ALES sonuçları açıklandı mı? ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

8 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen ve binlerce öğrencinin katıldığı yüksek lisans sınavı ALES sonuçlarının açıklanıp açıklanmadığı herkesin merakla beklediği bir konu haline geldi. 17 Mart'ta başvuruları başlayan ve 28 Nisan'da adayların giriş belgelerini aldıktan sonra iki buçuk hafta önce yapılan ALES sınavının sonuçları açıklandı mı? 2016 ALES sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detylar....

ALES sonuçları açıklandı mı? ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

8 Mayıs ALES sınavı sonuçları açıklandı mı? ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ve ALES sınav sonuçları açıklanmayacak mı? sorularının sıkça aratıldığı 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü puanlarını öğrenmek için büyük gayret gösterdiler ve heyecan içerisindeydiler. Sizlere 8 Mayıs ALES sınavı ile ilgili sınav sonuç bilgilerinin yayınlanıp yayınlanmadığı ile ilgili haberimizi derledik. Aşağıdaki linkte yer alan adresi tıklayarak ALES sınav sonucunuza ulaşabilirsiniz.

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri), sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 testleri) yer aldı. 

ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

Sınav sonucu alınan puanlar, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

ALES SORU VE CEVAPLARI AÇIKLANDI MI?

8 Mayıs tarihinde yapılan ALES ilkbahar dönemi sınavının soruları ve cevapları ÖSYM'nin sayfasında yayınlandı. ALES sınav sorularının ve cevaplarının yüzde onluk kısmına aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

ALES SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ..

ALES sınavları nasıl değerlendirliyor?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

8 Mayıs'ta yapılan ALES sınavlarının sonucu 25 Mayıs'ta belli olacak. Adaylar sınav sonuçlarına ÖSYM sınav sonuçları açıklama sisteminde görüntüleyebilecekler. Sınav sonuçları adreslere gönderilmeyecek.ALES SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.