanda kılavuzda yer alan bilgilere göre ise ALES sınav ücreti ise 70 TL olarak belirlendi. İşte ALES sınav tarihleri ve başvuru kılavuzu…

ÖSYM ales başvuru kılavuzu 2015 sınavında önemli gelişme, 2015-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 22 Kasım 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 1-14 Ekim 2015 tarihleri arasında olacaktır.


2015-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı, 22 Kasım 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 1-14 Ekim 2015 tarihleri arasında olacaktır.

ALES ÖSYM başvuru formu sonbahar dönemi başvuru kılavuzuna göre, 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur. Türkiye'de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES'e girmek zorundadırlar. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecektir.

ALES'e başvuru

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES'e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

ALES'e başvuru

Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
* Aday Başvuru Formu
* Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu
* Üniversiteler
* Lisans Programları
* Başvuru Merkezleri Listesi
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
ALES başvuru kılavuzu yayımlandı ve başvuru tarihleri belirlendi. ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla birlikte ALES sınavına başvuracak öğrenciler başvuru kılavuzu yayımlandı. İşte sınav tarihleri…

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.