AÖF İkinci Üniversite Kayıtları ne zaman sona erecek? İnternetten başvuru ve tüm soruların cevapları

Her sene olduğu gibi bu sene de binlerce öğrenci Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan Açık Öğretim Fakültesi bölümlerine kayıt olmak istiyor. Bir çok konuda verdiği avantaj ile tercih edilen AÖF bölümlerinde okumak için belirli şartlar gerekiyor. İkinci üniversite olarak devam edebileceğiniz okulda hangi bölümler bulunuyor? AÖF önlisans bölümleri ne? İkinci üniversite kayıtları nasıl yapılır? İkinci üniversite kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar...

AÖF İkinci Üniversite Kayıtları ne zaman sona erecek? İnternetten başvuru ve tüm soruların cevapları

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kala öğrenciler kayıt işleri ile uğraşıyor ve okullarını belirlemek istiyor. Özellikle ikinci üniversite olarak düşünülen Açık Öğretim Fakültesi de en çok kayıt alan fakültelerin başında geliyor. Üç kayıt süreci ve son olarak ders ekleme çıkarma dönemi ile tamamlanacak olan dönemin ardından dersler başlayacak ve sınavlar da belirlenen tarihlerde düzenlenecek. İşte AÖF ikinci üniversite kayıdı nasıl yapılır sorusunun cevabı ve daha fazlası haberimizde yer almaktadır.Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları (2 Yıllık)
Uzaktan öğretim, "öğrencinin iletişim teknolojilerinden yararlanarak öğrenmesini sağlayan" çağdaş bir uygulamadır. Gelişmiş ya da gelişmekte olan pek çok ülkede uygulanmakta olan uzaktan öğretim yoluyla her yaş her gelir ya da her meslek grubundan insanın, üretkenliklerini yitirmeden, öğrenimlerini kendi hız ve kapasitelerine göre ayarlayarak eğitimlerini sürdürdükleri bir sistemdir. Farklı mekânlardaki öğrenci, öğretim elemanı ve eğitim araçlarını iletişim teknolojileri ile bir araya getiren eğitim modellerini kapsayan uzaktan eğitim, çağın teknolojisinden yararlanılmasını sağlayan bir eğitim felsefesidir. 2015-2016 öğretim yılında "Aşçılık", "Çocuk Gelişimi", "Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik" ve "Yaşlı Bakımı" önlisans programları, 2016-2017 öğretim yılında da "Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri" ile "Web Tasarımı ve Kodlama" önlisans programları yeni açılmıştır.
 
Adalet
Aşçılık
Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programı
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri
Çağrı Merkezi Hizmetleri
Çocuk Gelişimi
Dış Ticaret
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
Emlak ve Emlak Yönetimi
Ev İdaresi
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
İlahiyat
İnsan Kaynakları Yönetimi
İşletme Yönetimi
Kültürel Miras ve Turizm
Laborant ve Veteriner Sağlık
Lojistik
Marka İletişimi
Medya ve İletişim
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Özel Güvenlik ve Koruma
Perakende Satış ve Mağaza Yöneticiliği
Radyo ve Televizyon Programcılığı
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sosyal HizmetlerSpor Yönetimi
Tarım
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Turizm ve Seyahat Hizmetleri
Yaşlı BakımıYerel Yönetimler
Web Tasarımı ve Kodlama

İkinci üniversiteye kayıt nasıl yapılır?
AÖF bölümlerinin herhangi birisinde ikinci üniversite olarak devam etmek isteyen öğrenciler öncelikle anadolu.edu.tr web sitesinden ön kayıt oluşturmalıdır. Ardından ister internetten online olarak isterse de Vakıfbank aracılığı ile şubelerden dönemlik harç ücretlerini yatırabilirler. Belirlenen kayıt günlerinden birinde AÖF bürolarından birine giderek kesin kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir.

