Beyin antrenörü olur mu demeyin!

Öğrenmeyi öğreten forbrain Learning Center, Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile Beyin Antrenörü yetiştiriyor. Hem akademik, hem de iş performansını artırmak isteyenlerin katılımıyla gerçekleşecek olan eğitimde toplumun gelişimine katkı sağlanması da amaçlanıyor

Beyin antrenörü olur mu demeyin!
09 Kasım 2017 Perşembe 08:22

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanan forbrain Learning Center, Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile Beyin Antrenörü yetiştirecek. Kendi bünyesi içerisinde 4 yıldan bu yana bu eğitimi veren forbrain Learning Center, Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile vereceği eğitimi kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Programdan sertifikalarını alarak başarı ile ayrılanlar  hem akademik hem de iş performansını arttırmak isteyen çocuk, ergen ve yetişkinlerin beyin eğitimini verecek antrenörü olacak.  Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek sertifika programı ile ilgili bilgi veren Forbrain Learning Center'in Kurucu Müdürü Funda Demirel, "Türkiye’de Beyin Antrenörü Sertifika Programı ile bir ilki başlatacağız. 4 yıldan bu yana bu işi kendi bünyemizde yapıyorduk şimdi ise Bahçeşehir Üniversitesi ile birlikte kitlelere ulaşmayı hedefledik. Artık herkes buradan beyin antrenörü olarak çıkabilir" dedi.

Beynimizi de geliştirebiliriz
Beynin aynı kol kası gibi geliştirilebileceğini söyleyen  Forbrain Learning Center'in Kurucu Müdürü Funda Demirel, "Bu eğitimde öncelikli hedef kitlemiz psikolojik danışmanlar, rehber öğretmenler, eğitimciler özellikle özel gereksinimi olan bireylerle çalışan özel eğitimciler, ya da insan kaynakları uzmanları... Yetenek geliştirdiği için onlarında beceri eğitimi bu aynı zamanda. Beyin Antrenörü ne yapar? Bilişsel becerileri geliştirir, bilişsel becerilerde bizim öğrenme süreçlerimizi aktive ettiğimiz becerilerdir. Dolayısıyla da beyin antrenörü yetiştirerek beyni aynı kol kası gibi geliştirilebilip değiştirilebileceğini göstermiş oluyoruz. Biz bunu geliştirmenin yöntemini öğretiyoruz" şeklinde konuştu.

Yeni iş fırsatları doğacak
Eğitim programı sonunda sertifika alanların kendilerine ve çevrelerine büyük yarar sağlayacağını söyleyen Funda Demirel, "Sertifikayı alan kişi örneğin bir psikologla ve çocuklarla çalışıyorsa da bunu çocuklarla uygulayabilir hale geliyor. Eğer bir özel eğitimci ise ona özel gereksinimi olan bir bireyle çalışıyorsa ona ilişkin bir çalışma yapabilir. Ya da bir insan kaynakları uzmanı ise liderlik becerisinin altındaki becerilerle ilişkilendirerek bir program hazırlayabilir. Beyin Antrenörü Programı Amerika’da ve dünyada (Brain Trainer) diye geçiyor. Bu isimle arandığında Amerkia'da 806 tane iş fırsatı çıkıyor karşınıza. Bunu yeni bir uzmanlık alanı ve insanlara istihdam sağlayacak bir eğitim programı olarakta tanımlıyoruz" diye konuştu.

Eğitimciler kendilerini yenilemeli
Anaokulu ve ilkokul öğretmenlerinin özellikle bu eğitime katılım sağlaması gerekiyor diyen Funda Demirel, "Artık dünyanın geldiği noktada bilgi ağırlıklı bir eğitim yok artık. Eskiden bizler zamanında Meydan Larousse ile sınırlıydı. Ama şimdi öyle bir şey yok. Günde yüzlerce Meydan Larousse sisteme dahil oluyor. Buradaki beyin Antrenörü programında çocukların becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Sınıf ortamında bir sınıf öğretmeni bunu nasıl yapar onu anlatıyoruz. Sınıftaki öğrencilerin çoğu dikkat problemi yaşıyor. Yeni nesil bir öğrenme ortamı var artık o yeni nesil içerisinde uzmanların kendilerini yenilemesi gerekir" şeklinde konuştu.

funda demirel forbrain

Tıpkı vücudumuz gibi beynimiz de gelişmeli
Sertifika programında alınacak dersler hakkında bilgi veren Demirel sözlerini şöyle sürdürdü:
"Beyinde öğrenme nasıl gerçekleşiyor bundan bahsedeceğiz. Daha sonra beyinde öğrenme gerçekleşirken dikkat, hafıza, mantık, akıl yürütme, kişisel ve görsel becerilerimiz bunların hepsinden bahşediyor olacağız. Öğrenmeyi öğrenmede zaten kişinin beyin antrenörleri kendi farkındalıklarını da görecekler. Onlarında hafızalarını görsel ve dikkat becerilerini, işitsel becerilerini ölçüp birlikte bunları değerlendireceğiz. Onlar kendileri üzerinden geliştirmeyi de yani farkındalık zaten gelişimin ilk aşaması onu oraya yansıtıyor olacağız. En son bölümünde ise her bir beyin antrenörünü görevlendireceğiz, projeler vereceğiz. Diyelim ki bir sınıf öğretmeni sınıfta bir uygulama yapıyor olacak. Diyelim ki bir rehabilitasyon merkezinde çalışan bir özel eğitimci. O da gidip kendi bölgesinde kendi çocuklarıyla çalışma yapacak. Son derslerde son hafta bir danışmanla o projeleri bir ekip olarak değerlendiriyor olacağız. Buradan eğitim alanları kendi kadromuzdan katmak istiyoruz. Farklı illerden katılımcılarımız var. Sadece vücudumuzu değil beynimizide geliştirelim."

Eğitime ve istihdama katkı
Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek sertifika programı ile ilgili bilgi veren Forbrain Learning Center'in Kurucu Müdürü Funda Demirel, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü'nde gerçekleştirilecek Beyin Antrenörü programının 18 Kasım 2017 tarihinde başlayacağını söyleyerek eğitime ve açılacak yeni iş kapısıyla istihdama katkıda bulunmayı amaçladıklarını da söyledi. UFUK ÇOBAN
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 3 yıl önce
çok ilgi çekici bir programa benziyor. umarım google'dan bulabilirim.