Beyin göçü başlayacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak yeni yasa tasarısı ile yurtdışındaki yetişmiş insan gücünün ülkemize dönüşünün hızlandırılacağını ifade etti.

Beyin göçü başlayacak
18 Şubat 2016 Perşembe 07:31

Dünyanın en seçkin üniversiteleri, akademisyenleri ve yükseköğretim sektörünün önde gelen temsilcilerini buluşturan 'EURIE- Avrasya Yükseköğretim Zirvesi'nin açılışı Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yükseköğretim sektörünü dünyaya tanıtmak, Türkiye'yi bu sektörde bir cazibe halinde getirmek amacıyla Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen zirvede eğitim dünyasının gündemi, yeni eğitim modelleri gibi konular fuar süresince panellerle değerlendirilecek.

Değişiklik yapılacak
Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, yükseköğretimde okullaşma oranının 2002 yılında yüzde 14.65 iken, 2014-2015 eğitim yılında yüzde 40'lara yükseldiğini söyledi. Yükseköğretim kurulları ve süreciyle ilgili değişiklikler yapılacağını belirten Erdem, ''Önümüzde ki süreçte öncelikli konularımızdan bir diğeri de yükseköğretim kurulları ve süreciyle ilgili yapacağımız değişiklikler olacaktır. Demokratik, özgürlükçü, evrensel değerlere uygun bir üniversite tasarımının yanı sıra ülkemizin uluslar arası öğrenci havuzundan aldığı payı artırması da önemli hedeflerimizden biri olacaktır" dedi.

Öneriler dikkate alınacak
İlgili kurum kuruluş ve kişilerin görüş ve önerilerinin dikkate alınacağını ifade eden Erdem, "Bu çalışmalar ışığında kamu, özel sektör ve yükseköğretimin temsil edildiği eğitim sisteminin talep ve arzı arasında bağlantı kuran ve bu çerçevede yükseköğretim politikaları ele alan bir yüksek öğretim planlama kurulu oluşturulacaktır. Kurulacak yeni üniversiteler, fakülteler için öğrenci ve öğretim elemanları sayısıyla fakültelerin doluluk oranları gibi objektif kuralları baz alan bir mekanizma gerçekleştirilecektir. Bölgesel ihtiyaçlar ile yetkinlik düzeyini dikkate alarak üniversitelerin ihtisaslaşması desteklenecektir" ifadelerini kullandı.

Daha fazla yabancı öğrenci
Konuşmasının devamında Türkiye'deki üniversitelerin yurtdışında faaliyet göstermelerine imkan verileceğini belirten Erdem, "Yükseköğretim kurumları bünyesinde veya yükseköğretim kurumları ile işbirliği içinde bağımsız araştırma merkezlerinin kurulması için yeni destek mekanizmaları oluşturulacaktır. Üniversitelerin uluslar arası rekabet gücünün artırmak amacıyla daha fazla yabancı öğrenci kabul etmeleri ve öğretim elemanı istihdam edebilmelerinin önü açılacaktır. Öncelikle üniversitelerde veya araştırma geliştirme merkezlerinde olmak üzere yurtdışındaki yetişmiş insan gücünün uygun imkanlar sağlanarak ülkemize dönüşü hızlandırılması yeni bir politika olarak önümüze gelecek" açıklamasını yaptı. CİHAN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.