AÖF ders kitapları nasıl alınır?
Kayıt olduğunuz zaman ödemeyi yaptığınıza ve kaydın tamamlandığına dair karta benzeyen bir fiş size verilmektedir. Bu aynı zamanda öğrenci kartınız çıkana kadar öğrenci belgesi olarak da geçmektedir. Kitaplarınızı duyurulan tarihlerde yine size verilen fişi takdim ederek alabilirsiniz.

İkinci üniversite öğrencileri askerlikten muaf sayılır mı veya tecili yapılır mı?
AÖF öğrencisi olan tüm erkekler için her sene tecil işlemi AÖF tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Öğrenim gördüğünüz sürece askerlikle ilgili herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

İkinici üniversite okuyorum. İndirimli ulaşım kartı, PASO veya akbil alabilir miyim?
AÖF'ün sunduğu en önemli imkanlardan biri de öğrencilerine verdiği yarı indirimli ulaşım kartlarıdır. İstanbul'da PASO veya akbil olarak da adlandırılan kartlarla İETT'ye ait tüm araçlarda indirimli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

İkinci üniversitede bölüm nasıl değişltirilir?
Okuduğunuz bölümü sevmediniz veya zor geldi. Siz de bir karar alarak bölümünüzü değiştirmek istediniz.  Bunun için izlemeniz adımlar şunlar: 19-21 Eylül arasında anadolu.edu.tr adresinden ön kayıt oluşturmak ve ardından ödemenizi gerçekleştirmek. Sonrasında ise AÖF bürosuna giderek bölüm değiştirmek istediğinizi belirttiğinizde sizden bir dilekçe doldurmanızı isteyecekler. Doldurduğunuz dilekçenin ardından mevcut bölümle olan ilişkiniz kesilecek ve ardından kayıt yaptırdığınız bölümün öğrencisi olarak öğrenim görebileceksiniz. AÖF bölümleri arasında iki bölüm bir arada okunmamaktadır.

AÖF ikinci üniversite kayıtları ne zaman sona eriyor?
İkinci üniversite ile ilgili tüm kayıtlar 21 Eylül 2016 Çarşamba günü bitecektir.

AÖF Bahar ve Güz Dönemi sınav tarihleri
 

Sınav Türü Sınav Tarihi
Güz Dönemi Ara Sınavı 26 - 27 Kasım 2016
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 14 - 15 Ocak 2017
Bahar Dönemi Ara Sınavı 15 - 16 Nisan 2017
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı 27 - 28 Mayıs 2017
2016-2017 Öğretim Yılı Tek Ders Sınavı 15 Temmuz 2017

Sınav merkezi tercihi son tarihleri
 
Sınav Türü Son Tercih Tarihi Açıklama
Güz Dönemi Ara 11 Ekim 2016 Son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, güz dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.
Güz Dönemi Dönem Sonu 29 Kasım 2016 Son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, güz dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.
Bahar Dönemi Ara 28 Şubat 2017 Son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.
Bahar Dönemi Dönem Sonu 18 Nisan 2017 Son tercih tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.

İkinci Üniversite Başvuru Koşulları

  1. Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir lisans bölüm/programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları bölümlerden/programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin önlisans veya lisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
  2. Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir önlisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler okudukları veya mezun oldukları programlardan aynı alanda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi’ninönlisans programlarından herhangi birini tercih edebilirler.
  3. ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan K.K.T.C.'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de başvurabilirler.
  4. Yabancı Uyruklu Öğrenci Giriş Sınavı ile Türkiye'deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.
  5. Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan denklik belgesi alanlar başvurabilirler.
  6. Herhangi bir örgün yükseköğretim kurumundan kaydı silinenler ile herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar başvuru yapamazlar.
  7. Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında halen kayıtlı olup uyruğundan biri T.C. olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
  8. Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler ancak, halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar.
  9. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de aynı alanda olmamak üzere başvuru yapabilirler.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya önlisans mezunu veya örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.