Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi kayıtları bugün başlıyor- ATA AÖF harç ücreti ne kadar?

ATA AÖF Ders seçme işlemleri bugün başlıyor! İkinci Üniversite okumak isteyenlerin merakla takip ettiği ATA AÖF'te artık 4 yanlış 1 yanlışı götürüyor. Atatürk Üniversitesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılı Ders Kayıt İşlemleri 19 Eylül 2016 Pazartesi günü (bugün) başlıyor. ATA AÖF kayıt yenileme nasıl yapılır, ders kayıt işlemleri ve ders seçme işlemleri nasıl yapılır? Harç ücreti nereye nasıl yatırılır? 2016-2017 ATA AÖF kayıt işlemleri ile ilgili bilgileri sizler için derledik. Değişen yeni yönetmelik de haberimizde.

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi kayıtları bugün başlıyor- ATA AÖF harç ücreti ne kadar?

ATA AÖF Ders seçme işlemleri bugün başlıyor! İkinci Üniversite okumak isteyenlerin merakla takip ettiği ATA AÖF'te artık 4 yanlış 1 yanlışı götürüyor. Atatürk Üniversitesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılı Ders Kayıt İşlemleri 19 Eylül 2016 Pazartesi günü (bugün) başlıyor. ATA AÖF kayıt yenileme nasıl yapılır, ders kayıt işlemleri ve ders seçme işlemleri nasıl yapılır? Harç ücreti nereye nasıl yatırılır? 2016-2017 ATA AÖF kayıt işlemleri ile ilgili bilgileri sizler için derledik.  Değişen yeni yönetmelik de haberimizde.

Atatürk Üniversitesi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılı Ders Kayıt İşlemleri 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başladı. Ders Kayıt İşlemleri Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden gerçekleştirilecek. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi’ne ilk defa kayıt yaptıran öğrenciler dahil tüm öğrenciler, Ders Kayıt İşlemleri'ni kendileri yapacak. Sistem tarafından otomatik olarak ders kayıt işlemi yapılmayacak. Ayrıca, ders kayıt işlemleri öğrenci danışmanları tarafından onaylanacak. Ders kayıt işlemlerine yardımcı olmak üzere hazırlanan "Ders Kayıt Kılavuzu"na ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayınız.

ATA AÖF DERS KAYIT İŞLEMLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ


 Ders kayıt işlemleri, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Üniversitemize ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerimiz dahil, öğrencilerimizin kendileri tarafından yapılacaktır. Sistem tarafından otomatik olarak ders kayıt işlemi yapılmayacaktır.

** Ders kayıt onay işlemleri öğrenci danışmanları tarafından yapılacaktır.


DERS KAYITLARINDA YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE BAĞLI OLARAK YAPILACAK İŞLEMLER

Alınabilecek En Fazla Kredi Miktarı
Öğrencilerin kayıt yaptırdıkları yıl/yarıyıl için alabilecekleri maksimum kredi miktarı ilgiliprogramın müfredat kuralları’na bağlı olarak Öğrenci Bilgi Sistemi tarafından kontrol edilir. Kayıtlı olunan program için belirlenen kredi miktarından fazla kredide ders almak isteyen öğrencilerin kayıt işlemlerine izin verilmez. İlgili programda ortak zorunlu ders/ler varsa bu ders/ler maksimum kredi sınırlaması dışında tutulur. (Madde 15/1)
Ders Alma İşlemlerinde Öncelikler
Son sınıfın her bir yarıyılı için mezuniyetine tek dersi kalan öğrencilere, istemeleri halinde azami kredi saati miktarına ilaveten birer ders verilir. (Madde 15/2)
Ön şartlı bir dersin alınabilmesi için bu dersin ön şart/şartları olan dersin/derslerin alınıp başarılması gerekir.(Madde 15/4)
Öğrenciler, öncelikle (Z) veya (FF) harf notu almış oldukları derslere kayıt yaptırmak zorundadır. (Madde 15/6)
Üst Yarıyıldan Ders Alma
Lisans programlarının birinci sınıf öğrencileri ile meslek yüksekokulları öğrencileri hariç, bulundukları yarıyıl itibariyle müfredatında bulunan bütün dersleri almış, tekrar dersi olmayan ve AGNO’su en az 2,50 olan öğrenciler, ön şartlı olmayan veya ön şartını yerine getirdiği, üst yarıyılda/yılda açılan derslerden, ilave olarak haftalık azami kredi saati miktarını aşmamak üzere ilave olarak en çok 10 kredi saate kadar ders alabilirler. Öğrenciler; bu şartları yerine getirdiği sürece, kayıt yeniledikleri yarıyılda/yılda daha önceki yarıyılda/yılda ilave olarak aldıkları derslerin kredi saati kadar dersi üst yarıyıldan/yıldan aldıktan sonra, ön şartlı olmayan veya ön şartını yerine getirdiği en çok 10 kredi saate kadar ilave dersi üst yarıyıldan/yıldan alabilirler. Bu şekilde alınan derslerin kredi saati haftalık azami kredi saati miktarını aşmamak üzere en çok 20 kredi saat olabilir. (Madde 15/5)
Alt Yarıyıldan Ders Alma
AGNO’sunu yükseltmek isteyen öğrenciler, daha önce almış olduğu derslerden FF notu almış olduğu ders/dersler dışında da azami kredi sınırını aşmamak kaydıyla, istediği kadar ders alabilir. AGNO hesabında tekrarlanan dersler için öğrencinin aldığı en son not geçerlidir. (Madde 15/8)

Başarısız Öğrencilerin Ders Kayıt İşlemleri

En son hesaplanan AGNO’su ile bir önceki AGNO’su başarı baraj (2,00) notunun  altında olan öğrenci başarısız duruma düşer. Başarısız öğrenciler takip eden yarıyıllardan/yıllardan yeni ders alamaz. Bu öğrenciler öncelikle FF notu aldıkları dersleri almak zorundadır. Ancak öğrenciler istemeleri halinde FF alarak kaldıkları bu dersler dışındaki dersleri de, AGNO’su başarı baraj notuna eşitleninceye veya daha yukarı oluncaya kadar, tekrar alabilir. (Madde 29/1)
Yukarıda yazılı kurallardan dolayı ders kaydı yapamayan veya eksik yapan öğrencilerin durumları hakkında öğrenciler, Danışman Öğretim elemanları tarafından bilgilendirileceklerdir.

KATKI PAYI-ÖĞRENİM ÜCRETİ 

Ödeme Yapıp / Yapmayacağınızı Öğreniniz
Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)'ne, kullanıcı adınız ve parolanızı yazarak giriş yapıp, “Kişisel Bilgiler” linki altında yer alan “Özlük Bilgileri” menüsüne tıklayınız.
Açılan ekranda ödeme yapıp yapmayacağınızı, yapacak iseniz ödeme yapacağınız miktarı öğrenebilirsiniz. Birden fazla programa kayıtlı iseniz, ekranın en sağında yer alan “Birim Seçiniz” sekmesi ile kayıt yaptıracağınız programa ait ödeme bilgisini öğrenebilirsiniz. 
Atatürk Üniversitesi 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı  katkı payı / öğrenim ücretleri için tıklayınız.
Üniversitemiz programlarına kayıtlı öğrencilerimiz ödemelerini 05 Eylül 2016 tarihinden itibaren Vakıflar Bankası (ATM'ler, Şubeler, İnternet Bankacılığı), Halk Bankası (ATM'ler, Şubeler, İnternet Bankacılığı), Ziraat Bankası (Atm'ler ya da İnternet bankacılığı) veya Öğrenci Bilgi Sistemi (ÖBS)'nde yer alan ONLİNE TAHSİLAT menüsü ile kredi kartı aracılığı ile yapabileceklerdir.

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serpil - 1 yıl önce
Kesinlikle yanlışın doğru götürmesine karşıyım..haksızlık şimdiye kadar böyle Bi uygulama yoktu...
Misafir Avatar
burhan - 12 ay önce @serpil
aynen ya katılıyorum sana ne yapacam şimdi bilemiyorum valla.
Avatar
AYŞE - 1 yıl önce
4 YANLIS 1 DOGRUYU GOTURUYORDA NE DEMEKMİŞ ALLAH ASKINA YA BOŞUNA MI EMEK VERDIK BUNCA SENE LUTFEN BÖYLE BİR ŞEYİ BENDE DİĞER OKUYAN ARKADAŞLARIMDA İSTEMİYORDUR KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ.
Avatar
merve - 1 yıl önce
önceden öyle değildi diye biliyorum doğru nasıl yanlışı götürüyor eğer öyleyse olmasın lütfen
Avatar
İLKAY - 1 yıl önce
YANLİS DOGRUYU GÖTÜRECEKSE DERS ÜCRETLENDİRİLMESİNİN DÜSÜRÜLMESİ GEREKLİ KESİNLİKLE
Avatar
Yasemin - 1 yıl önce
Ben iki yıllık muhasebe mezunuyum ama başka meslek istiyorum sağlık meslek yada anaokulunun öğretmenliği gibi bu mümkün mu acaba .